| Viviluka a întrebat:

Nu prea pun intrebari despre viata mea personala dar acum chiar vreau sa aud si parerea voastra.
Sunt cu un baiat de 7 luni, la inceput ne intelegeam ok pana sa se bage un prieten de al lui care m-a indepartat mult de iubitul meu. Dupa o indelungata cearta ne-am impacat, apoi el devenise foarte stresant si vorbea foarte aiurea de exemplu daca stateam si eu pana tarziu imi zicea "gata numai stai mult da "si uneori chiar daca ii era somn statea doar ca sa vada cat stau eu, deci devenise extrem de gelos si eu sunt geloasa dar nu cicalitoare. El ori tata tot aia e, scuze pentru tata care el nu ma intreaba cat stau pe mess sau sa stie fiecare amanunt despre mine, mai aveam nitel si ii ziceam si ce culoare are lenjeria mea. Am luat o pauza pentru ca ma simteam sufocata si stresata nu numai din vina lui ci si din alte probleme. In aceasta pauza, tatal lui a plecat in straintate iar eu tot am mai tinut legatura cu iubitul meu pentru ca trebuia sa ii fiu aproape, dar in aceasta pauza domnul si-a facut iubita iar mie imi spunea ca imi multumeste ca sunt aproape de el si practic nici nu se numea o pauza pentru ca vorbeam in fiecare zi toate bune si frumoase ca la inceput. Am ramas uimita deoarece el tot timpul s-a prezentat baiatul bun si eu fata rea de unde nu stiu, asa a intrat sub pielea tuturor dar era un proverb ca " Mutu mutu **** pamantu ".
Mi-a fost extrem de greu pentru ca tineam la el asa cum era cu toate ca nu era perfect si nici macar prea bun. Dar el tot a continuat sa ma minta si asta ma enerva foarte tare deoarece si eu sunt fata si am orgoliu meu.
Au aparut tot felul de baieti in perioada asta ca mici inspite care ma atrag tot mai mult fiindca el numai e cum era la inceput, si mi-a facut prea multe ca sa mai fie cum e la inceput. El tine la mine dar nu stiu ce se intampla cu el, nu e in stare sa tina o relatie, mereu am discutat cu el dar degeaba zice ca intelege si degeaba. Cand vorbesc cu el ba e prea nesimtit ba prea ma ia cu toate chestiile cat pe aci sa imi vina sa vomit.
Si cum ziceam au aparut diferiti baieti si foarte multi in perioada asta, care imi ofera atentia si nu stiu tot ce mi-a oferit el la inceput.El mereu vrea ca eu sa ii dau eu sa ii fac dar el nu face nimic in relatia asta, stie doar sa vina sa ma pupe si sa plece si pur si simplu nu mai cred nimic din ce zice mi-am pierdut increderea total in el.
Acum e rau de tot pentru ca a aparut un baiat care m-a vrajit complet, si pe mine si pe mama si pe tata mai ales pe tata care el nu se lasa asa usor. M-a sunat in seara de Ajun in care eu eram la spital de pe nr unui prieten si mi-a cantat si mi-a facut Ajunul frumos si a doua zi ne-am cunoscut si mi-a placut din prima de el m-am indragostit de el de vocea lui de tot, de vorbele lui, de faptul cum ma alinta ma rasfata, vorbesc cu el si nu ma plictisesc deloc si nu stiu m-a dat calumea peste cap.
Acum nu stiu eu tin si la iubitul meu dar m-am indepartat mult de tot de el prin tot ce mi-a facut, trebuia sa stiu ca nu pot sa trec peste si asta e adevaru nu pot. Eu stiu ca ma iubeste zice el ca ar fi terminat fara mine dar nu stiu ce naibi are de nu e in stare sa se poarte si el normal, el si cand ne certam nu zice nimic doar imi pare rau si atat, hai frate sa gresim cu toti hai sa te omor si apoi sa zic imi pare rau ce rost mai are?
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

O poveste interesanta de dragoste.Nu stiu cati ani are in buletin, dar dupa modul de gandire si comportare, sigur nu a trecut de 12-13 ani, tu insa dupa modul de gandire cel putin, nu as zice ca ai sub 17-18.Un indiciu clar ca esti mai matura e faptul ca RECUNOSTI ca ai orgoliu, spre deosebire de altii, dar tot din poveste imi dau seama ca nu asta e problema.Trebuie sa stii ca de fiecare data cand se rosteste cuvantul PAUZA, aia inseamna clar capatul relatie, doar ca nu totiau curajul sau hotararea so spuna atunci.De obicei cand fata spune(daca bine am inteles,e si cazul tau) spune ca vrea o pauza,ea e prima care-si gaseste alt partener si raneste baiatul,dar se pare ca aici e invers. Faptul ca si-o gasit alta si ca era extraordinar de gelos e semn ca,chiar daca a tinut la tine la inceput, acum nu ii mai pasa catusi de putini. Mici semne de gelozie si rare, arata ca-i pasa dar sa te sufoce cu mesaje si apeluri e clar ca vrea sa te domine, sa te controleze ca o curva care o platesti in club, sa vina sa plece si sa-ti danseze cand vrei.SA REVENIM LA LUCRURILE CU ADEVARAT IMPORTANTE.Tu ai zis ca sunt mai multi baieti care te atrag, dintre care este unu care pare perfect si se comporta perfect, iar fostul e doar un(fara suparare) idiot imatur.De ce te mai gandesti cu care sa fi? Cand unul se comporta cat se poate de urat si celalalt ireprosabil? Gandeste-te ca dupa modul cum so comportat nu mai are dreptul nici prin gand sa-i treaca ca este ceva intre noi, asa ca tu de ce te simti datoare fata de el, ca si cum l-ai insela cand clar nu mai este nimic intre voi deci nu ai cum sa-l inseli? Eu zic ca e evident sa-l alegi pe actualul care te-a vrajit. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa vorbim mai multe, lasa-mi idu tau in mesaj :* Ceao :*:*

11 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă într-adevăr l-ai iubi pe iubitul tău (crede-mă, după 7 luni, încă nu e cine ştie ce) atunci oricât de drăguţ ar fi fost celălalt băiat, nu te-ai fi lăsat vrăjită de el. Spun lăsat, pentru că oricât de "la prima vedere" par toate lucrurile, tu eşti în control şi poţi sau nu să laşi pe cineva să te înnebunească, dacă vrei.
Acum, eşti tânără. Ia în considerare şi asta. Oricât de dureros e, nu va fi atât de dureros acum decât peste nu ştiu cât timp când o să vezi că doar ai tras de timp şi n-a mai ieşit nimic şi o să îţi pară rău de alegerea făcută, sau invers, cine ştie.
Lumea se schimbă, şi tu te schimbi până la urmă. Eu am impresia că asta vrei să faci şi acum, şi să îi dai papucii, doar că ai nevoie de un motiv întemeiat. Dacă tu chiar nu-i mai suporţi gelozia, lasă-l baltă, sincer, până nu devine mai rău straight face
Părerea părinţilor contează şi ea, nu uita că ei sunt mai experimentaţi când vine vorba de primele impresii, deci să o iei în considerare.
Nu ai ce pierde, nu ai nimic împreună cu prietenul tău actual gelos, decât un trecut nu tocmai curat. Dar trecutul e trecut, cui să-i mai pese de el? Contează ce vine mâine, şi ce vine mâine trebuie ales cu inima, aşa că fă ce simţi că trebuie să faci, nu ce "trebuie".
Acum, eşti tânără. Ia în considerare şi asta. Oricât de dureros e, nu va fi atât de dureros acum decât peste nu ştiu cât timp când o să vezi că doar ai tras de timp şi n-a mai ieşit nimic şi o să îţi pară rău de alegerea făcută, sau invers, cine ştie.
Lumea se schimbă, şi tu te schimbi până la urmă. Eu am impresia că asta vrei să faci şi acum, şi să îi dai papucii, doar că ai nevoie de un motiv întemeiat. Dacă tu chiar nu-i mai suporţi gelozia, lasă-l baltă, sincer, până nu devine mai rău straight face
Părerea părinţilor contează şi ea, nu uita că ei sunt mai experimentaţi când vine vorba de primele impresii, deci să o iei în considerare.

| Viviluka explică (pentru DakotaRoyse):

Multumesc pentru raspuns. Nu, nu caut un motiv sa ma despart de el pentru ca doar il plac pe tipul celalalt insa la el tin, dar daca continua sa fie la fel nu am cum sa stau langa el...

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Viviluka):

Dacă ţii la el, încearcă să-l îndrepţi. Dar eu zic că nu merită, pentru că dacă iubeşti pe cineva, îl iubeşti aşa cum este, şi faci compromisuri şi sacrificii, nu manipulezi lumea. Iar dacă aceste compromisuri nu se pot face şi sacrificiile nu merită, nu mai are rost să stai cu el.
Hey, nu mă asculta, poate tipul simpatic pe care abia l-ai cunoscut se dovedeşte a fi un cretin până la urmă. Dar încă ceva: dacă un prieten l-a îndepărtat de tine, EL nu este cel ce e în stare să reziste în relaţie, şi oricât spune că te iubeşte, oricând poate să îl îndepărteze altcineva de tine.

| Viviluka explică (pentru DakotaRoyse):

Si daca m-a inselat odata. oricand poate sa urmeze si a doua oara oricat ar zice el ca ma iubeste. MULTUMESC.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Viviluka):

Exact happy Evident, încă poţi avea încredere în el, dar nu la fel ca prima dată, din păcate.

| Liviu a răspuns:

Capu sus,alege pe care vrei dintre ei,eu personal la capitolu sfat de dragoste sunt ravagii, pe cand daca e vorba de dragoste pura sau de razbunarelaughing) vai vai, de cate mai sunt capabil, oricum sfatu meu e sa aduni + la amandoi, sa aduni - la amandoi, si sa faci un = sa vezi care e mai ok pentru tinewinking

| TheAce a răspuns:

Are Johnny Depp un citat frumos: ''Daca esti indragostit/a de 2 persoane, alege intotdeauna a 2a persoana pentru ca daca ai fii cu adevarat indragostit/a de prima nu ai fii ajuns sa tii la a 2a''. Ps: fara sa fiu rau, ai scris un text cu extrem extrem de multe greseli, icnearca sa le eviti pe viitor si sa te concentrezi mai mult.

| Viviluka explică (pentru TheAce):

Stiam si eu citatul ala si vai cat m-ai ajutat. Mai bine nu raspundeai! Tu ala inteligent rau mi-e scarba de voi care dati raspunsuri numai sa va aflati in treaba dar un lucru de doamne-ajuta nu ati zice. Scarba!

| TheAce a răspuns (pentru Viviluka):

E un raspuns util pana la urma. Imi rup zilnic din timpul meu pentru a ajuta si educa tinerii de pe acest site (majoritatea sunt copii aici). Nu are de ce sa iti fie scarba. Nu am spus-o cu rautate si nu m-am luat de tine. Ti-am urat doar sa te concentrezi mai mult, nu am adus in discutie diferentele culturale si intelectuale evidente intre noi. Nu vad de ce te ataci dar dupa modul in care ai formulat intrebarea nici nu ma mira. Sa nu accepti atunci critici, in fond ai scris mai multe carti ca mine, nu?happy

| Viviluka explică (pentru TheAce):

Si chiar crezi ca pe mine asta si cate carti ai scris tu chiar nu imi pasa frate se vede ca esti trecut de generatie si imi pierd timpu aiurea cu tine

| TheAce a răspuns (pentru Viviluka):

Uite, nu am de gand sa ma cert cu un copil care nu are nici macar decenta de a scrie corect gramatical. Ti-am oferit un sfat prietenesc, nu ai vrut sa il accepti. E perfect. Ignorance is blisshappy. O seara frumoasa.