| Alinuta_3485 a întrebat:

De cateva zile, vad o pisicuta prin curtea mea. Nu are stapan si e mai fricoasa. Am mai luat o pisica care tot asa venea si i-am mai dat mancare si s-a obisnuit. Dar pisicuta asta noua nu prea vine sa manance ( adica nu se apropie prea mult de castronelul cu mancare ). Doar o data a venit dar nu era mancare. Cum pot sa o imblanzesc? E vreo problema daca mai am un motan ( care nu prea o baga in seama )?

Răspuns Câştigător
| Roxxu13 a răspuns:

Totul o sa decurga de la sine.Ai rabdare.Nu te cunoaste bine si poate nu are incredere. Dar si animalele actioneaza rational, asa ca o sa se obisnuiasca, o sa isi dea seama ca nu vrei sa ii faci rau, si o vei imblanzi. nu uita! Rabdare:d

3 răspunsuri:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Incearca sa o lasi singura cand mananca timp de cateva zile, dupaceea te poti apropia de ea. Dar ai grija sa observe cine ii pune mancare. Asa isi va capata incredere

| PetreConstanta a răspuns:

Pune-i in alt castron mancare nu in acelasi cu motanul Pisica simte ca acel castron nu-i apartine Are un miros ffff dezvoltat Schimba locul celui de al doilea castron mai departe de motan Si apa nu uita ele vin la apa si mai ales acum ca nu a plouat II este teama de motan Bafta

| justinbieber3388 a răspuns:

Asta se intampla cam cu toate pisicile abandonate:nu vin sa manance si nu prea au chef sa fie mangaiate de oarece fostii stapani au maltratat-o si de acea nu mai are curajul nici sa manance dec trebuie sa o lasi un pic sa se acomodeze cu tine deci incearca sa vorbesti cu ea (intelegi tu) si faza cu motanul tau ca nu o baga in seama este ok; decat sa se bata mai bine nu se baga inn seama; daca te lasa parintii du-o in casa si incerca sa o calmezi; te avertizez ca trebuie sa ai multa rabdare cu o pisica si trebuie sa stii inainde de a o lua ca poti avea mare grija de ea; baftabig grin