| anonim_4396 a întrebat:

Am o vecină care locuiește împreună cu fiica ei. Fiica este majoră și are studiile terminate.
De aproximativ două luni au rămas fără job.
Când s-a făcut recensământul, ele figurau fără loc de muncă.
După cum vă dați seama, este vorba despre o familie monoparentală.
Fratele femeii o ajută momentan cu bani până ce cele două își vor găsi alt loc de muncă.
Am văzut știre la TV despre acele vouchere sociale în valoare de 250 de lei care au început să se dea de la 1 Iunie.
La TV au spus că familiile monoparentale vor beneficia de acele vouchere dacă au un venit mai mic sau egal cu 600 lei.

Întrebarea este: dacă momentan femeia nu are nici un venit dar se înacadrează în familie monoparentală, va primi acel voucher?
Trebuie să depună vreo cerere la Primărie ca să primească?
Când va primi, îi va veni înștiințare de la poștă?

Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

Gresit!
Fiica este majora. Deja pot fi considerate 2 familii desi nu este asa. Daca fiica era minora se putea vorbi de familie monoparentala. Deci, nu pot cere voucere pe acest motiv.
Cum de altfel (fara legatura cu ajutorul), nu puteau figura fara loc de munca la recensamant, deoarece data de referinta a cestuia este 1.12. 2021 Iar tu spui ca nu au loc de munca de 2 luni.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Fiica nu este măritată și nu are copii.

Acum o lună și ceva, a trecut o domnișoară pe strada unde locuiesc eu și cele două vecine și le-a cerut actele de identitate ca să le recenzeze. Cum ele se grăbeau în oraș și nu le aveau la ele, le-a lăsat nr de WhatsApp unde a spus să-i trimită poze cu buletinele. A fost și domnul primar de față.
Din câte mi-a zis mama fetei, după ce a trimis pozele, domnișoara le-a spus că vor fi adăugate în baza de date și apoi recenzate. Așadar, figurează ca recenzate.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu au cum sa fie recenzate. Au raspuns la intrebarile din chestionar? Spui ca nu. Poate au fost luate in evidenta recenzorului care va veni acasa.
Nu conteaza ca fiina nu este maritata si nu are copii. ESTE MAJORA. Asta e important.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Familie monoparentala inseamna o familie formata dintr-un parinte si cel putin un copil minor, avand un venit sub 600 lei pe membru de familie ori spui ca fiica a terminat studiile si a lucrat, la fel a lucrat si mama ei.
Fata de aceasta nu cred ca va primi acel ajutor, mai ales ca ar fi putut beneficia de indemnizatie de somaj, daca ar fi lucrat cel putin 12 luni din ultimele 24 luni anterioare si nu ar fi vinovate de desfacerea contractelor individuale de munca.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Au lucrat doar o lună acolo. Au fost 6 persoane. Făceau naveta.
Au fost concediați din cauza faptului că patronul de a acolo nu a mai vrut să plătească transportul pentru cei 6 navetiști, așadar, în prezent cele două, mamă și fiică, nu primesc indemnizație de șomaj.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se ia in considerare numai ultimul loc de munca, se cumuleaza perioadele lucrate si la alte locuri de munca.
In orice caz, asa cum am spus in primul raspuns, nu este familie monoparentala, fiica fiind majora si a incheiat studiile.