| anonim_4396 a întrebat:

Peste un an voi avea de ales intre a frecventa liceul la mine in oras sau intr-un oras mai mare si mult mai cunoscut in toata Romania, din apropiere. Aș merge in orasul acela mare pentru faptul ca am o medie, zic eu, buna, adica peste 9.70, acolo s-a mutat o familie apropiata noua si acolo am o prietena foarte buna care isi doreste sa ma mut, fratele meu e acolo la facultate si chiar si mama isi doreste, pentru ca orasul in care locuim noi e populat 40% de rromi si ca in acel oras ma pot dezvolta mult. Nu aș merge din cauza ca acolo e mai greu cu scoala, aici profesorii te mai cunosc, mai lasa de la ei, mi se pare prea devreme sa plec asa de capul meu, imi e frica sa nu intru in anturaje rele, am o relatie destul de puternica cu un tip de aici si acolo, in orasul acela locuieste un fost de-al meu care abia asteapta sa ma mut. Stiu ca mai e un an si depinde mult si de activitatea mea pe anul acesta dar chiar imi vine sa plang cand ma vad la anul nestiind pe ce drum sa merg... :'(

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Ca să reușești în viață trebuie, de multe ori, să renunți la anumite lucruri. În plus, de cele mai multe ori, ceea ce este ușor nu este și bun. Ai o medie foarte bună, dacă e opținută pe merit, de ce să rămâi în acel orășel care nu-ți poate oferi mai nimic? Doar fiindcă te mai cunosc profesorii? Mergi unde ai mai multe posibilități, chiar dacă nu te cunoaște niciun profesor. Cu școala dacă vrei te vei descurca, nu ești singură acolo din câte ai spus, e un pas important pentru viitorul tău. Ca să te dezvolți nu e de ajuns să mergi la școală. Într-un oraș mai mare poți face voluntariat, poți participa la cursuri, întâlnirii cu diferiți autori și multe multe astfel de activități care te vor ajuta. În plus, vei învăța să fii pe cont propriu și să te descurci fără mami și tati, ceea ce e foarte important. Ce treabă să mai ai cu fostul? Dacă tu nu vrei să ai de-a face cu el poți face în așa fel încât să nu te deranjeze. Ai 13-14 ani. nu ai de unde să știi cât va ține actuala relație. De ce să renunți la viitorul tău pentru o relație care se poate termina și mâine? Cu iubitul te poți vedea în weekend, poate veni el acolo. nu e chiar așa complicat.

1 răspuns:
| DeeaMarry a răspuns:

Si unde o sa locuiesti acolo?
Habar nu ai cat e de greu sa te muti din casa parintilor, sa fii pe cont propriu, mai ales la varsta asta.
Eu m-am mutat intr-un oras mai mare abia cand am intrat la facultate, insa mi s-a parut foarte greu. La mine era vorba de viitoarea cariera, insa pe tine nu o sa te afecteze cu nimic daca faci liceul in orasul unde locuiesti acum. Orunde poti invata la fel de mult, daca asta iti doresti.
La facultate e altceva, conteaza unde o faci.
E foarte periculos sa fii departe de parintii tai la varsta asta. Cum ai spus si tu, poti intra in anturaje nu tocmai bune.