| Anomin000 a întrebat:

Bună TPU, simt că nu mai pot. Am 18 ani și încontinuu mă cert cu mama. De fapt nu îi zic nimic și ea se leaga de mine aiurea..se enerveaza de la orice, ma înjura spune ca îi cer banii multi si daca îi zic sa merg la munca nu ma lasa, anul acesta am bac-ul si brusc m-am gandit sa nu îl mai dau prin simplu fapt ca nu mai pot, cand ma cert cu mama imi scade tot cheful de a învata si eu imi propun sa învat, recunosc si eu ridic
tonul la ea, dar sincer parerea mea este ca are nevoie de un psiholog, ma doare sa spun asta, e mama mea dar din lucuri marunte sa faca scandal nu e normal. Ex: în seara asta aveam de facut ceva la calculator si ea era pe Facebook se juca Candy Crash si a venit la mine cu replica " tu nu ai bac? " si i-am zis sa ma lase putin ca am treaba, si cand sa ies de pe site-ul respectiv am inchis din greseala pagina de Facebook cand a vazut ma înjurat ca i-am închis jocul si m-a facut " nenorocita ". Sincer voua vi se pare normal un astfel de comportament? Vreau parerea voastra si un mic sfat daca se poate..multumesc, cel mai bun raspuns primeste fundă.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, ce ai de facut pe computer daca tu ai de invata pentru BAC?
Sincer, nu pot sa va inteleg nici eu, pretindeti o gramada si nu vreti sa dati nimic!
Respecta-ti mama, macar pana ajungi majora si-ti termini liceul, dupa aia poti sa-ti iei traista in bat si sa pleci de acasa!
Mama iti ofera casa, masa, imbracaminte si incaltaminte, iti ofera probabil si bani de buzunar cat isi poate permite, iar tu ai o singura obligatie, sa inveti anul asta pe rupte si sa iti iei BAC-ul.
Uita de FB si alte site-uri de socilaizare, anul asta chiar nu ai timp de pierdut cu asa ceva!
Chestia cu enervatul si certatul sunt semne de lipsa de respect fata de mama!
Tine-ti gurita inchisa, invata si comporta-te ca un copil normal, tine minte, doar pana in Iunie mai ai de stat cu ea, dupa care, ia-ti hainele si pleaca in lume, ca nu trebuie sa o mai suporti si nici sa te mai enervezi!

| T0T a răspuns:

" ma. facut nenorocita ""
O înțeleg pe maică-ta, trebuie să înveți pentru bac căci nici nu prea știi să scrii.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Nu știu cum pe mine m-a autocorectat la cuvântul ăla și pe tine nu.

| Holiday a răspuns:

Exista solutii pentru asta, dar e mult de vorbit si trebuie sa fii si tu hotarata sa rezolvi problema. Pana una-alta interactioneaza cat mai putin cu ea si vezi-ti de invatatul pentru bac. In orice caz ideeacu renuntatul la bac e gresita.

| danay72 a răspuns:

Într-un moment de liniște între voi, puteți comunica sincer, dar nu acuza. Spune-i ca vrei să nu te cerți cu ea, ci vrei sa te înțelegi mai bine. Cere-ți iertare dacă ai suparat-o și vei vedea ca se va îmbunătăți relația dintre voi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, nu este normal sa te numeasca asa pentru asemenea lucru.

Insa, poate mama ta are probleme pe care nu le discuta cu tine. Poate are probleme la lucru, de santate, poate trece prin menopauza. Iar pe langa asta, daca adaugi si stresul pe care il au parintii cand copiii ajung in clasa a 8-a sau in a 12-a, este de inteles ca unii isi pierd controlul.

Oricum ar fi, tu nu prea ai ce face. Incearca sa discuti cu ea si sa o intrebi de ce s-a schimbat asa si de ce este asa de nervoasa mereu. Vezi ce iti spune si cum reactioneaza. Dupa ce termini bacul poti sa iti gasesti un job si nu va mai trebui sa stai la cheremul ei, insa pana atunci va trebui sa induri.