| CatalinPTM a întrebat:

deci am o problema cu mamahee hee am 13 ani si a venit mosul din Italia si mai face cate o cinste cu un suc problema e ca, mama nu ma lasa sa beau si eu bere laughing nu doar bere ci alcool, nu ma lasa. straight face dar nu sa beau ca taranul ci un pahar de bere de ala mic, mama lu' varmiu il lasa pe el. el are 16 ani...mosul ma intreaba "bere sau suc?" eu de fiecare data zic suc, bine..mai beau cate o bere asa pe ascuns sa nu ma vada mama.Mama zice ca daca beau nu mai invat bine? WTF?! e adevarat? Frate, beau si dupa de ce sa nu pot invata la scoala?
Cum pot sa o conving sa ma lase sa beau si eu macar un pahar de bere? laughing
Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| Raulinio a răspuns:

Dude,nu te grabi ai toata viata inainte, nu o da pe bautura, acuma nu zic ca un pahar la cate un eviniment este interzis, dar docamdata ai 13 ani tot ce trebuie sa faci e sa iti iubesti familia si sa petreci mai mult timp cu ea ca cine stie ce iti rezerva ziua de maine. Si nu alcoolul nu afecteaza stilul de invatat doar daca il consumi in exces devi alcoolic si iti pierzi concentrarea.
Succes in viata dude.

17 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ai 13 ani logic ca nu te lasa sa bei. Exista motive pentru care e si interzis de lege vanzarea cate minori a bauturilor alcoolice.
Ideea e ca alcoolul e metabolizat de grasime, ceva de genul deci un barbat matur de 80kg poate bea lejer 1l de bere si nu are nimic, de aceea si femeile se imbata mai repede ca barbatii ca in general au corpul mai mic si mai putine kg, dar un copil? Un copil are nevoie de o cantitate foarte mica de alcool pentru a se imbata si a intra in coma alcoolica, uite-te la stiri sau citeste pe net cator copii li s-a facut rau, si nu pentru ca am baut mult ci putin, dar fiind firavi si cu ficatul complet nedezolvoltat nu au putut face fata asa ca mai si tu rabdare ca nu se intampla nimic.
Iar verisorul tau are 16, e o diferenta crede-ma, poti conduce motor, legea te considera aproape adult, platesti daca dai in cap la unul, pe cand la 13 ani nu ai nici o treaba.
Bea si tu bere fara alcool ca e aproape acelasi lucru si daca chiar insisti bea beri din acelea cu lamaie, radler ca au putin alcool si de la 1-2 de alea nu prea ai ce sa patesti.
Faza cu invatatul e adevarata in sensul ca alcoolul distruge neuronii (asta avem noi in creier, cu ajutorul lor gandim) iar neuronii odata distrusi nu se mai refac, cum se intampla cu alte celule. Daca nu ma crezi google.
Deci in timpul, consumul de alcool iti afecteaza memoria, capacitatea de concentrare, atentia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa te impui. iti iei 5 beri, le desfaci in fata lui maica ta, le dai pe gat, ragai bine de 2 ori si ii zici ca e o mama denaturata ca te lasa sa bei ca porcu.

| zurick a răspuns:

Maicamea ma lasa sa beau. Oricum fiecare mama cu parerile ei(am tot 13)

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Alcoolul duce la pierderea neuronilor.

| Cezar a răspuns (pentru 六兆年と一夜物語):

Serios? Sa facut o cercetare chiar de o romanca care contrazice chestia care ai zis-o tu! Din contra, alcoolul ajuta la memorie, daca bei regulat! Si nu foarte mult!

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru Cezar):

Tot ce-i posibil, eu una n-am citit articolul şi nu aveam de unde să ştiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opune-te, pune-ti bere in fata ei si soarbe la ea cu pofat, sa faci si zgomot si apoi sa zici yum yum yum rolling on the floor. Glumesc, dar si asta ar putea fi o varianta, eu pur si simplu am avut de ales, ma intreaba tata daca vreau bere sau nu, ma rog, in prezent am 16 ani, dar ma intreba si la varsta ta. Totusi, o bere, sa fii nemancat de un an si scrumul a 15 tigari in ea si tot nu ne imbeti. Alcool, nu stiu ce sa zic, nu-ti sugerez sa te imbeti, desi te distrezi, te schimba mult bautura, eu cand m-am imbat de obicei nu mai tin minte ce fac, nu de alta, dar daca e sa beau la vreo petrecere ceva, nu stiu sa ma opresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia cu invatatul nu e adevarata, dar cu convinsul e mai greu...

| هوراس a răspuns:

Copil de 13 ani să bea bere? eu la 13 ani nici dacă m-ar fi lăsat să beau bere nu aș fi făcut-o. mai așteaptă până la 16 ani, ai o vârsta prea fragedă și chestiile de genul pot duce ușor la dependență... cam la fel ca și țigările. eu înțeleg că ai vrea să bei bere, dar toate la timpul lor. vei avea timp de chestii de genul. singura modalitate ar fi să o rogi frumos de tot și să îi explici că dacă bei bere nu ai cum să nu înveți bine la școală. să înveți bine la școală depinde doar de tine, nu are legătură berea cu asta.

| LivingLouder a răspuns:

Daca ai 13 sau mai putin asteapta si tu macar pana pe la 15

| Biggiesan a răspuns:

Ai răbdare puștiule. Dacă bei întâmplător câte puțin nu-i problemă dar mai ai răbdare și tu până spre 16 ani încolo. Oricum, sportul ăsta cu băutul nu e deloc o mândrie, e doar un teribilism până spre 20 și de ani. Mai târziu îl recomand cu drag, însă nu foarte des, că apoi confunzi fericirea cu această plăcere nocivă în abuz. Dar dacă cumva totuși ai de gând să bei trebuie să bei până te turmentezi serios. Mare grijă cu cine bei, pe unde umbli. Uneori e mai bine să bei singur decât în companie nepotrivită.

| SalvatoreLeon a răspuns:

Eu beau vara cate 5-6 litri de bere pe zi doar asa cand vreau sa gust ma bine dispun da nu ma imbat cand e sa trag o bauta sanatoasa pot sa zic ca intr-o seara beau si 10 litri de vin bine am 20 de ani si 110 kg dar m-am apucat la 12 ani de baut asa cate o bere cate 2... important e sa nu bei tarie ca iti ataca mult ficatul eu din pacate il am praf. singura chestie care ma deranjeaza la alcool desi nu stiu daca e adevarat am auzit niste zvonuri ca iti distruge din neuroni si daca as sti sigur ca e adevarat m-as lasa de baut...

| SefuTauMereu a răspuns:

Maturizeaza-te,incearca sa o convingi nu stiu ce sa zic.

| CatalinPTM explică (pentru SefuTauMereu):

Crede-ma ca am incercat in toate felurile, nu merge... straight face

| SefuTauMereu a răspuns (pentru CatalinPTM):

Nu stiu ce sa zic, nimeni nu te poate ajuta mai asteapta pana iei buletinul si apoi... FUNDA

| Gurita_Eliza_Cristina_1995 a răspuns:

Bea frate pe ascuns în continuarelaughing))))

| daniella2599 a răspuns:

Poti sa bei bere fara alcool cu lamaie. :q si verisoara mea de 5 ani bea bere dar doar o gura doua.esti totusi cam mica, eu la 14 ani am baut bere si m-am imbatat dar doar de vreo doua ori si am stiut ce fac! Poti sa bei dar nu in exces.imi place mult lichiorul de ciocolatabig grin