| Alexandracoman433 a întrebat:

Bună TPU inelul după cât timp de relație se oferă?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inelul (de logodna) se ofera cand barbatul se hotareste s-o ceara pe ea de sotie.
Daca ea accepta, va purta inelul ca semn de "ocupata".
Dupa cererea in casatorie urmeaza perioada de proba (logodna) si se stabileste data casatoriei. Pana la casatorie cei doi vor putea trai separat sau impreuna.
Daca totul decurge bine, se tine casatoria.

| ROB3RT89 a răspuns:

Cand crezi ca tu ca e momentul, nu e un termen anume!

| darrio2007 a răspuns:

Teoretic, la cererea in casatorie.

| Atotstiutorul a răspuns:

Poti sa ii oferi tu inelul, avem drepturi egale, nu mai sta ca sa iti dea el inel, ofera-i TU prima.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Logodna se face atunci cand sunteti siguri ca relatia poate deveni o casnicie cel putin decenta.
Nu conteaza ca faceti asta in primul an de relatie, sau dupa 10 ani.
Decat sa te casatoresti si mai apoi sa-ti blestemi zilele, sa divortezi si sa consideri ca ti-ai ratat viata, mai bine traiesti in concubinaj pana cand sunteti siguri ca va potriviti.

| Lioana a răspuns:

In secolul trecut se oferea inel cand baiatul cerea fata in casatorie si ea accepta. Perioada aceea de la cerere pana la casatorie se numeste logodna. Dar acum nu prea se mai procedeaza asa. Se sare peste etapa logodnei. Tinerii traiesc in concubinaj si se casatoresc tarziu sau nu se mai casatoresc deloc. Doar un copil mai grabeste pasul casatoriei in ziua de azi.

| ReddY25 a răspuns:

Când partenerul se simte pregătit

| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu exista un termen exact... Se poate oferii oricand simt amandoi partenerii ca sunt potriviti unul pentru celalalt si doresc legalizarea relatiei si eventual Binecuvantarea unui Preot sau Duhovnic dupa care Cununia Religioasa.

Inainte de a face acest pas e bine sa fi sigura de partener, sa ii vezi defectele, intolerantele, slabiciunile, grijile, dorintele, daca vrea copii sau nu, cum se comporta in situatii grele, cum administreaza banii etc. Daca esti nesigur in privinta acestuia, mai astepti sau renunti la relatie, daca simti ca va completati si ii poti accepta defectele pe care le are, atunci va puteti gandi la acest pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După 3 - 4 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când vrea el și dacă o să facă asta.