| Mariaiulia25 a întrebat:

Buna TPU!
De curând am aflat ca sunt însărcinată și am auzit ca familiile fără venit care aduc pe lume un copil pot beneficia de niște bani de la stat. Din câte am înțeles se cheamă procentul de 1 la suta pentru familiile fără venit! A auzit cineva de așa ceva? Și dacă e adevărat a aplicat cineva?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva.
Dar sotul tau ce are de nu munceste?

| Mariaiulia25 explică (pentru Violleta2022):

Muncim amândoi in Anglia dar eu îmi doresc sa merg in România sa nasc!

| Emma30555 a răspuns:

Exista ajutor social pentru persoane fara venit dar sumele de bani sunt mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti, voi face ti copii sa vi creasca statul? Un copil se creste cu bani foarte multi bani ca sau scumpit toate asa ca daca ai decis sa faci copil o sa il cresteti voi doi nu te baza pe banii de la stat, unele femei muncesc si pe timpul sarcinii deoarece este greu, tu ai loc de muncă sau doar sotul munceste? Ce varsta ai? Si sa presupune m ca i ti da statul o suma de bani, aceea o iei o singura data si dupa aceea gata numai primesti nimic, dar copilul trebuie sa il cresti pana la 18 ani are nevoie zilnic de mincare si haine o sa creasca va merge la scoala, sarcina usoara.

| Mariaiulia25 explică (pentru anonim_4396):

Nu îmi cresc copilul din ajutorul statului și nu l-am făcut pentru asta stai liniștit! Eu cu soțul meu lucram in Anglia ca self_employ dar eu îmi doresc sa merg in România și sa nasc acasa(mi se pare ceva normal nu) și pur și simplu am întrebat deoarece dacă as avea dreptul de ce nu? Imediat trebuie sa judecați! Un răspuns simplu am cerut, da sau nu! Nu te-am întrebat cu ce o sa îmi cresc copilul ok!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mariaiulia25):

DACA VA PLATITI TAXELE IN ANGLIA, nu aveti absolut nici un motiv sa veniti sa nasti aici! Am un var foarte patriot de felul lui, dar caruia i s-au nascut toti copiii (4 sau 5, le-am si pierdut numarul) in Anglia. La fel cum nu e ok ca tu care ai un venit destul de consistent acolo sa vii aici si sa ceri 2-3 lei care se dau alora care chiar is rupti. P.S. Chiar am discutat cu var-meu de faza asta si nu se compara sub nici o forma nascutul si asistenta post-natala pe care o primesti in Anglia de la stat cu bataia de joc de la noi. Ia si gindeste-te FOARTE BINE la chestia asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaiulia25):

Lucrand in Anglia inseamna ca aveti venituri mari si atunci nu poti sa ceri statului roman nici un ban, pretinzand ca nu ai venituri deloc!

| SilentRain a răspuns (pentru Mariaiulia25):

Mă și dacă aveți bănuți la ce va mai trebui ce va da statul român? laughing
Lăsați aia 200 de lei primiți de la stat pentru aia care și-o platit taxele in Romania și chiar au nevoie de bani aia
Nu îți imagină că îți dă cineva 1500 lei moca