| Park1Suin a întrebat:

Cum pot sa-mi sporesc increderea in mine?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Experientele te pot schimba

| anonimg a răspuns:

Crezi ca degeaba este scris: "Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor!" (Matei.5:3)?
In traducere ar suna cam asa: Ferice de aceia care nu se descurca singuri in viata si simt nevoia dupa ajutor. Ei vor cauta ajutorul la Dumnezeu si-l vor gasi. Caci cei care cred ca se descurca singuri in viata ei nu simt nevoia dupa Dumnezeu; si deci ca atare ei nu pot veni la Dumnezeu.
Increderea de sine ti-o va da Dumnezeu atunci cand vei cunoaste ca Dumnezeu te iubeste si are grija de tine.
http://www.bibliotecapemobil.ro/......0White.pdf

| gemeni6226 a răspuns:

Facind bine altora. Zimbetul lor, cuvintele de multumire te vor umple de fericire si e metoda cea mai sigura nu numai de a avea incredere in tine dar si aceea de a fi mereu fericita.
Zilnic trebuie sa descoperi cui si cu ce poti ajuta vei gasi in mod sigur ocazii si oameni care au nevoie de ajutorul tau.Incepind de a ajuta pe parinti pina la a ajuta o batrinica sau un batrin pe strada.A da innapoi daca cuiva daca i-a cazut ceva.A da unui om sarac o felie de paine sau o haina uzata ce nu-ti mai trebuie, a ajuta un copil sa se ridice daca a cazut, o colega care plinge si are nevoie de un sfat.O sa gasesti tu pe cine si cu ce sa ajuti zilnic. Faptul ca te simti de folos si utila da cea mai mare incredere in sine. Obsearva de ce au nevoie oamenii din jurul tau cu ce ii poti ajuta!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Incetand a te compara cu altii.
ce mai faci?

| Park1Suin explică (pentru SergiuBoss11):

Bine mersi!happy
Tu?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Park1Suin):

Azi ma uitam in lista mea de prieteni si ma intrebam "ce e cu tine? de ce n-ai mai intrat?" si tot azi ai intrat.e o coincidenta?

| Park1Suin explică (pentru SergiuBoss11):

big grin
Poate

| Seba2013 a răspuns:

Depinde ce fel de incredere.

Daca de exemplu, vrei sa faci ceva.
AI facut planul, dar exista o frica pentru a ajuge la destinatie.
Aici deja trebuie sa lupti cu frica, te concentrezi mai mult pe obiectiv.

Sunt mai mult situatii.
De exemplu, pana nu am obtinutcarnetul de condus, eu nu aveam incredere in mine, ca pot conduce.

Pentru a avea incredere, mi-a trebuit practica.

Nu stiu in ce caz, te referi. poate poti sa dai mai multe detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii mai lasa pe ceilalti sa te traga in jos, adica nu le mai asculta parerile celorlalti tongue

| L1feDRAIN a răspuns:

Sa te uiti in oglinda, sa o bati cu pumnii sau sa o zgirii cu unghiile si zi: "Numai eu stiu ce e pe lumea asta, restul sunt niste Satane, car nu mai vad ce se intimpla cu ei" sau inventeaza si tu ceva provocator si nu imita pe nimeni, fii unica cit de des poti.

Good Bye, my f###i#g friend.
(zic si eu sa echilibrez raspunsul laughing )

| DjNick112 a răspuns:

Citeste diferite carti de genu', chestia asta trebuie sa exersezi mult pana sa reusesti, nu se poate peste noapte, si exersand, exersand, nu vei avea o limita unde sa te opresti, deci vei exersa in continuare, chiar daca aceasta incredere o vei dobandi pe parcurs, tot vei contina sa exersezi, e la fel ca si atunci cand inveti tot mai multe lucruri, si cu cat inveti mai mult, cu atat iti dai seama ca stii tot mai putin, asa vei ajunge sa ai mult mai multa incredere in tine, fara sa iti dai seama, sincer si eu as vrea sa-mi sporesc increderea in mine si lucrez la asta.

| Kandia15 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa stii ca : Asa sutnem toti. ( mai ales la adolescenta). Nu te mai compara cu altii. Fii tu insuti. Zambeste ( daca zambesti, atragi mai multe priviri + ca te simti foarte bine cand zambesti). De fiecare data cand te uiti in oglinda sa iti spui " sunt frumoasa". fiecareom e special in felul lui. Asa eram si eu acum cateva luni, insa am invatat sa nu ma mai compar cu altii si sa ma simt frumoasa in pielea mea, exact asa cum sunt.

| Kandia15 a răspuns (pentru Kandia15):

Suntem*
fiecare om*

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Gândește-te că tu contezi mai mult decât cei din jurul tău

| PsihopatX3 a răspuns:

Îți faci o schimbare de look care să te avantajeze.

| amyana a răspuns:

Nu asculta de cei din jur inbracate cum vrei cun ti se pare tie frumos ignora parerile celorlalti
Poarta-te cum vrei
Incearca sa iei decizile tu asa vei invata sa ai incredere in tine vei invata din greslile tale

| Kankuzu a răspuns:

Vorbeste-ti in oglinda proclamand lucrui pozitive gen: eu pot, eu fac, eu voi reusi, eu voi ierta.Iti va prinde bine.

| alice4stars a răspuns:

Încearcă sa ...risti. Vei capata încredere!