| confuciuscelintelept a întrebat:

In luna martie s-a incheiat procesul de divort al parintilor mei (ei erau despartiti inca din 2011 dar procesul de divort a inceput in 2017). Stiam ca mama are pe altcineva (e plecata in Spania de cativa ani) dar nu stiam ca si tata are o iubita. In fine, tata mi-a zis ca a gasit pe altcineva si ne-am dus sa ne intalnim in oras ca sa o cunosc si sa ne plimbam putin. Dupa cateva zile s-a mutat la noi si eu am incercat sa ma comport cat mai frumos cu ea. Ei bine, ea trantea tot ce prindea la mana, nu-i convenea nimic si dupa 2 zile a plecat. Dupa o saptamana iar a venit si s-a cam certat cu tata. Bietul de tata incercase sa se comporte cat mai frumos cu ea, dar ea il dadea la o parte mereu si tipa la el fara motiv sad. A continuat asa o vreme pana cand a zis ca se duce acasa ca sa faca gem de gutui. Dar ea si-a inchis telefonul si a plecat in Italia. Ieri tata a aflat ca ea are pe altcineva si ca vorbeste foarte urat de el. Cum sa il incurajez, cum as putea sa il inveselesc? Sau cum as putea sa deschid subiectul ca sa discut cu el? Multumesc!

1 răspuns:
| Couragebv a răspuns:

Da-i un pic de timp, nu stii prin ce momente a trecut tatal tau cu ea, si ce sperante au avut impreuna. Aia era suparata poate si din cauza ta, pentru ca ori de cate ori te vedea, isi amintea ca el a avut o viata inainte (nu aice sa faci, si nu porti nici o vina). Femeia aia nu avea incredere in sine, este cu mult mai bine ca a plecat, decat sa il "sece" pe tatal tau. Adu subiectul cand el e intr-o stare mai buna, si intreaba-l ce a vrut el de fapt.
Sper sa fi ok!