| Ioana_Luiza_1998 a întrebat:

Hei...vreau niste sfaturi- sa incep - am 16 ani (daca va intrebati)
in ultimul timp ma cert in permanenta cu mama, deci efectiv simt ca nu ma mai suporta....adevarul este ca nici eu nu o mai suport pe ea...DAR MACAR NU II ARAT CUM FACE EA CU MINE!
mama stie doar serviciu si atat. vine de la munca, face o mancare si adoarme ca e obosita (nu neg, ca la serviciul pe care il are ea nu e chiar atat de usor) DAR doarme mereu! mai, dar mereu ma nene.
problema mea cea mai mare e curatenia. nu suport dezordinea, mizeria si etc, nu ma simt bine sa stau in mizerie si mama nu intelege asta. ce e cu tata? si ce face? se joaca si are grija de sora mea, si el munceste dar noaptea ca este sofer, si el doarme dar are grija si de sora mea. de cand ma stiu tata a avut grija mai mult de mine decat a avut mama, si de cand a venit sora mea de 5 ani pe lume, i-a venit randul si ei.
mama, in schimb, serviciu si atata. stam intr-un apartament. nu e o casa mare... logic, dar necesita ingrijire.
problema este ca numai eu fac ai m-am cam saturat pana peste cap. bai nene, daca eu fac curatenie si tu nu ma ajuti nici macar cu o unghie, macar intretine dracului curatenia aia facuta de mine. ca eu cand ma apuc...fac in toata casa tot! nu doar streg praful.
si uite asa ma cert eu cu mama, si nu intelege si nu si nu si nu.
daca ii zic sa faca ea ODATA ATAT! - imi raspunde ca " imi dai tu ordine!?" pai da ca stii...numai eu fac...FA SI TU
dar nuuuuu, de ce sa nu faca fiisa ca doar nu de asta a facut o?
personal, dabia astept sa ma mut singura, sa nu depind de oameni lenesi dar mai e pana atunci si cred ca o sa fac cumva sa scap de tot si de toate...ca m-am saturat sa ma cert aiurea, sa n am si eu o mama intelegatoare, care sa aprecieze, sa ma ajute si etc.
ea nu poate sa vorbeasca niciodata frumos cu mine, mereu pe un ton rece si ridicat, de parca as fi supusa happy

M AM SATURAT! ah, si inca ceva- daca sunteti mame, mai ales de fete, vorbiti frumos cu ele, sa le sustineti, sa le aveti aproape, sa aveti grija de ele, sa le ascultati problemele si sa nu le certati PENTRU CA ASTA DOARE CEL MAI TARE!

chiar daca parintii nu observa dar am fost odata la o dna psiho din liceu si a spus ca am depresie.a doua oara cand m-am dus la ea deja parca ma lua la mistohappy asa ca inghit toata prostia oamenilor.

aveti grija de voi

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Mama ta e clar, depashita de problemele cotidiene. somnul este modul ei de a se recupera /refugia. nu stiu
tu nu cred ca ai depresie, omul activ care este constient de ce-i in jurul lui NU are depresie. atat timp cat vei muncii si vei face lucruri utile (si sa stii ca nu-i usor sa tii o casa ) depresia va sta departe de tine
asa ca stai calm, considera munca pe care o faci pe de o parte un ajutor dat familiei tale si un antrenament bun pentru viata...
mi-a placut sfatul tau cu mamele de fete, foarte util
p.s. nu dispera, nu te lasa de scoala, fa-ti un viitor mai bun si o famile si tot tacamul si sunt sigura ca vei fi o mama excelenta pentru copiii tai. mult succes in viata!

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai muta-te singura, plateste-ti singura totul si nu mai ai probleme de genul asta. dar acum repede cat inca le stii pe toate.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Niste sfaturi? Ei bine, intelege-o,iar ea la randul ei ar trebui sa faca la fel. Alege-ti o zi,cand te simti calma si pregatita sa incepi o discutie cu mama ta,ca de la femeie la femeie. Nu tipa, nu te enerva, nu face mofturi,arata-i ca esti matura. Spune-i ca ai nevoie de ea,ii intelegi oboseala si crezi ca nu-i e usor,dar ai nevoie de mai mult timp alaturi de ea. Sigur te suporta si te iubeste mai mult decat orice pe lumea asta,esti copilul ei. Prostiile astea ti le bagi tu in cap. Poate trece printr-o perioada mai proasta si nu are pe nimeni alaturi cu care sa vorbeasca, sa-i spuna ce simte.
Problemele tale sunt minore, iar in ziua de astazi suntem prea egoisti ca sa vedem si problemele altora, ne axam doar pe ale noastre si consideram ca toate micile dezamagiri, din viata noastra, sunt fatale. Vorbeste-i frumos, incearca sa porti un dialog cu ea, sa-i spui ce te nemultumeste, ascult-o, respect-o si iubeste-o pentru ca va veni ziua cand iti va fi dor ca cineva sa te certe.