| anonim_4396 a întrebat:

TPU ma numesc Ana. M-am mutat la o casa noua acum 4 ani de zile. Inainte locuiam la un bloc, eram mica si nu prea aveam prieteni. Parintii mei nu imi prea dadeau voie sa ies pe afara pentru ca eram mai mica si riscam sa mi se intample ceva dar chestia era ca in bloc nu erau copii cu care sa ma joc. Acum de cand m-am mutat la casa am intalnit o fata pe nume Carla. M-am imprietenit cu ea si am ajuns sa ne intelegem foarte bine. Dupa aproximativ un an a mai aparut o fata pe nume Alexia. Dupa catva timp, a venit vacanta de vara iar Carla a trebuit sa plece in vacanta. Eu am reusit sa ma inteleg si cu Alexia foarte bine. Ne intalneam unele la altele ne jucam ....etc. Dupa 2 saptamani s-a intors si Carla din vacanta.Ea cu Alexia au inceput sa se inteleaga foarte bine si pe mine ma fraiereau mai ales la dea v-ati ascunselea si tot eu puneam capul si ma simteam prost. Alexia a inceput sa ma urasca si Carla imi tot lua apararea, dar Alaexia vroia sa ma desparta de Carla dar nu a reusit. In fiecare zi fetele se tot certau din cauza mea si asta ma deranja. Dupa cateva luni am reusit sa devin prietena cu Alexia si am inceput sa ne intelegem destul de bine. Asta s-a intamplat 1 an spentru ca eu am inceput sa tin la ele ca la ochii din cap. Au devenit cele mai bune prietene ale mele. Dar dupa un timp am inceput sa ne jucam un joc scoala sau schankel. Mai erau prin cartier alte fete care erau foarte bune la acest joc si ne-au invatat si pe noi. Alexia o alegea tot timpul pe Isa (una dintre cele mai bune la joc) si eu ramaneam cu Carla. Tot timpul ne certam pe chestia asta. Dupa cateva zile Carla a plecat din nou in vacanta, iar inainte de a pleca, s-a certat din nou cu Alexia pentru acel joc. Alexia a inceput sa zica lucruri mai neadecvate pentru Carla iar eu i-am spus la Carla si tot asa faceam. Normal ca ele doua si-au schimbat parerea despre mine... in fine. Dupa ceva timp am inceput sa ne intelegem de minune iar si in prezent ne intelegem. Intrebarea me este: Cum sa fac si eu sa fie relatia noastra mai buna decat este acum? adica Alexia imi povesteste lucruri mie despre ea si problemele ei dar Carla e mai draguta fiind ca ma imbratiseaza intodeuna cand ne intalnim sau ne despartim dar Alexia nu. Adica, Carla este mai afectoasa iar Alexia imi spune multe chestii de ale ei pe cand Carla nu asa de multe. Oricum Carla si ALexia se inteleg mai mult se intalnesc. Cu mine nu sunt asa. Cum sa fac sa fiu si eu asa cu ele?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Copii. Ce să le ceri? Ar trebui să îți elimini persoanele din viață care nu îți sunt sincer aproape. La vârsta ta nu mă aștept să mă asculți.

| SkyPilot a răspuns:

Nu e o idee buna sa le spui lucruri intime despre tine. Lucrurile intime le discuti cu mama ta, pe care ar trebui sa o faci sa-ti fie cea mai buna prietena. Nu spui mai departe ce iti spune Alexia. Carla e o lepra. Parerea mea este sa lasi lucrurile sa evolueze de la sine, te protejezi, nu te crti si nu insulti pe nimeni, esti amica cu toate fetele dar nu pui prea mult suflet.

| AnielAn a răspuns (pentru SkyPilot):

Dar eu nu le-am spus lucruri intime despre mine. De exemplu Alexia imi spunea ceva despre carla iar eu ii spuneam si invers. Aste au fost greselile mele

| SkyPilot a răspuns (pentru AnielAn):

Nu spun ca le-ai spus, spun sa nu le spui happy In general, nu vorbi pe la spate si nu publica informatiile confidentiale pe care le afli, vorba se intinde si vei capata o reputatie nu tocmai buna.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Nu sunt prietene adevarate, tu pentru ele esti doar o optiune de plictiseala, am trecut prin asta, crede-ma, si mai bine renunti acum la prieteniile astea prefacute si false chiar daca ti la anumite personae si ele te fraieresc...pentru ca mai tarziu...o sa regreti ca n-ai renuntat, o si fi singura care sufera, tu contezi, cine iti e prieten cu adevarat se vede.

| BeckhamRZM a răspuns:

N-ai nevoie de prefăcuți în viața ta, crede-mă. Las-o mai ușor și gândește-te un pic care ți-a fost prietenă atunci când nimeni nu a fost, care te-a susținut, ți-a luat apărarea și a fost mereu cu tine când te simțeai singură.

| AnielAn a răspuns:

Pai e adevarat ca inainte alexia avea fite dar acum nu mai are. Chestia este ca Alexia imi spune mie problemele ei si asta ma bucura foarte mult, iar Carla e o prietena buna cu care ma inteleg foarte bine. Tot timpul ne ibratisam si asa mai departe. E adevarat ca ea nu prea are multe de povestit dar chestia este alta: Ele doua se intalnesc mai rar (adica eu cu alexia ies mai mult decat cu carla) dar cand se intalnesc ele doua se inteleg mai bine decat cu mine, dar cand suntem toate trei nu pot sa zic ca nu ne intelegem dar na...

| amina a răspuns:

Trebuie sa vezi care dintre e cu adevarat prietena. Sper ca unele idei sa iti fie utile.
Cerinţa nr. 1 — Să aibă calităţi deosebite
Ce ar trebui să ştii. Nu toţi cei ce pretind că îţi sunt prieteni pot fi numiţi, pe drept cuvânt, prieteni. Biblia chiar spune că „există tovarăşi care sunt gata să se distrugă unul pe altul" (Proverbele 18:24). Lucrul acesta poate părea exagerat. Dar gândeşte-te: Ai avut vreodată un „prieten" care a profitat de tine? Sau unul care te-a vorbit pe la spate ori a răspândit zvonuri false despre tine? O astfel de experienţă îţi poate zdruncina încrederea în ceilalţi. Nu uita niciodată că, şi în cazul prietenilor, calitatea este mai importantă decât cantitatea!
Ce poţi face. Alege-ţi prieteni dintre cei care au calităţi demne de imitat.
„Toţi au o părere foarte bună despre prietena mea, Fiona. Aş vrea să se vorbească la fel de frumos şi despre mine. Mi-ar plăcea să am şi eu o reputaţie ca a ei. Ar fi extraordinar!" (Yvette, 17 ani)
Fă acest exerciţiu.
1. Citeşte Galateni 5:22, 23.
2. Întreabă-te: „Au prietenii mei calităţi precum cele care alcătuiesc «rodul spiritului»?".
3. Scrie mai jos numele prietenilor tăi apropiaţi. În dreptul fiecăruia, notează o calitate care îl caracterizează.
Numele Calitatea
․․․․․ ․․․․․
Sugestie: Dacă-ţi vin în minte doar trăsături negative, poate că e timpul să-ţi faci alţi prieteni!
Cerinţa nr. 2 — Să respecte norme morale înalte
Ce ar trebui să ştii. Când cauţi cu disperare prieteni, rişti să faci alegeri greşite. Biblia spune: „Cine se întovărăşeşte cu cei fără minte o duce rău" (Proverbele 13:20). Expresia „cei fără minte" nu se referă la cei care iau note mici sau la cei lipsiţi de inteligenţă, ci mai degrabă la cei care nu acceptă judecata sănătoasă şi preferă să ducă o viaţă imorală. De astfel de prieteni te poţi lipsi!
Ce poţi face. În loc să te împrieteneşti cu oricine, fii selectiv (Psalmul 26:4). Dar asta nu înseamnă să ai prejudecăţi. A fi selectiv înseamnă a fi suficient de perspicace pentru ‘a vedea deosebirea dintre cel drept şi cel rău, dintre cel ce-i slujeşte lui Dumnezeu şi cel ce nu-i slujeşte’ (Maleahi 3:18).
„Le sunt recunoscător părinţilor că m-au ajutat să-mi fac prieteni de vârsta mea, tari din punct de vedere spiritual." (Christopher, 13 ani)
Fă acest exerciţiu.
Mi-e teamă că prietenii ar putea insista să fac ceva ce ştiu că este greşit?
□ Da
□ Nu
Ezit să le fac cunoştinţă părinţilor cu prietenii mei de teamă că nu le va plăcea de ei?
□ Da
□ Nu
Sugestie: Dacă ai răspuns afirmativ la întrebările de mai sus, ar fi bine să-ţi cauţi prieteni care au norme morale mai înalte, prieteni care sunt creştini exemplari.
Cerinţa nr. 3 — Să aibă o influenţă pozitivă asupra ta
Ce ar trebui să ştii. Biblia afirmă: „Tovărăşiile rele strică obiceiurile folositoare" (1 Corinteni 15:33). O tânără pe nume Lauren mărturiseşte: „Colegii mă acceptau numai dacă făceam ce-mi spuneau ei. Mă simţeam singură, aşa că am hotărât să mă port ca ei pentru a mă integra în grupul lor". În cele din urmă, Lauren şi-a dat seama că, atunci când accepţi normele altora, poţi deveni asemenea unui pion pe o tablă de şah, fiind manevrat după bunul lor plac. Însă meriţi mai mult!
Ce poţi face. Rupe orice legătură cu cei care insistă să te schimbi pentru a te conforma stilului lor de viaţă. Dacă vei face acest lucru, poate că vei avea mai puţini prieteni, dar îţi va creşte respectul de sine şi vei găsi prieteni mai buni, care vor avea o influenţă pozitivă asupra ta (Romani 12:2).
„Prietenul meu, Clint, este un băiat cu capul pe umeri şi manifestă empatie. M-a încurajat foarte mult." (Jason, 21 de ani)
Fă acest exerciţiu.
Mă îmbrac şi vorbesc altfel sau mă comport urât doar pentru a fi pe placul prietenilor mei?
□ Da
□ Nu
Merg în locuri în care, dacă n-aş fi cu prietenii mei, nu m-aş duce niciodată?
□ Da
□ Nu
Sugestie: Dacă ai răspuns afirmativ la întrebările menţionate anterior, cere-le sfaturi părinţilor sau altei persoane mature

| qwerty5i a răspuns:

Alexia e o prefăcută si nu.i pasa de tine prea mult daca zici ca vorbeste numai despre ea. Daca a încercat sa te desparta de Carla o va face din nou.Eu zic sa nu mai fi prietene cu Alexia cat de repede posibil altfel s.ar putea sa ai de suferit.