| cry1901 a întrebat:

BUNA TPU...nu ma gandeam acum 4 ani ca o sa fiu nevoita sa pun o intrebare de genul asta dar, uite-ma aici.Am o relatie de 4 ani si il iubesc enorm pe iubitul me, dar am suferit foarte mult in acest timp(el mai obisnuieste sa consume alcool peste limita), l-am iertat de nenumarate ori, dar aseara s-a intamplat ceva ce pa pus pe ganduri serios, m-am saturat de nopti nedormite si de suferinta si nu stiu ce sa fac sa ma despart de el sau sa mai incerc? Am tot incercat pana acum...si sunt constienta de ce ma poate astepta, CE SA FAC?
SA IAU O DECIZIE CU MINTE SAU CU INIMA?

Ideea e ca m-am saturat de promisiuni fara nici un rezultat...chiar nu stiu ce sa fac pentru ca stiu ce mult o sa sufar daca ma despart de el dar, in acelasi timp stiu ca daca o sa raman alaturi de el este posibil sa sufar toata viata.
Mentionez ca noi locuim impreuna de 3 ani si mi-a tot promis ca o sa seschimbe de nenumarat ori, dar eu m-am consolat ca nu bea ca un nebun, bea mai mult stiu eu, poate 1 data pe luna... dar atunci e dezastrucrying(

VA ROG FRUMOS SA IMI RASPUNDE-TI CAT DE REPEDE PUTETI. VA MULTUMESC DE PE ACUM TUTUROR CELOR CARE O SA IMI RASPUNDA

Răspuns Câştigător
| mihaelaanamaria22 a răspuns:

Te compatimesc dar acum nu ai nevoie acum sa -ti plang de mila si nici sa iti dau cine stie ce exemple; esti suficient de matura ca sa iti dai seama ca al tau iubit a ales bautura decat sa aleaga sufletul si dragostea ta; un barbat ar trebui sa-ti aduca fericire sa te faca sa te simti protejata; cunosc acel sentiment de teama atunci cand apare Fat Frumos clatinandu-se in stanga si-n dreapta; lasa-l cu alcoolul lui si nu incerca sa fc dintr-un nimic ceva bun caci nu vei reusi! Curaj si capul sus caci toate problemele st trecatoare!

5 răspunsuri:
| daniellla a răspuns:

Buna,de data asta,desi il iubesti,consider ca ar trebui sa alegi cu capul,nu cu inima.E evident ca iubitul tau nu se va schimba, pentru ca daca face asa de fiecare data cand bea nu se poate controla, si tu esti cea care sufera in urma actiunilor lui.Ar trebui sa va despartiti daca vrei sa fii fericita, parerea mea. Daca vei alege sa stai cu el atunci clar vei fi modelul clasic de femeie care sufera.Stii la ce ma refer. Sper ca te-am ajutat, cu parerea mea.:*

| Mădu_1945 a răspuns:

Hellou! Fata iti spun ce cred eu ca ar fi sa faci mai bine.Sa te desparti de el definitiv, o sa suferi dar o sa treci peste.Adica si acum fiind cu el tot suferi si care ar fi marea diferenta? LAsa-l in pace daca ii sta capu numai la alcool el o sa fie singurul care o s aaiba de pierdut din toata treaba asta. Daca mai nevoie de ceva scrie pe privat! Succes spre alegerea cea mai buna.Zi faina!love struck

| Mayar a răspuns:

Nu, deci serios iti distrugi viata, in timp ce sufletul tau pereche umbla ratacit pe acolo p\afara.
Dai papucii!

| Allexandraaa a răspuns:

Daca a promis de mai multe ori ca se va schimba si a incalcat aceste promisiuni. nu cred ca va face vreun efort. Cunosc oameni care au avut aceste probleme. chiar au baut mai des decat el si acum stiu ca au familie, muncesc si abia daca mai pun gura pe bautura. Daca chiar vrea si el se poate schimba.winking
Nu are rost sa suferi in continuare. Spune-i ca ii lasi timp. Cat crede el ca are nevoie ca sa se schimbe. Va vedea ca vorbesti serios si poate isi va da seama de situatie. Nu stiu daca e bine sa il parasesti. Daca nu vei mai fii langa el poate va incepe sa bea si mai mult, asa ca cel mai bine e sa ii spui ca ii lasi o pauza ca sa se gandeasca si sa faca ce e ce mai bine pentru. el.
Numai bine.si succes >big grin

| ciubaca00 a răspuns:

Cand bea peste limita ce face? te bate? daca te-a lovit pana acum, sa fii sigura ca o va mai face! lucruri de genul asta nu se schimba. daca nu, atunci sigur mai aveti sanse! eu personal stiu cat de complicat este sa lupti cu alcoolul, de fapt cu tine insuti. este foarte greu sa ajungi sa-ti cunosti limitele atunci cand bei si este de 2 ori mai greu sa te abtii sa depasesti acele limite. mie personal, nu-mi iese tot timpul. tot din experienta iti spun ca daca de felul tau esti cicalitoare (prietena mea asa era), la momentul la care el este "cu chef" si incepi cu povesti de genu' : iar bei, ai baut deja 5 pahare, iar o sa faci urat s.a.m.d. nu o sa rezolvi nimic. daca observi ca iar trece peste limita (cantitativ vorbind - acu' in 4 ani ar trebui sa stii deja cat e ok sa bea si cat nu) ar trebui sa incerci (cel putin la mine merge de fiecare data - asta dupa cateva experimente de test ale prietenei mele) sa-i soptesti la ureche ca ti-a venit un chef nebun de lugu-lugu si ca nu mai poti si ca vrei neaparat sa ajungi acasa sa-l ai...si ca sa nu-si piarda cheful ii mai spui si sa-si ia o bere la pachet, sau ca luati de pe drum (de cele mai multe ori eu n-ajung sa o mai iau). eu cred ca o sa dea rezultate si usor, usor si lui o sa inceapa sa-i para rau ca te supara ca a baut cam mult...eu am 18 luni de cand nu am mai trecut limita fie datorita mie fie datorita ei. concluzia generala este ca daca : 1. il iubesti, 2. te iubeste 3. NU TE-A LOVIT NICIODATA! 4. consideri ca restul calitatilor lui il fac un baiat deosebit si ca el este acela; atunci merita sa incercati, caci lupta cu alcoolul nu trebuie sa o duca doar el (va esua cu brio!) ci trebuie sa o duceti impreuna!