| Elyiela a întrebat:

Din punct de vedere legal, cata libertate proprie am voie sa am la 17 ani?
Maica-mea e ciudata si e si bolnava (are psihoza acuta) si nu ma lasa nici macar sa merg la unchiul meu sa il ajut sa culeaga prune, mai făceam si eu un ban acolo. Dar ea nu-mi da voie sa ies din casa ca sa merg la el, spune ca a avut un vis si ca nu vrea sa patesc ceva. Nu-i normal sa nu ma lase sa muncesc la el, mai ales cand e vorba de o ruda de a mea.
Nu ma lasa nici sa mai merg acasa la un prieten de-al meu...
Zice intruna ca ea raspunde de mine si pana la 18 ani fac numai ce vrea ea, dar sa fie chiar asa? Chiar scrie in lege ca nu am voie sa absentez de acasa deloc? Chiar scrie ca nu am voie sa ies pe afara cu cineva? Si pana la urma ea ce poate sa imi faca daca stau acasa la altcineva? Ca nu cred ca politia ma poate forța sa ma intorc...mai ales fiindca ea e si bolnava si face crize de nervi. Eu inteleg ca imi vrea binele dar ma limiteaza prea mult si cred ca si eu am dreptul la libertate!

Răspuns Câştigător
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Eu zic sa mai razi puțin, nu de alta dar ai răbdat atât ca sa pleci de acasa pentru niste amărâte de 11 luni cat mai ai pana faci 18 ani? Ar fi păcat sa faci o prostie care iti va aduce mai multe necazuri decât ai in momentul de față.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Legiuitorul a instituit o regulă scrisă: capacitatea deplină de exerciţiu o are minorul care a împlinit vârsta 18 ani; părinţii/ tutorele/ curatorul/ etc. se ocupă de creştere şi educare până la această vârstă. Emanciparea se poate face pe cale de excepţie dacă minorul se căsătoreşte la vârsta de 16 ani cu acordul părinţilor şi a instanţei de tutelă, avizul consilului de familie fiind facultativ.
Pe cale de consecinţă, părinţii sunt obligaţi să aibă grijă de tine.
P.s.: meseria de părinte este pe viaţă, grija copiilor o vor purta până la moarte, aceasta fiind legea nescrisă, a universului, a firii omului.
Pa, pa.

| sierra1 a răspuns:

Ori negociezi asta cu maică-ta, ori mai rabzi un an și ești pe cont propriu (dacă ești)

| Elyiela explică (pentru sierra1):

Nu asta am intrebat eu. Si nu, nu pot negocia cu ea pentru ca se încăpățâneaza si o ține pe a ei. Rabdarea asta... naiba, mai sunt 11 luni pana fac 18 ani... simt ca innebunesc sa stau sa fac doar ce imi zice ea!

| sierra1 a răspuns (pentru Elyiela):

Cum spuneam: ai două opțiuni, alege una

| sadrian46 a răspuns (pentru Elyiela):

Și dacă înnebunești, ce realizezi. Devii ca ea, că ai spus că are probleme.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred ca si eu am dreptul la libertate!
Dreptul la libertate este de la 18 ani.
Dacă mama este prea bolnavă, se instituie o comisie și un judecător te dă în grija altcuiva.
Dacă pleci de acasă fără încuviințarea mamei, și locuiești în altă parte ea te poate căuta cu poliția. Când poliția te găsește, nu te arestează ca să te ducă acasă la mama, iar dacă dta refuzi să te întorci vei fi plasată într-un centru de minori dacă există la voi în oraș așa ceva, și tot nu vei fi liberă așa cum vrei până la 18 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tata nu ai? Suna la protectia copilului. Ca parinte de fata pot sa iti spun ca exagereaza in mod evident. Pe de alta parte, tu ai zis ca e bolnava. Macar are diagnostic oficial? Eu stiu o gramada de persoane cu pitici pe creier care nu au diagnostic...

| Andreeush a răspuns:

Până nu faci 18 ani nu poți să faci ce vrei.
Asculți de mama ta până devii majoră.

| minrest a răspuns:

Ce sa iti faca o schizofrenica; chiar asa, ce ti-ar putea face? Orice delireaza, evident. Mai bine ai avea tact cu ea, si nu te-ai grabi sa pui problema in termeni legali; oricum, pana nu scapi de dansa, nu iti poti face viata ta. Vorbim de schizofrenie, zisa si ''marea nebunie'', cea mai grava boala psihica. Iar pana la 18 ani, Politia exact asta iti face, te duce acasa cu forta, iar daca mama ta se simte tradata si te cioparteste, incurajata de vocile din capul ei, asta e situatia.

| christine99 a răspuns:

Cand vei avea 18 ani vei putea sa mergi unde vrei, pana atunci trebuie sa faci ce zice ea. Ma indoiesc ca mama ta e diagnosticata cu psihoza acuta, nu-i frumos sa inventezi.

| ynexistenta a răspuns:

Parerea mea e ca iti va spune ce sa faci si dupa 18 ani,in fond e maica-ta.e normal sa-ti poarte de grija. poti sa incerci sa vb cu ea,fara tipete,sunt sigura ca nu esti calma cand te refuza. spune-i sa te duca ea la unchiul tau,explica-i ca vrei sa inveti si tu ce inseamna sa faci un ban cinstit, ca vrei sa-ti cumperi ceva si sa nu astepti mereu numai la ea, ca poste n-are bani mereu. tinand cont ca e mama ta si ca are si anumite probleme, toata treaba este sa vorbesti cu calm, daca se enerveaza cu atat mai rau este.acum nu te gandi ca "las' ca fac eu 18 ani si vezi tu" ca sunt sigura ca si la 18 ani tot te intretine si tot iti va duce grija, nu tb sa faci tampenii doar ca sa scapi de gura ei sau de restrictii...increderea se castiga, incepi de pe acum!

| Sabs28 a răspuns:

Buna. Mergi linistita sa faci un ban, legal nu ai ce sa patesti. Cel mult sa vina sa te ia cu politia de acolo, putin probabil. Ia-ti talpasita cat poti de repede dupa ce implinesti 18 ani, altfel iti va distruge si tie viata, nu doar pe a ei. Iar voi cei care aberati pe aici, sa va fie rusine! Auzi cauta vibrator! Mai marlanule, tu vezi actiune numai in filme sunt sigura! Nerusinatilor, puneti mana si faceti ceva productiv si lasati copii in pace