| anonim_4396 a întrebat:

oare toate femeile din ziua de azi sunt pe interes? Femeile care vor o relatie serioasa si nu sunt pe interes sunt pe cale de disparitie, cred ca au si disparut deja, voi ce credeti?

34 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, tipele fac intai scoli si cariera, apoi tot incearca, schimba, trece vremea, devin pline de ifose, si ajung la 40 de ani ridate, sefe, acre si de sotii/mame nu prea le mai vrea nimeni.
S-au facut studii care releva asta, sporul natural e negativ nasol de tot, dar ele calatoresc si shopuiesc la greu, in cautarea lui Mr. Perfect.
Banii sunt buni si necesari, dar fara educatie si caracter ca lumea, toleranta si buna intelegere, nu rezista mult nici un cuplu!
Tipele si inteligente si de caracter, tot mai rare, aproape pe cale de disparitie!

| raluk27 a răspuns (pentru PsihoSex):

Pai nu se stabilizeaza din cauza barbatilor. "Mai vedem, mai analizam, trebuie sa stam 7 ani impreuna, sa ne cunoastem, ma mai gandesc". Si o tin pe aia in stand-by pana o apuca 30 si ceva de ani. Si dupa ce stau cu ea X ani, ii baga un "nu mai merge" si pa. Iar la varsta aia, cine crezi ca o mai intreaba de sanatate? Ca tipii de varsta ei sunt deja luati, cu pusti de 22-23 ani nu se incurca nimeni si vin prospaturile din urma.
De pe la 26 de ani +, cand au teminat studiile si au serviciu, femeile incep sa vrea lucruri: relatii serioase, stabilitate, familie, copii, lucruri de care barbatii fug. Au senzatia ca toate vor sa puna mana pe ei.

| PsihoSex a răspuns (pentru raluk27):

Da, oarecum ai si tu dreptate. cu unele observatii: trebuie sa coabitezi cu ea cat de cat, pentru ca, putini stiu, compatiblitatea sexuala si anduranta domestica nu se realizeazaintr-o zi, timp in care se mai "intampla" una alta, iar la 26 +, nu poti avea cariera, ci doar un job, daca e foarte bun e ca a plantat-o acolo tata, mama, unchiu` sau vreun sponsor, ca nimeni nu te angajeaza doar pentru ca ai diploma, balcoane si zulufi blonzi, dar nu stii sa faci mare lucru, ca in facultate nu castigi "experienta". rare cele si inteligente si fara pile, care au reusit sa faca ceva singure. Cat despre cele 4 lucruri amintite de tine, barbatii nu fug neaparat, dar nu uita ca nu o hartie tine un cuplu alaturi, multi traiesc la liber, in uniune consensuala. Riscul ca unele ii vor, ca au deja ceva, e real, ca si falsitatea multor pitzipoance "titrate", dar fara nimic valabil la mansarda. Am avut colege de facultate care nici nu stiau sa scrie, dar le "trebuia" diploma, pentru a-si spori zestrea in vederea maritisului, din pacate! Si sunt foarte sigur ca nu doar la mine a fost asa!

| raluk27 a răspuns (pentru PsihoSex):

1. Compatibilitatea sexuala nu e ceva ce se dobandeste in timp. Ea fie exista de la inceput, fie nu.
2. Anduranta domestica nu se realizeaza intr-o zi, dar si daca observam lucruri care nu ne convin, in cazuri extrem de rare ele o sa constituie un motiv de despartire. Nu renunta nimeni la relatie pentru ca el isi arunca sosetele.
3. Ba da, la 26 de ani poti avea cariera. Un avocat, de exemplu sau un stomatolog. Ce faci acum o sa faci si peste 10 ani. Nu depinzi de nicio promovare si nu ai sef.
4. Rare dar exista.
5. O hartie nu tine un cuplu alaturi, dar il resposabilizeaza. Inainte sa intentezi divort, te cam gandesti de doua ori, mai ales daca ai copii. La cuplurile casatorite exista drepturi si obligatii casnice si familiale. In concubinaj, psihologic vorbind, stii ca ai iesirea la indemana, iti iei bagajul si pleci pur si simplu de acasa. Teoriile legate de lipsa de importanta a unei hartii sunt egale cu 0 cand vin de la o persoana care nu a fost casatorita niciodata.

| PsihoSex a răspuns (pentru raluk27):

Fata draga, unde naiba ai citit tu ca ceva atat de complex si essential precum Compatibilitatea sexuala "exista de la inceput sau nu"?! Te rog sa imi dai si mie vreo 3 linkuri, cel putin!
Altfel, inseamna ca esti in trista situatie de a fi total pe langa subiect, confunzi sexul cu manusile si ai la activ, cel mult 2-3 relatii scurtissime, de cateva luni, in care nu ai invatat mare lucrru!, sau, mai trist, daca esti cumva si maritata deja, esti cu un tip moale si tu faci ce vrei, indiferent de ce simti - sau poate esti anesteziata in sud si atunci, efectiv nu conteaza, pentru ca oricum nu esti caz unic! Salveaza-ti posatrea asta si mai vorbim peste 5 si 10 ani, sa vedem cum ai sa fi?! Divortata, cu copii, solo, resemnata, acrita sau "Femeie de succes", dar cu viata intima lipsa?! Sau Superfemeie?! Toate in una! Ce ai scris tu acolo, dupa punctul 1, parca e copiat dintr-o lucrare comunista!
De restul, nici nu mai are rost sa comentez. esti "experta" in relatii si cariere, si multe altele!
Rog pe cei trecuti de 35 de ani, si cu cel putin 5 relatii serioase in urma, sa ii explice tinerei de 29 cum e de fapt cu Compatibilitatea sexuala.
Brigaela, Corbulalbrosu, Doctorandus, Seth, si altii, maturi efectiv! Multumesc!

| raluk27 a răspuns (pentru PsihoSex):

Nu sunt nimic din ce spui tu acolo. Si oricum, ce spui sunt niste nonsensuri fara legatura cu subiectul. A-ti da, mai multe detalii, inseamna sa-mi etalez viata intima, ceea ce nu cred ca te priveste. Dar oricum, te asigur ca e perfecta.
Daca tu te duci cu una, iar partida de sex e un fiasco, si a doua si a treia oara, aia sta lemn, sau el e impotent, iti mai vine sa exersezi pana deveniti compatibili? Ma indoiesc. Cand iesi la suc cu cineva si e cea mai borring intalnire ever, fara niciun subiect in comun, te mai duci? Ma indoiesc. Nu dau linkuri pentru ca imi place sa gandesc cu propriul meu creier, nu dand copy-paste. Plus ca mai am si altceva de facut decat sa-ti caut tie link-uri. Intereseaza-te intai ce inseamna notiunea de "compatibilitate" si apoi vino sa croncani pe aici. La fel, domnule expert, evita sa folosesti termeni al caror sens nu-l cunosti si il folosesti indiferent de context. Vad ca faci parte din aia cu "frustrat" si "comunist" in gura. Mai spala-te putin pe dinti, uita-te frumos prin dex si mai vorbim.

| PsihoSex a răspuns (pentru raluk27):

Ai intrat si tu in marea armata a celor care, in lipsa de argumente, sar si ataca persoana, si dai astfel dovada de cat de educata esti, si ce fericita esti acasa!
Unde am scris eu sa dai deatalii intme?! Daca din 3 linkuri nu ai fpost in stare sa dai nici unul - sau nici macar titlul unei carti, e clar ce multe stii!
Daca erai cu adevarat sigura pe ce spui, dadeai macar un link!
Probabil si tu te-ai maritat virgina si imbatata de vise edulcorate, si acum suferi si scuipi fiere, crezand ca vreun senior te poate crede!
Pe langa lacune, mai dai dovada si de maxima "inocenta si naivitate" plus inconstienta, trimtandu-ma sa ma "interesez" despre compatabilitate. Dupa cum scrii, e mare lucru = desi ma indoiesc! - ca ai facut macar vreo facultate de mecanica sau constructii, caci absolventele de stiinte umaniste nu au vocabular ca al tau - au zi la ea, "croncani". Asta este etalonul valoric al educatiei primite de acasa, presupunand ca ai primit una...
Explicatia este ca violenta ta verbala se datoreaza, aproape sigur, frustrarilor pe care le ai "in cuplu" si faci parte dintre cele care mor de ciuda si rusine ca s-au inselat sau au si fost inselate in asteptari si in dormitor, dar de rusine nu spun nimic, si joaca teatru! Vai tie!
Cat despre dex, fac concurs la orice ora cu tine si te fac de rusine!
Cand, peste putini ani, ai sa fi inselata, divortata si disperata, sa-ti aduci aminte ce "valori" de cultura si educatie ai etalat aici, desi, daca erai cu adevarat inteligenta, mai bine taceai si inca o carte despre relatii si sex citeai, ca in urma oricum nu aveai!
http://cameliabulea.com/......t-credeai/
http://www.zumi.md/in-doi/compatibilitatea-sexuala-echilibrul-unei-relaii
http://www.csid.ro/......r-6984671/
http://www.romedic.ro/compatibilitate-sexuala-0P17531
http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/compatibilitatea-sexuala_700
http://www.sfatulmedicului.ro/......n-timp_122

Bula
| Bula a răspuns:

Femelele, inclusiv femeile, au codate genetic un interes major: reproducerea si asigurarea cresterii in bune conditii ai urmasilor. Pentru asta, trebuie sa-si aleaga perechea care le poate da siguranta cat mai mare, atat fizic (sa le apere) cat si in asigurarea conditiilor de crestere (hrana, adapost, aparare de dusmani).
Care femeie nu are instinctiv aceste caracteristici, are probleme (mai mult sau mai putin corectabile).
Evident, exista si opusul, cand a femeie face exces de interes pentru bunuri materiale, exploatand material toti barbatii posibili.
Niciuna din aceste categorii nu a disparut, eventual unele au devenit mai mult sau mai putin vizibile, datorita mass-mediei.

| whatevernvm a răspuns:

Ce intrebare cretina

| RAY a răspuns:

Eu sunt convins ca banii,inteligenta,carcaterul nu atrag sexul opus, wow da ele nu atrag sexul opus indiferent de sex, pentru ca a place pe cineva e ceva involuntar, de exemplu vad mai multe modele de laptop acelasi configuratie unul imi atrage atentia de ce? de ce ne atrage atentia ceva care poate alt lucru e mai bun, de ce? pentru ca nu exista liberul arbistru de asta stia si freud

https://www.youtube.com/watch?v=NNnIGh9g6fA

desi femeile nu sunt pe interes asta e o scuza,asa te scuzi tu,uiti ca nu atragi sexul opus bagi motive de astea,eu sunt convins ca un barbat frumos,sexy,inalt,musculos indiferent de starea lui materiala,carcater etc va avea iubita,de fapt as si paria pe chestia asta,femeile care stau cu un barbat pentru banii lui sunt atrase de ala ca si noi de el adica deloc
fata simetrica
vocea groasa
mirosul hormonului masculin
bratele musculoase
inaltimea
toate astea semanileaza inconstient fertilitate iar femeile inconstiente isi urmeaza alfa indiferent de ce presupune asta,cati din barbati sunt bogati? daca asa era de mult specia umana disparea, de fapt s-a demonstrat ca feminismul,misogismul apartin personelor urate care nu se pot adapta si au pretenti mari,noi oamenii numai ne cunoastem valoarea,visam si suntem pacaliti de porcari gen arta seductiei alte tampeni, scapa de chestile astea ca nu au logica,femeile,barbati cauta maximul potential inconstient,suntem masinari biologice care in mare parte fac lucruri strict emotionale,ca pokemon go, apropo nici baieti nu sunt mai seriosi, apropo omul nu e monogam in veci nu va fi, ceea ce ceri tu acolo e impotriva naturi umane, monogamia e o inventie umana

| Violleta2022 a răspuns:

Ca te uiti in directia gresita!
Binenteles ca mai sunt, camt tot in aceeasi masura in care mai gasesti barbati buni si seriosi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bula are dreptate dar a uitat ca femeilor le place si confortul si sa aiba parte de placeri de tot felul asa ca...

| vocea a răspuns:

Au disparut crede-ma chiar daca iti gasesti una si va iubiti munt la un momendat de va plictisi si va cauta altul

| Yasmin875 a răspuns:

Eu nu as sta un barbat sarac.Banii conteaza.Toti simtim nevoia sa mergem intr-o excursie, sa mergem la mall, la coafor etc. Avem nevoie de bani, nu? Eu nu pot sa rezist nici macar o zi fara sa cheltuiesc un ban. Daca vad o haina care imi place imediat o cumpar.Eu de cand eram mica am fost rasfatata de parintii mei.Ei imi faceau toate poftele, toate hachitele. Daca mergeam cu ei undeva imi cumparau tot ce doream haine scumpe, bijuterii din aur, laptop, ceasuri scumpe etc.

| raluk27 a răspuns (pentru Yasmin875):

Toate simtim nevoia, dar de ce nu mergi pe banii tai?
Frumusel la serviciu si cu salariul tau mergi la cate saloane vrei.

| raluk27 a răspuns (pentru Yasmin875):

Femeile care vor o relatie serioasa si nu sunt pe interes sunt cele care au terminat studiile si au independenta financiara, deci au o cariera. Iar astea sunt din segmentul 26 ani +.
Nu au disparut, doar ca la varsta asta, multe dintre ele sunt "luate".
Cum si barbati, la 30-32 de ani, prezentabil, cu casa, cu masa, cu un venit bun si singur- mai rar, spre deloc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru raluk27):

Da iubito dar femeile care castiga nu isi iau barbati care castiga mai putin ca ele. Cele care fac asta isi iau servitor nu partener.

| PsihoSex a răspuns (pentru Yasmin875):

Daa. sorry. iti prezic de pe acum probleme in cuplu, si nu numai. sorry!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru PsihoSex):

Nimeni care e asa nu afirma asta. Din prostie sau ipocrizie. E doar troll

| PsihoSex a răspuns (pentru UnBroken2016):

E si o carte, de cativa ani, in librarii. "Intaio cariera, apoi familie sau intimitate", ceva de gen.
Am cunoscut destule tipe, imbracate, aranjate, etc, dar fara cultura, agramate, si nesuferite. uita ca Polul Sud il au toate, dar caracter, suflet si restul cerintelor sine qua non...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru PsihoSex):

Asta face diferenta intre o relatie de " a 2 zi dupa sex" si una de ani si ani.

| raluk27 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai atunci barbatul respectiv sa faca ceva sa castige cel putin ca ele.
Sa faca studii, sa isi ia un job ca lumea. Daca ea a reusit, el de ce n-ar putea? Acum, daca el e shawormar si are pretentii la o femeie manager, sorry. Nu tine de materialism, ci de clasa sociala.
Si fara bani si moca si femeie buna si fara responsabilitati, si cu sufletu-n rai...
Cand am spus independenta financiar m-am referit ca femeia are venit propriu. Nu trebuie sa castige miliarde. 3 lei, dar sa fie ai ei, cat sa n-aiba nevoie sa i se cumpere un suc.
Daca tipa e fomista si n-are o chifla-n burta, normal ca se uita la bani.

| RAY a răspuns (pentru Yasmin875):

Numai afirma ce ai face in starea constienta, daca ai fi singura in cimitir si unu ar alerga dupa tine cu toporul ai face lucruri de care nici tu nu isi poti imagina, nu tu alegi ce isi place, ce vrei sa faci, ai sta cu unu daca ai sti ca e popular indiferent de situatia economica doar ca sa faci in ciuda altor fete, nu toti barbati frumosi sunt bil gates

| savag3 a răspuns (pentru Yasmin875):

Du-te la munca atunci.

| RAY a răspuns (pentru raluk27):

Raluka banii nu au nici o legatura cu iubirea,hai sasi spun ceva ce cred eu,fiecare crede ce vrea,eu cred ca iubirea e pe primul loc intr-o relatie indiferent statutul social conteaza iubirea,intelegerea,cand o femeie sta cu tine pentru ca esti bogat =zero iubire fata de tine,deci cat sa stea x cu mine pentru ca am banii mai bine singur, pentru ca iubirea e totul, eu de la o fata cer iubire daca ea nu imi ofera iubire n-am nevoie de o femeie, nu ma refer la sex si la iubire, in usa e plina de materialiste 28% cauta barbati doar cu banii un studiu a dovedit ca sunt depresive,cand cauti doar banii numai esti om,banii nu sunt totul,conteaza iubirea celor din jur,o data vei muri asta e viata scopul e moartea, moartea ne pandeste la fiecare pas macar pana mori iubeste nu lasi nimic in urma ta decat amintirile celor dragi care isi vor aminti de tine, omul din ziua de azi e mai depresiv ca niciodata, in tarile din vest sinuciderile sunt la ordinea zilei, pentru ca omul nu e adaptat acestei vieti

| kandaraki a răspuns:

Nu toate femeile, dar majoritatea, din ce cauza? fiindca barbatii asa procedeaza cu femei. Unii barbati care nu au nimic in a oferi decat bani unei femei, asta si ofera asta si primesc, de asta nu trebuie de plans ca asa sunt femeile. atita timp cat barbatii le vor oferi doar bani asa si vor fi femeile. Dar mai sunt si femei care nu vor doar pe interes, putine dar sunt!

| OMFGConrad a răspuns:

Excepţii sunt în orice domeniu.

| MrLucas a răspuns:

Ce usor e sa generalizezi...nu,nu toate sunt pe interes.

| PsihoSex a răspuns (pentru MrLucas):

Nu, evident, dar exceptia confirma regula, ca de obicei.

| n1445 a răspuns:

Eu cred ca nu ai intalnit tu una serioasa inca. Pur si simplu nu pot sa inteleg cum isi pot vinde altele trupul pentru niste lucruri pe care le-ar putea castiga ele isusi daca ar pune mana si ar munci. Nu pot sa inteleg cum suporta sa fie atinse de libidinosi pe care nu si-i doresc...

| PsihoSex a răspuns (pentru n1445):

Ei, am intalnit, relax! Dar tu esti inca poate prea young. ai sa dai si tu de asemenea specimene. e un proverb. "Interesul poarta fesul". cel mai important e sa se foloseasca prezervativul! Mai castiga si ele, dar si un mascul sponsor e de apreciat.

| Ndbn a răspuns:

Nu toate femeile sunt pe interes happy. Da, adevărul e că majoritatea caută " sponsorul ", nu alesul, dar nu toate. Eu mă am ca exemplu în primul rând, urăsc să primesc cadouri și de fiecare dată precizez asta pentru a nu primi, pentru că mă simt prost. Mi-am plătit în mare parte consumația și de multe ori i-am făcut eu cinste unui bărbat fără să fie o ocazie specială, chit că-mi era iubit sau amic. Nu m-am uitat niciodată dacă un bărbat conduce o mașină sau nu și dacă da ce model, am căutat mereu ca eu să mă înțeleg cu persoana respectivă. Degeaba are el mașină și haine de fiță și-mi aduce zilnic trandafiri din aur dacă nu mă respectă, dacă le plimbă și pe altele, dacă nu ține la mine și dacă în câțiva ani când nu voi mai arăta la fel de tânără, mă va înlocui "cu un model mai bun". Dar sunt deja luată laughing, iubitul meu la scurt timp m-a cerut de soție. Și am câteva prietene cu aceeași mentalitate, dar la fel, sunt luate. Sunt rare pentru că bărbatul care vrea să-și facă o familie și dă de o astfel de fată face în așa fel încât să-i poarte numele cât mai repede.

| savag3 a răspuns:

Daca te referi la interes finaciar, da, toate sunt pe interes, toate din ziua de azi si din toate timpurile, dar sunt de parere ca in sistemul actual nu poate functiona principiul asta genetic. Femeile sunt atrase de personalitatea alfa, in preistorie ca si in ziua de azi exista interes, femeia era interesata de cel mai mare si infricosator personaj pentru ca era capabil sa sperie dusmanul si sa vaneze oferind protectie si hrana, azi cum nu mai e nevoie de protectie si hrana prin mijloacele de atunci femeile nu mai sunt interesate de cel mai mare si fioros barbat, ci de cel mai bogat, azi obtii de tot ce ai nevoie cu bani, asadar e foarte corect ca femeile sa fie pe interes.
Daca ne rezumam la Romania problema femeilor sta in discrepanta dintre clasele sociale, exista doua, foarte bogata si teribil de saraca. Marea majoritate de barbati si femei provin din clasa sociala saraca, exista clasa sociala medie dar cu putini reprezentati si clasa sociala bogata cu si mai putini, femeile din toate trei clasele sunt vor sa faca parte din clasa bogata doar ca barbatii bogati sunt foarte putini, femeile pot avea standarde inalte dar si barbatii aceia au la randul lor optiuni, intrebarea e cine le alege pe toate? nu este loc pentru toata lumea in clasa bogata, fie ca vor fie ca nu sa accepte, situatia nu o pot schimba pentru ca asa e societatea.
La fiecare milionar in euro ii revin 400 de femei cu varsta cuprinsa intre 20 si 30 de ani, ce fac celelalte 399? Se multumesc cu ce au, asa cum nici eu nu pot castiga milioane de euro nici ele nu se casatoresc cu milionari in euro, in felu asta se mai asterne ordinea in univers.