| Annabelle21 a întrebat:

Nu mai suport. Va spun intreaga poveste dar va rog, vreau sfaturi. Nu stiu ce sa fac.

Am un frate mai mare (face 16 ani in iulie, eu am 12). Ma rog, adica suntem frati pe tata (avem acelasi tata si mame diferite). Parintii lui s-au despartit cand el avea 2 ani. Tatal sau (si al meu) s-a casatorit cu mama mea, iar mama lui a plecat in Italia si de atunci vine cam o data pe an in tara. Lucian, fratele meu, locuieste cu bunicii lui.

Anul trecut in mai tata a murit, iar noi doi ne-am cunoscut la inmormantare. De atunci vorbeam pe facebook in fiecare zi, ore bune. M-am apropiat de el si am ajuns sa tin la el, pentru ca suntem frati si chiar daca e tarziu, consider ca mai bine mai târzii decât niciodata.

Am mai vrut sa ma întâlnesc cu el, sa stam de vorba. Cand ii ziceam pe facebook era de acord, dar totuși nu s-a întâmplat niciodată.

M-am mai luat de vreo 2 ori de el, pentru ca are boala jocurilor de noroc si se enerva ca pierdea banii si apoi își varsa nervii pe mine si a făcut mai multe faze de acest gen.

Eu am încercat sa il înțeleg, sa fiu alaturi de el, am fost mereu buna si drăguță cu el indiferent de ce prostii facea, pentru ca suntem frați si el, spre deosebire de mine, a crescut si fara mama si fara tata.

Luna trecuta m-a blocat pe facebook (singura noastră cale de comunicare) si de atunci sunt foarte trista. Ma doare, efectiv ma doare ca suntem frați si el face lucrurile astea.

Ce sa fac, ce sa fac sa pot vorbi cu el, eu nu i-am făcut niciodată nimic, nu stiu de ce a reacționat așa. Mama are nr lui de telefon, eu nu. Vreau sa vorbim, sa clarificam lucrurile, macar, daca nu vrea sa ne împăcam, macar sa vad si eu ce i-am făcut! Ce? Asta e răsplata ca am lăsat mereu de la mine, stăteam pana târziu si vorbeam cu el... Si pentru ce? Sa facă asta?

Si nici nu cred ca am ce sa fac, decât sa aștept. Dar macar cum as putea sa uit de asta, sa uit de el si de tot? Va rog, vreau sfaturi. Va mulțumesc ca ați avut răbdare sa citiți si va rog, fara mișto. Vreau un sfat, ceva. FUNDA! Urgent! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Eu cred ca tu esti mai matura decat el, tu fiind, insa mai mica. Nu prea a avut parte de afectiune si ii este greu sa o ofere, deci, daca a avut taria de a stopa orice legatura cu tine, pentru atata timp, probabil nu te iubeste, nu zic ca deloc, dar nu suficient. Tu practic n.ai gresit cu nimic. Tot ceea ce ar trebui sa faci, in situatia asta este sa astepti. Daca el va relua legatura cu tine, te sfatuiesc sa il ierti si atunci sa stati de vorba serios, din simplul motiv ca e fratele tau, cum ai zis si tu. Dar nu poti forta pe cineva sa vorbeasca cu tine...

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede ca esti distrusa, dar ai zis ca mama ta are numarul lui, ia-l de la mama ta. Sunt surprinsa ca, desi sunteti frati vitregi, sunteti apropiati. Eu cred ca te-a blocat din cauza viciului, s-a enervat si te-a blocat, incearca sa iei numarul si sa comunicati, poate o sa il faci sa se lase si ve-ti duce o viata mai linistita, poate, orice e posibil happy

| PrivesteCatreCer a răspuns:

Fa-ti alt cont de facebook si cautal. Probabil el nu simte ce simnti tu pentru el...

| gabrielatulbu2001 a răspuns:

Uite pe facebook la date personale daca are inscris nr de telefon sau mailul sau afla numarul de la mamma dar nu cred ca trebuie sa uiti fara sa la muresti situatia dar daca dupa ce afli motivul si a fost tot in zadar ce vei face e decizia ta happy

| Annabelle21 explică (pentru gabrielatulbu2001):

Pe facebook am mai zis ca m-a blocat, nu pot sa-i vad profilul. Si nu stiu daa as avea tupeu sa il sun...

| LauraMihaella a răspuns:

Ceao daca aveti prieteni comuni pe facebook roaga pe cineva sa afle informatii.insa ai grja, daca stii ca respectivul\respectiva este gura sparta mai bine nu.sau incearca cumva sa-l iei din telefonul mamei tale.prima data suna cu numar privat. daca vede numarul si vede cine esti te va baga la numere respinse.mai bine suna cu numar privat si cand raspunde spune-i cine esti si ce doresti. spune-i sa nu se supere dar tu iti faci griji pentru el.sa scoti un om din patima jocurilor de noroc este foarte greu.din cate am citit mi-ai dat de inteles ca esti o fata inteligenta si sti cum sa-l abordezi si cum sa-i explici ca nu-i bine ceea ce face. daca iti inchide in nas suna-l pana cand nu-ti mai inchide.sau fa rost de la cineva de adresa lui de email sau de messenger.iti urez SUCCES si sa-mi spui cum a fost dupa aceea.

| Annabelle21 explică:

De-ar fi asa simplu... Am fost proasta si am facut asta la 5 Min după ce m-a blocat si s-a prins.

| Annabelle21 explică:

Nu e neaparat faza cu jocurile, dar ma doare ca suntem frati. Nu as vrea sa il supar, nu vreau sa ne certam, dar nu mai vreau sa se comporte asa cu mine. L-am sunat azi cu privat. Eram cu o prietena si a vorbit ea, ca eu nu aveam tupeu nici sa il sun. Oricum, nu i-a spus mai nimic. Era ocupat. Nici nu a apucat sa ii zica cine e. Si apropo, fratii care au macar unul dintre parinti "comun" nu sunt frati vitregi!

| Annabelle21 explică:

Dupa ce l-am sunat i-am trimis mesaj in care i-am zis ce cred si ce simt. Nu mi-a raspuns... Nu stiu ce sa fac

| Annabelle21 explică:

Asta înțeleg... Stiu si mi-a zis si mama ca a crescut fara ambii părinți si ar trebui să-l înțeleg. Am incercat, am făcut tot posibilul sa fie bine si sa nu ne certam. Suntem firi total diferite. El e mai rebel, se enervează repede, nu mai zic ca bea si fumează. Eu sunt mai cuminte, calma. Totuși pana acum ne înțelegeam foarte foarte bine, dar in ultima vreme simțeam ca ceva nu e in regula si tot il întrebam, iar răspunsul lui mereu era ca nu s-a întâmplat nimic. Acum mi-a dat si block... Nici nu mai stiu ce sa cred. Eram totuși destul de importanta pentru el... Dar se pare ca nu mai sunt.

| AlexFedericis a răspuns:

Incearca sa iti faci alt cont de facebook si sa ii trimiti cerere sa vorbesti cu el sau sa ii afli nr de telefon din telefonul mamei tale, fara ca ea sa stie, daca o deranjeaza.

| Aadyna a răspuns:

Eu cred ca ar si mai bine sa il suni.Nu trebuie sa iti fie rusine... pana la urma sunteti frati.Asta cred eu, asa lamuriti situatia si va impacati dar in nici un caz sa nu incerci sa uiti...happy