| TaKuYa a întrebat:

Am si eu o problema, mai mult familiara. Deci este mai mult vorba despre parintii mei, mai mult de tata, care face scandal din motive mai mult neinsemnate aproape in fiecare zi. Nu e alcolic, dar i place oricum sa bea, bine bea si cu masura da problema la el e ca se face dintr-o ceasca sau un pahar muci si face urat. Eu nu prea pot face nimic la varsta mea de 13 ani, iar mama mereu sufera cateodata plange fiindca tata cand face urat isi varsa nervii ( doar verbal n-a fost niciodata vorba de violenta ) pe mama iar aceasta nu mai poate indura pana la nesfarsit, ca si ei i sa facut de vreo 3 ori rau. Pana si mie va spun sincer ca tata m-a batut de vreo 2 ori tare si mai iau si amenintari si am ajuns sa imi fie frica in fiecare seara ca va fi un scandal si seara eu de obicei stau mai mult la pc cam pana la 11:30 si am ajuns sa imi fie frica ca tata ar putea face urat ca il deranjez seara cand ma duc la baie, fiindca am fost intr-o seara sa ma spal pe dinti si m-a lovit cu pumnul in spate bine asta s-a intamplat de mult timp. Oricum nu stiu ce sa fac fiindca acum eu scriu din cauza altui scandal provocat de tata in care mamei i s-a facut rau, dar chiar daca se linisteste si se impaca nu scapam de scandaluri, iar tata e un muncitor extrem de mare fiindca vine in fiecare seara terminat dar asta e problema lui ca isi varsa nervii pe noi si face scandaluri mereu. Asa ca as vrea si eu niste sugestii, sfaturi de ajutor macar doar sa mai reusesc sa reduc ceva sau sa se mai linisteasca lucrurile si va rog nu imi spuneti sa discut cu el pentru cauze ca astea fiindca am incercat o data sa vorbesc cu el si m-am trezit cu ochiul invinetit fiindca cateodata foloseste bataia asupra mea chiar daca se intampla rar si asa s-a nascut la mine frica de propiul tata...chiar daca se dezlantuie frica rar tot nu e bine, deci de aceeqa va cer niste pareri sau sfaturi ca sa pot sa mai ameriorez ceva din situatia asta care e de ani...

10 răspunsuri:
| Millanteria a răspuns:

Buna.
Imi pare foarte rau. sad
Parerea mea este ca ar trebui sa mergi sa te spovedesti la un preot, sa-i spui TOOOT ce ai pe suflet, iar el iti va da cele mai bune sfaturi. Roaga-te mereu la Dumnezeu. Te va intari. Te rog (iti scriu din suflet, chiar daca nu te cunosc) du-te la un preot. Numai bine.

| ThePoet a răspuns:

Sincer, am intr-un fel o problema asemanatoare legata de tatal meu care este alcoolic in ultima faza. Cel mai bine ar fi ca mama ta sa aiba puterea sa bage divort si sa va scapati de el. Daca nu macar sa suni la protectia copilului si sa le arati ce ti se intampla. O sa se potoleasca daca inca mai are atata creier sa o faca. Imi pare foarte rau de tine.

| anka89 a răspuns:

Poate sa fie din cauza nervilor de la munca poate mai bea fara sa stiti voi si ti se pare ca se face muci doar dintr-un singur pahar.sau poate are si vreo amanta. oricum asta nu prea normal.mama ta trebuie sa se gandeasca bine ca o faca si se gandeasca in primul la tine pentru ca tu nu esti de vina cu nimic. vorbeste cu ea si fa-o sa inteleaga ca nu mai eati chiar asa de copil si vezi ceea ce intampla in jurul.deci daca pe tine te loveste mereu o sa ajunga si la mama ta. daca nu s-a ajuns la violenta pana acum o sa se ajunga.din aceesi problema a divortat mama mea cand eu aveam 6 ani.nu a mai suportat.deci nu merita sa ii spui tata unui asemenea om

| stefanutza27 a răspuns:

In ce sens i se face mamei tale rau? Daca i se face rau fizic ar putea avea o problema si ar fi mai bine sa se duca la spital, sa stie exact ce are. Asta in primul rand. In al doilea rand tu spui ca tatal tau te-a lovit, dar nu te loveste des. Spui ca tatal tau bea, dar nu foarte des. Nu incerca sa-i iei apararea, nu te va ajuta la nimic. Mama ta stie ca el te-a lovit, te-a invinetit s.a.m.d. Eu cred ca nu si ar fi mai bine sa stie. Orice fel de agresiune (verbala sau fizica) lasa urme. Din pacate nu lasa urme doar pe corp, ci si in suflet. Vorbeste cu mama ta, nu cu tatal. Si de preferabil nu cand e acesta acasa. Explica-i ca asta nu inseamna o familie. Inteleg ca nu vrei sa bage la divort pentru ca iti iubesti tatal, dar ori baga la divort ori mai suportati asta ani buni si din pacate mama ta o sa suporte "pana cand moartea ii va desparti". E alegerea ta, dar tine minte ca ori e alba, ori e neagra.

| n1445 a răspuns:

Viata ta e ca si un cosmar dar nu'ti spun asta ca sa te necajesti :O
nu stiu spune'i mamei tale sa sfinteasca casa, sa o tamaieze, mama mea face destul de des asta si intotdeauna cand o face ma simt foarte linistita schiar daca sunt stresata din cauza scolii sau orice altceva happy iti doresc numai binele si sper sa scapi de aceasta problema pentru ca e foarte grava straight face mult succes

| TaKuYa explică:

Pai da dar tata nu e alcoolic exagerat, nervii si supararea lui sunt de la oboseala in plus el n-a fost vilonet cu mine decat de 2 ori care s-au intamplat de mult timp, deci scandalul mai mult fara motiv e sursa neplacerilor

| TaKuYa explică:

Mama stie oricum, dar nu exagerati tata nu e asa rau dar scandalul asta nu il poate suporta nimeni, oricum va multumesc de raspunsuri ceva m-a ajutat intr-un fel sa vad situatia mai bine

| AdyBoy a răspuns:

Salut la mine acasa mama e genul tatalui tau si din pacate si ai mei se cearta aproape din 2 in 2 zile, dar am facut-o intr-o zi sa-mi promita ca nu mai bea, decat rar si a mers se cearta inca dar mai rar. Icearca sa-i inmoi inima tatalui tau cumva si fa-l sa-ti promita ca nu mai bea asa des sau nu stiu... sper ca te-am ajutat si daca nu imi pare rau... eu am 14 ani si stiu cum e se certau aproape zilnic de 1 an jumate. Bafta

| Gabitssaa a răspuns:

Cere ajutorul celor de la protectia copilului, la politie sau vorbeste cu mama ta sa se intereseze de un psiholog pentru tatal tau. Eu cred ca i-ar face bine sa vorbeasca cu un psiholog pentru ca l-ar face sa inteleaga ca va terorizeaza psihic cu scandalurile lui. Poate s-ar mai linistii. Oricum incerca orice solutie deoarece pacea, armonia si linistea intr-o familie sunt cele mai importante.

| justinyou a răspuns:

Dupa parerea mea primul pas este sa intelegi. sa intelegi si sa iti poti explica de ce in familia ta se intampla astfel de lucruri, neintelegerile sa nu ramana un mister dureros si greu de patruns. Astfel ai un as in maneca, lucrurile nu te iau chiar prin surprindere, o data relativ anticipate sau macar intelese loviturile ce lasau pana atunci urme adanci nu mai au un impact la fel de puternic.
neintelegerile, certurile din familie constituie si ele o problema, care consumandu-se in primul rand intre parinti, pastreaza in mare parte tot in cadrul lor si rezolvarea, insa un om nu poate sa rezolve o problema de care nu este pe de-a intregul constient. tatal tau este cel care creaza in mare parte aceste probleme, compaortamentul sau, refugiul in baututra fiind principalele motive din cauza carora apar certurile (asta am inteles din randurile scrise de tine, daca gresesc imi cer iertare), este normal sa nu vrei sa vorbesti chiar tu cu el si de asemenea nici el nu iti va lua cuvintele foarte mult in considerare, caci la 13 ani esti copilul lui, copil fara prea mare experinta de viata, relativ incapabil sa inteleaga probleme adultilor si sa le dea sfaturi acestora (cam asa gandesc majoritatea parintilor si in mare parte de multe ori gresesc), in schimb poti vorbi cu mama ta; conteaza de asemenea starea ei de spirit si modul in care ii prezinti situatia. incearca sa vorbesti cu ea cand e bine dispusa si fa-o sa inteleaga ce te deranjaza, ce te doare, ce ai dori sa schimbi, care sunt lucrurile cu care nu poti sa traiesti, fara a suna ca un repros, fara a incerca sa ii inspiri sentimentul vinovatiei pentru suferintele tale si hotarati impreuna, de comun acord ce este bine sa faceti, ce sa ii spuneti tatalui tau pentru a remedia intr-un fel sau altul situatia si mai ales cum, sub ce forma, sa spuneti; conteaza si modul in care "ambalezi" cuvintele.
un lucru destul de important ar fi cauza pentru care el se refugiaza in bautura. de obicei este un viciu pe care il folosim pentru a uita de griji, de probleme, pentru a intra in acea stare de euforie in care povara greutatilor se mai usureaza. poate a inceput ca un moft de care acumnu mai poate scapa sau chiar are probleme ce il framanta si apeleaza la alcool...
iti urez multa sanatate si putere de munca si mult curaj si intelepciune pentru a reusi sa faci primul pas in rezolvarea aceste probleme