| Nevroza a întrebat:

Buna, TPU! Ma intelegeam super cu o fata, puteam spune ca de cand i-am zis ca o plac se comporta ciudat(fiind buni prieteni). Nu imi trimite poze, primesc mesaje rar de la ea, desi mi-a zis ca accepta sa fie cu mine. sa iesim din friendzone-ul din care eram. Mi-a zis ca e timida(vrea sa fac primul pas) si azi am incercat sa o sarut(desi m-a refuzat de multe ori) ea nestiind sa sarute. Is obisnuit sa primesc mesaje mai des de la ea si nu o mai face ca atunci. Problema e ca nu stiu daca ma place sau zice doar asa sa nu ma raneasca. Nu am mai patit sa fiu intr-o situatie asa ciudata mai ales ca e super speciala pentru mine. Credeti ca trebuie sa nu ne vedem un timp si sa ii dau spatiu? Poate ma tin eu prea tare ca vreau sa ne vedem zilnic aproape! Astept sfaturi si voi da funda!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Gindesti bine. Daca e timida, s-ar putea sa fi mers prea departe, sa fi fost prea mult pentru ea. Deci, las-o pentru un timp, si observa mai apoi reactia ei. Daca ramane indiferenta, ca si cand nimic nu s-ar fi intimplat, e "rece" fata de tine, si timiditatea e un pretext. Daca insa vede ca te-ai "departat", va incerca sa se apropie ea de tine, ea sa te caute, sau macar sa fie mai deschisa fata de tine. Asta face parte din jocul prieteniei, caci asa te asiguri de ce simte celalalt pentru tine.

| Nevroza explică (pentru cristi202):

Si daca o pierd de tot?

| Juper a răspuns (pentru Nevroza):

Asta e treci mai departe si eu am patit la fel! Cand o sa te vada cu alta fata o sa devina putin geloasa si atunci o sa-si dea seama ce a pierdut!

| cristi202 a răspuns (pentru Nevroza):

Mai bine sa o pierzi acum, decat sa suferi si mai mult mai tirziu. Despartirea face parte din pregatirea unei relatii, pentru ca atunci cand cei doi sunt departe unul de celalalt, atunci de fapt se cristalizeaza lucrurile in mintea lor si stiu ce vor, stiu daca pot sau daca nu pot trai fara celalalt. Si ideea in prietenie/casatorie e ca nu iei omul cu care poti trai alaturi de tine, ci pe acela fara de care nu poti trai, si asta doar despartirea te poate face sa realizezi. Deci o despartire pentru un timp poate decide soarta unei relatii, fie o termina, si atunci asa si trebuie sa fie, fie o sudeaza mai bine, si atunci cei doi sunt unul pentru celalalt.
Daca chiar o pierzi de tot, te va durea pentru un timp, dar mai tirziu vei descoperi o alta fata care va fi la fel pentru tine ca si ea, si care va fi interesata cu adevarat de tine.

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Poate si-a dat seama de intentile tale si nu vrea sa te raneasca si nici sa-ti dea sperante.
Sau poate asteapta sa faci ceva in plus.
Nu trebuia sa-i spui asa repede ca o placi.
Si cand o mai faci, o faci subtil.
Acum poti sa-i propui o iesire, mai ales ca incepe sin weekendul.
Daca accepta bine, daca nu asta e.
Nu are rost sa te rogi de ea daca nu vrea.
Daca e interesata si atrasa de tine, iti garantez ca va accepta!

| Nevroza explică (pentru ROB3RT89):

Imi da sperante

| Adry05 a răspuns:

Ori n-a stiut cum sa te refuze ori e mega rusinoasa si sincer daca e a 2-a varianta e exagerata si mai bine te retragi.

| Nevroza explică (pentru Adry05):

A zis ca e a 2 varianta, am dizcutat despre subiectul asta

| JustTheRandomGuy a răspuns:

Eu sincer cred ca nu te place si nu vrea sa te raneasca si de cand i-ai spus ca o placi se simte inconfortabil/ciudat cand vorbeste cu tine pentru ca sa nu fie in situatia stanjrnitoare de a te refuza pentru ca stie ca o sa te superi.Eu zic ca ramaneti maxim prieteni si daca poti sa fii prieten cu ea fara sa te simti prost ca nu o poti avea atunci ar trebui sa ramaneti prieteni.Nu vreau sa iti distrug sperantele, probabil vei lua in considerare un raspuns care te va pune intr-o situatie favorabila insa trebuie sa te gandesti bine.

| Nevroza explică (pentru JustTheRandomGuy):

A zis ca daca nu ma placea nu ramanea langa mine ce sa mai cred?