| Mogiojojo a întrebat:

Intrebare de interes public: de ce insala barbatii? Stiu ca o sa-mi vina si mie randul si nu imi convine chestia asta deloc. Multi zic ca sotia nu ii mai satisface destul, ca ea e mai mult cu copiii. Inteleg asta dar nu se poate rezolva aceasta problema prin comunicare deschisa? Ma intreb oare barbatii inseala de cand e lumea sau a luat-o acum lumea razna? Stiu ca barbatii nu prea iarta atunci cand sunt inselati. Femeile de ce ar face asta?
Vreau sa va argumentati raspunsul.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Femeiile au pretentii si incep cu scandal fara motiv aparent, monotonia si tentatia. Cand cineva are nevasta sau partenera prietenele vor incerca sal vaneze pentru ca vor avea invidie pe el dc e cu aia si nu cu respectiva. La femeie barbatii ii sar in atentia ei mai usor pentru ca dispera dupa sex si incearca cu orice ramasita imprastiata

| RAY a răspuns:

Omul are doua parti diferite,o parte este cea animalica, o parte care ne determina ceea ce suntem este partea rationala, e omul a evoluat in triburi, omul a evoluat ca fiind o fiinta poligama,barbati au sute de milioane de spermatoizi in testicule oare de ce? pentru ca sa poti face sex cu mai multe,desi biologia omului este una spre poligamie,monogamia a aparut cand omul a trecut la agricultura atunci sau format comunitati mai mari si cupluri de barbati-femei care stateau intr-o casa,acest proces sa desfasurat lent,dar poligamia a fost si este,dar omul poseda autocontrolul desi iti poate stapani natura animalica,eu consider lipsa increderi de fapt cauza,pur simplu barbati numai cred in femei,cei drept nici nu prea ai de ce, eu acum vb din punct de vedere neutru,daca barbatul are parte de sex, mancare, castiga echipa lui preferata e cel mai fericit barbat, dar voi femeile aveti un singur ovul asa ca biologia voastra va induma sa alegeti acel vanator poligam, popular iar pe alti in zona prieteniei, este complicat, voi la ovulatie simtiti o atractie nebuna pentru barbati care sunt mai curvari, nu consider ca femeile sau barbati inseala mai mult, nu trebuie sa ierti, nu te obliga nimeni

| Violleta2022 a răspuns:

Barbatii inseala pentru varietate!
Nu-i adevarat ca nu-l satisface sotia, ca de obicei barbatul este ala care nu este capabil sa satisfaca o femeie.
Dar pentru insatisfactiile persoanele, cauta satisfactie sexuala.
In general, pentru ca sunt programati genetic sa se reproduca si multi barbati nu-si folosesc capul, ci sula, negandindu-se la repercursiuni si drama pe care o pot starni daca iese la iveala aventura.
Povestea cu sotia si copii, este doar de adormit prostii, ca in realitate sunt alte motive serioase.
Barbatii nu iarta pentru ca-s prosti si nu pot accepta ca femeiea gaseasca satisfactie acolo unde el nu-i capabil sa ofere.
Iar faptul ca femeia este mai toleranta si mai intelegatoare, in ce priveste inselatul barbatului, este pentru ca femeia tine familia unita, mai ales daca sunt copilasi la mijloc, fiind dispusa sa se sacrifice cu usurinta, din cauza lor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Genetic, barbatul e hunter. Trebuie sa copuleze si sa isi imprastie genele cu ajutorul cit mai multor femele. Asa e programat. Bine, pentru ca nu sintem chiar animale, ne gasim una care la un moment dat in timp corespunde imaginii noastre mentale de partenera perfecta. De ce inseala barbatii? Nu toti, in primul rind. In al doilea rind, unii o fac din vina lor, si majoritatea din cauza ca partenera se leneveste la fel cum o fac si aia ale caror sotii in inseala din cauza ca ei au devenit burtosi, lenesi, lipsiti de interes. Legat de partea cu iertatul, depinde cit de orgolios esti si cam in ce stadiu mai e relatia. Multi se ataca pentru ca le pasa prea mult de gura lumii.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum o dai nu e bine, de fapt. Daca devii burtos, lenes si altele nu mai esti atractiv asa ca e o scuza buna sa caute pe altul. daca mergi la sala, ai grija de tine, clar faci asta ca sa atragi pe altele in afara de ea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Daca o iei si pe tine la sala si se mentine si ea... alta viata. Sportul creste si libidoul la ambele sexe, doar.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta se sub intelege. Doar ca am auzit inteligenti de-a lungul timpului " ala care are "patratele" nu o face doar pentru una". Cretini, ce sa zic. Mai bine cu burta pana la genunchi in mintea lor. Plus ca ridicarea de greutati la barbati ajuta sa mareasca nivelul de testosteron. Multe puncte in plus. Cui nu ii place un barbat masculin, nu pizdificatii astia care merg cu doamnele lor la isi faca sprancenele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

BINGO! Ai pus punctul pe i foarte bine! Eu moooor cand vad idioti de-astia pensati, dati eventual si cu fond de ten... si de pantalonii aia cu turul la genunchi sau care lasa sa se vada juma' de c*r ce sa mai zic. Or fi aia musulmani debili, dar parca politia modei din Iran care te salta de pe strada daca arati ca un papagal nu e o idee exagerata...

| relian a răspuns:

De ce? Din cauza femeile desigur laughing ca daca femeile nu sar lasa,ma refer cele cu care barbatii inseala,deci daca femeile nu sar lasa agatate barbatii nu ar mai avea ce sa insele sau cu cine laughing

Dar mai este o alta chestie,sunt mai multe femei decat barbati,ca urmare pe femeile singure cine sa le rezolve?laughing deci cam asa stau lucrurile.
Concluzia? De vina in acest caz sunt tot femeile,asta e adevaru ceara daca multora nu convine.

Acum spui ca stii ca si tie o sa iti vina randul laughing pai cum asa? De unde stii tu ca barbatul tau o sa te insele?
Daca tu esti cea pe care el o doreste,adica femeia visata,daca esti si BUNA,camnd spun buna ma refer la mai oate,atunci stai linistita,nu o sa te insele,o sa aiba tot cei trebuie la tine.

Dar daca nu va potriviti sexual,atunci cu siguranta o sa mai caute si pe altele ce nu ii dai tu, ori nu ai tu.
Asata fac si femeile, nu te gandi ca doara barbatii inseala, femeile mai mult as zice, desi multi cred ca nu-i asa, de fapt ceara asa stau lucrurile.Sunt mai multe femei care inseala decat barbati.
Pt barbati e mai greu decat pentru femei sa insele.De ce? Pai barbati trebuie sa aiba si cu ce sa faca ceva laughing pe cand femeile mai putin.
Daca un barbat are scula mica slabe sanse sa gaseasca o femeie interesdata laughing pe cand o femeie care are un barbat cu asa scula sigur va cauta alta unealata ceva mai buna in alta parte.

Atat barbati cat si femeile au inselat de cand e lumea.Dar intial se pare ca prima care a facut asta a fost femeia.De ce? Pt ca oamenii, ma refer barbatii au sculele mai mari decat restul primatelor.Acest fapt se datoreaza femeilor,ele au fost cele care au cautat sa se imperecheze cu barbati mai dotati,asa ca incet incet sa ajuns la scuelle ce le avem astazilaughing cel putin eu asa cred,desi nu-s cercetator,dar nu vad cum de masculi ooameni au sculele mai amri decat un mascul gorila de exemplu.
Femeile au gasit placere in sex,nu doara pentru creatie,asta se intampla si la alte animale,dar la om a intervenit si altceva,inteligenta,astfel ca femeile au fost constiente de ce se simt mai bine intr-o scula mai mare laughing si au luat masuri in acest sens.

Spui barbatii iarta sau nu iarta pe femei daca insela? Te inseli, lucrurile stau cam la fel, doara ca masculu face ceva mai multa galagie ca altul a umblat la lucrurile lui laughing sau la jucarile lui.

Femeile de ce iarta? Iarta in aceiasi amsura in care iarta si un barbat. Unia au aceasta gandire cum ca barbatu nu iarta, dar femeia da.
Dar totu depide si de situatie, ce situatie este la mom respectiv.

Acum daca nu iti convine sa fii inselata asta e, cauta un barbat care sa nu te insele laughing deci un barbat care sa fie compatibil cu tine.In caz contrar ori o sa te insele le, ori o sa il inseli tu pe el laughing

| Freya1 a răspuns:

De ce crezi ca este obligatoriu să iti vina rândul? Eu am o relație de câțiva ani si nu am nici macar bănuială că ma înșelat vreodată da sa o mai si faca.
Dacă iti iei un bărbat cerebral cu capul pe umeri care te iubeste asa cum esti si pentru ce esti nu cred ca o sa fie cazul sa te înșele. Daca tu ca si femeie esti atenta cu el si ii oferi ce e normal intr-o relatie din nou nu cred ca o sa fie cazul de înșelat.
Chiar dacă este greu de crezut mai exista bărbați ce nu înșală. Barbati sincer la care daca nu le convine ceva spun sau pleaca.
Bun, acum sa iti spun si eu de ce cred eu ca înșală, si care sunt cei care înșală.In primul rand sunt genul de bărbați ce umbla din floare in floare ce au mentalitate proasta cum ca femeia este o cârpă, deci daca dai peste tipul ala de țăran cordid ai de ce sa te temi.
Si mai sunt acel gen de bărbați ce nu fac diferenta intre o simplă indragosteala, obișnuința sau iubire pura.Adica cei ce nu prea au iubit sau nu stiu ce e iubirea si atunci când nu mai primesc totul cum vor sau intervine monotonia nu simte nici o mustrare de constiinta cand te insala pentru ca oricum nu te iubeste.

| Mogiojojo explică (pentru Freya1):

Aici cred ca e vorba si de neglijenta femeii, nu e doar el de vina.

| Freya1 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu am zis ca nu exista femei care isi neglijează bărbatul.Dar barbatul daca are capul pe umeri poate sa discute cu ea despre asta sau sa o părăsească nu sa o înșele.
Dar sunt multi la care le e mai simplu sa isi tina mancarica, caldă si casa curata si sa fie mereu proasta langa curul lor si ei sa umble unde vor.

| Celcestietot a răspuns:

Presupun ca nu le sunt facute toate poftele sau nu mai arata cum isi doreste, sau pur si simplu isi doreste o aventura. Alte cauze nu cred ca exista, cauze materiale - sanse mici.

| Sn4k3 a răspuns:

La cum vad ca gandesti, chiar ca o sa-ti vina randul laughing.

| mastadont a răspuns:

Bărbații înșeală, de obicei, pentru că nu mai sunt satisfăcuți de actuala situație. Comunicarea poate rezolva acest lucru însă nu întotdeauna există o comunicare adecvată între cei doi parteneri.
Pentru un bărbat cel mai important lucru din cadrul relației este sexul. Dacă nu primește destul atunci va încerca să-și caute o amantă. Dacă vrei să-i arăți unui bărbat că încă îl iubești atunci cea mai sigură cale e prin sex. Când sexul nu mai e regulat atunci e clar că ceva se întâmplă și există un dezechilibru în relație. De asemenea, ignorarea fanteziilor partenerului poate duce la același rezultat, înșelatul.
Cea mai mare greșeală a femeilor din punctul meu de vedere este că, pe măsură ce relația avansează, încep să se complacă în această situație și uită că și bărbatul are sentimente. Încep cu cicălitul, zi după zi după zi, orice lucru mărunt capătă proporții apocaliptice și, desigur, bărbatul e cel vinovat. Dacă bei o bere că de ce bei, dacă repari într-o zi frigiderul repară aia, aia și aia, și bărbatul nu mai are timp și pentru el. Unde-s banii, de ce lipsește un leu, toate aceste cicăleli zilnice îl fac pe bărbat să se simtă neapreciat, neiubit și doar un obiect de care femeia se folosește pentru a-și îmbunătăți viața. Și când vine noaptea și bărbatul vrea puțină tăvăleală ce face femeia? Îl respinge: vai că mă doare capul, nu am chef că sunt obosită, iar vrei oral? da mai lasă-mă cu toate fanteziile tale. Sau, stă supusă și așteaptă să se termine calvarul, așteaptă ca bărbatul să-și golească testiculele și să scape o dată. Credeți că nu ne dăm seama, ne dăm și ne simțim neiubiți și neapreciați de ființa care ar trebui să fie sufletul nostru pereche și să ne facă să ne simțim bine.
Dar bărbatul nu e ca femeia, când se simte neiubit nu plânge nopțile și nu vorbește ore întregi cu prietenii despre cât de rahat se simte. Bărbatul e practic și rațional, băi frate văd că cu asta nu mai merge nicicum ce dracu fac? Îmi caut alta că doar o viață am și merit să fiu și eu fericit. Bun da cu copiii ce fac? Eee păi mă ascund și aia e, mai departe văd eu ce se întâmplă.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru mastadont):

Mulțumesc pentru lămurire happy
Aveam și eu de gând să pun această întrebarewinking... dar a fost pusă!
Măcar acum pot și eu să înțeleg de ce bărbații înșală de la o persoană experimentată happy

| Endoryus a răspuns:

Si el si ea inseala din acelasi motiv. Nu le convine ce are acasa. Ca e lipsa de sex sau ca sexul e de toata mila. Nu conteaza. Nu cauti in alta parte daca ai acasa.

| Mircea08 a răspuns:

Femeile au posibilitatea de a-i face pe sotii lor sa umble in limba dupa ele. Trebuie doar sa isi ia in serios statutul de nevasta, nu numai pe cel de menajera, dadaca, contabila, invatatoare, etc.
Sotia, respectiv sotul, sunt cele mai impportante fiinte de pe Tera - asa scrie si in Biblie, si daca nu este asa nu mai este nici liniste in familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred cã tine de caracterul barbatului, poate sa insele sau poate sa fie fidel.
Ca barbat cand sunt intr-o relatie iti dai seama ca am foarte multe admiratoare, nu? Pentru ca foarte multe tind sa incerce sa fure barbatul uneia, e competitia voastra, dar unele sunteti atât de naive incât cred cã pot sa prosteasca si sa se desparta de actuala.
Ce voiam sa spun e mai rau cand inseala o femeie, pentru ca insela deoarece cauta ceva mai bun, spre deosebire de barbat(inseala pentru ca poate). Dar poate sa-si iubeasca prietena in continuare. O femeie nu prea.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Inselatul,la ambele sexe,se produce din cauza neglientei, lipsei de comunicare si a ingnorantei.
Atentia trebuie sa se imparta in ambele parti (copii, sot/sotie), indiferent de orice.
Iar daca nu mai exista comunicare, poti sa zici ca nu mai exista nici relatia. De aici pleaca tot.

| Mogiojojo explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Multe dintre ele mi se par concludente.
Am vazut femei care efectiv dupa primul copil se transforma in altcineva: la inceput erau femeia intelegatoare si impaciuitoare, toleranta si DUPA se transforma intr-un balaur cu 7 capete care isi trimite sotul la cumparaturi pentru ca ea nu poate datorita si gratie copilului, ei nu ii convine ce a cumparat sotul ei pentru ca bineinteles barbatii nu sunt atenti la detalii (situatie reala vazuta si revazuta).
Sunt femei care spun 'eu nu o sa fiu asa' si ajung sa fie exact la fel.
Probabil femeile nu simt compasiune pentru barbati deoarece ii vad deja puternici cand de fapt barbatii sunt fiinte rationale si ei nu isi arata emotiile. Eu cred ca ar trebui ca si femeie sa il descosi putin ca sa vezi ce simte si ce gandeste cu adevarat. My opinion.

| OrdanKarris a răspuns:

Daca nu primesc sexul cuvenit relatiei, sau daca trebuie sa ma milogesc de tine sa primesc sex, normal ca te voi insela si nu doar ca voi insela, dar te voi insela pe fata, voi face intentionat in asa maniera incat sa vezi ca te insel. Daca eu ofer relatie unei femei, iar ea imi face zile fripte si nu imi ofera ce am nevoie, aduc pe alta fix in dormitorul nostru si de fata cu tine mi-o trag si nici nu-mi voi cere scuze. Barbatii ofera relatia. Tu ca femeie daca primesti relatie, fa bine si asigura-te ca sunt multumit, satisfacut. Daca eu iti ofer relatie iar tu strambi din nas la sex desi ai acceptat sa fi in relatie cu mine, ori te insel ori te parasesc, scurt pe doi. Eu pot foarte bine si fara relatie. Daca tot imi sacrific libertatea si timpul liber pentru o relatie cu tine, fa bine si desfa picioarele. Nu ma vrei? Atunci de ce ai acceptat relatie? Si de ce pretinzi sa-ti fiu fidel in cazul asta? Vrei fidelitate, desfa picioarele. Vrei relatie buna, desfa picioarele.

Nu ai chef in ziua aia de sex vaginal. Ai anus, ai gura, ai mana. Arata-mi ca-ti pasa si nu se ajunge la inselat. Arata-mi ca-ti pasa!

| unvecin a răspuns:

Ține de educație și de principiile de care ține cont fiecare. La ce altceva te-ai aștepta într-o lume în care virtutea e batjocorită și păcatul ridicat în slăvi?

| ThyDoom a răspuns:

Ambele sexe înșeală. Acum nu știu care dintre ele mai mult sau mai puțin. Eu cred că ambele sunt apropiate.
Bărbații se abțin mult mai greu decât femeile în privința sexului. Asta poate și din cauză că, în ziua de astazi, cam orice și oriunde ai privi stârnește bărbatului pofta de ''carne''. De la cum se îmbracă domnișoarele în ziua de astăzi până la mass-media. Sexul e promovat intens. Cum ai vrea să reziste când în jur sunt atâtea ispite?
În plus, dacă un bărbat înșeală, este privit cu ochi buni de societate (ăsta-i punctul meu de vedere). Ca și cum ar fi ceva normal. În timp ce femeia, chiar dacă doar privește un bărbat, care arată mai bine, este făcută curvă.
Femeile care înșeală cred că mai degrabă sunt păcălite de alura de prinț din povești pe care o lasă anumiți bărbați. Nu că barbați nu se lasă păcăliți. Doar că bărbații nu caută nimic din punct de vedere emoțional. Vor doar să facă sex și atât. În timp ce femeile caută și un fel de (trebuie să am grijă ce spun ca să nu fiu atacat) aventură romantică sau poetică (să zicem așa ca să nu mă atace prea mult). Femeilor le pasă și de latura intelectuală. Nu înșeală cu oricine. Bărbații, carne să aibă.