| ionika17 a întrebat:

TPU! Nici nu stiu cum sa incep! Asa, deci toti "prieteni" cu care am umblat m-au tradat, ce rau imi pare cel mai mult, ca credeam ca macar am un un sigur prieten, dar si el m-am tradat! De cand a inceput si el sa iese pe afara, cu alti, pe mine nu ma mai prea baga in seama, m-a chemat doar sa ma plimb cu el, adica ce eu nu am voie sa ies si eu cu ceilalati?! adica sunt prea prost? si am zis nu stiu m-ai aveam putin si il injuram ( dar m-am abtinut). Chiar nu stiu ce sa fac?, imi vine sa ma razbun, dar stiu ca n-o sa o fac, poate daca mi s-ar da ocazia, nu as ezita.Si mai am o problema legata de fratemi-o, mi-a distrus viata, pentru ca e cam "dus". Toata ziua striga din orice, nu ma lasa sa dorm, abia pot sa ma duc la scoala la pc stau doar cateva ore, ca trebuie sa ma tot bat cu el ca sa stau si eu 2-3 ore la pc.Ma invinovateste pe mine si pe mama pentru ca el nu se simte bine psihic, ca fizic nu are nici pe naiba! Stiu ca e bolnav psihic dar nu stiu ce sa fac, sa ies din cosmaru asta, mama nu face nimic ea sa duce la biserica ca cica o sa se "linisteasca" era ori nu vrea sa inteleaga ca e dus s-au face ca nu o intereseaza! Daca as fi gasit un medic nu stiu sa imi de-ie medicamente sa il linistesc, ca alta solutie nu gasesc.La scoala abia mai fac fata bac-ul nu o sa il i-au pentru ca m-am lasat ca nu mai pot sa invat in cosmarul asta, anul trecut am invatat numa in stres am crezut ca o sa mor, dar anul asta nu am mai putut face efortul asta! Deci prieteni nu am, fratele e "nebun" ce sa fac?! nu are nimeni cu nimic sa ma ajute.Nu stiu ce sa fac, dati-mi un sfat ceva.Va rog!

Răspuns Câştigător
| Love8D a răspuns:

Fratele tau nu trebuie dus la psiholog, trebuie dus la psihiatru(acolo la nebuni).

8 răspunsuri:
| ionika17 explică:

Am vazut ca cei mai mult m-ati trimis la psiholog, dar cu ce credeti ca ma poate ajuta in legatura cu fratemi-o, va garantez eu ca nu ma poate ajuta cu nimic.El e foarte deschilibrat psihic nu ai ce sa-i faci doar dus la spital sa i-a medicamente, altcumva nu o sa reuseasca nimeni sa il puna pe picioare! Stiu ca e greu sa fi in locu la altu! Asta e!

| Love8D a răspuns (pentru ionika17):

Fratele tau nu trebuie dus la psiholog, trebuie dus la psihiatru(acolo la nebuni).

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare,ar trebui sa ii parasesti pe cei care te-au tradat, incearca sa te imprietenesti cu cei care ti-au fost alaturi la greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un psiholog pentru sfaturi.
In lagatura cu prietenii, incearca sa cauti pe cineva care nu prea are prieteni si fac ceilalti la fel cu el cum fac cu tine.

| lastride a răspuns:

Ai o situatie mai delicata...si imi pare rau, dar nu e capat de drum.
Cred ca nici unul dintre noi nu este in masura sa-ti ofere sfaturi. Ar trebui sa mersi la un psiholog sa te sfatuiasca ( nu este nimic rau in asta), va fi prietenul tau, asta e meseria lor, sa-ti fie prieteni si sa te ajute in luarea de decizii sau trecerea peste greutati. Ai grija de tine, bafta.

| ElenaElenaPiscupescu a răspuns:

Uite,eu zis sa-i vorbesti mamei tale sau tatalui tau (cu care te intelegi mai bine) si eu sunt in aceeasi situatie,doar cu sora mea mai mare. Ne certam zilnic doar din tampenii, dar in fine, sa trecem la tine. Un psiholog chiar n-ar strica, sa mergi la psiholog nu-i o rusine, ba din contra te simti foarte bine! Mai ales ca vorbeste deschis cu tine si te intelege perfect. Iar de prieteni? da-i dracu. nu mai vorbi cu ei si pe urma o sa se intoarca ei la tine. Cauta alt grup de prieteni si imprieteneste-te din nou cu cineva care se aseamana cu tine! bafta.

| Molodoi a răspuns:

Mai,eu te inteleg cu prietenul,frate nu am,dar as fi vrut,cauta un prieten,ei pot fi ori unde nu te astepti,crede-ma ca stiu ce spun, incearca sa iti intelegi fratele, stai de vorba cu el, fii intelegator, fii mai bland, si nu renunta la BAC. Spine-mi daca te-a ajutat sfatul meu.Noapte buna!

| dedeallin a răspuns:

Eub te-as sfatui sa ii spui mamei tale dar cu sigurantanu te va intelege.asa ca trebuie sa incerci sa il suporti

| mihaipaulkent a răspuns:

Aiurea situatia ta. un psiholog ar putea sa te ajute. daca zici ca are probleme psihice, cedeaza tu. prieteni tii faci, nu ii cumperi. incearca cercuri noi de prieteni tongue. iar cu bac-u, invata!