| Rockfary a întrebat:

Sper să vă faceți puțin timp pentru a citi ceea ce am eu să vă povestesc, o problemă a cărei rezolvare nu sunt prea sigură care ar putea fi.

E vorba de două prietene de care m-am distanțat foarte mult in decursul unui an. Anul trecut totul era ok pe vremea aceasta, însă a urmat vacanța de vară, aceasta aducând cu ea și răcirea relației dintre noi(fiecare din noi fiind la liceu și având vârstade 17 ani). Cauza este locul de muncă, deoarece m-am angajat pe timpul verii din deoarece îmi doream să am banii mei ca să nu îi cer mamei mele. Ele au început să își petreacă din ce în ce mai des timpul împreună, însă fără mine. Adevărul este că ele consumă și alcool, lucru pe care eu încerc sa îl evit. Vacanța a trecut, iar la școală am reușit să devin mai apropiată de una dintre ele deoarece suntem colege de clasă, inclusiv colege de bancă. In luna decembrie mi-am cunoscut actualul iubit cu care îmi petrec destul de mult timp, asta m-a îndepărtat și mai mult de ele. In general când mă cheamă undeva, merg cu ele. Saptamana trecută s-a întâmplat să o vad pe una dintre ele și imi spunea că se întâlnește cu cealaltă. Nu m-au invitat decât dupa aceea. Ei bine, am mers degeaba, deoarece una dintre ele a refuzat sa mai meargă in locul stabilit, prin urmare am mers acasă. A doua zi m-au chemat sa mergem la suc, dar am nu am mers deoarece m-am simțit prost din pricina a ceea ce s-a întâmplat cu o zi înainte. De atunci nu am mai vorbit cu ele. Ieri, colega de bancă nu a vorbit cu mine.

În unele cazuri, am refuzat să îmi pentrec timpul cu ele pentru a nu merge în locurile unde vroiau ele sau pentru ca știam că voi ajunge să mă simt prost din cauză că voi fi exclusă.

Voi, cei care ați avut răbdarea de a citi ceea ce v-am povestit, cum vedeți întrega situație? Ce părere aveți? Colega de bancă are tot dreptul să nu îmi mai vorbească? Și nu în ultimul rând, având în vedere că eram de nedespărțit până vara trecută, ce aș putea face pentru a reînnoi legătura dintre noi?

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu vad de ce ai avea atata nevoie de ele. Iti poti face prietene noi oricand, care te inteleg ca lucrezi si ca mai ai si viata personala si nu trebuie sa fii tot timpul acolo pentru ele. In plus, tu esti diferita fata de ele si nu trebuie sa le canti in struna doar ca sa te bage in seama. Poti sa vorbesti in continuare cu ele normal, sa va salutati si cam atat. Oricum dupa liceu drumurile voastre vor avea slabe sanse sa se mai intersecteze. Apropo, cand ai iesit ultima data cu mama ta la un suc? happy

| SkyPilot a răspuns:

Fiecare ati mers pe drumul vostru. Nu mai aveti prea mult in comun. Tu te simti atasata de ele datorita trecutului, dar in prezent nu mai e mare lucru intre voi. Ai de lucrat pentru Bac si pentru facultate, ai iubitul, exista destule in viata ta ca sa nu depinzi de o prietenie care nu mai exista.

| Lawliet14 a răspuns:

Prietenele tale consuma alcool, deci nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine. Probabil ca mai sunt si minore. Ai nevoie de ele? NU!

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Daca ele nu fac nimic pentru a relua legatura, n.ai de ce sa lupti de una singura pentru asta pentru ca o faci cam degeaba. In general sunt putine pers care echilibreaza scoala, amicii, iubitul, cu care ajungi sa.ti petreci mai mult timp decat cu prietenii. Lucrurile ti.au scapat putin de sub control. Poate ca nici ele nu te mai plac, fara suparare, cred asta deoarece colega ta de banca s.a suparat pe tine aiurea... In concluzie, legatura dintre voi se va reinnoi daca toate va doriti si incercati sa faceti asta. Si, ca un ultim sfat, nu lasa pe nimeni sa.ti spuna cu cine sa iesi si cu cine sa nu. E adevarat ca poti avea probleme din cauza prietenilor, a viciilor si a anturajelor lor, dar atata timp cat constientizezi asta si iti asumi lucrul asta, e cat de cat ok! Bafta!

| Dilemaa a răspuns:

Nu cred că asta e întrebare pe care trebuie să ți-o pui.
Adevărata întrebare e asta: „Să refaci legătura cu ele, este ceea ce iți dorești tu cu adevărat?
Pentru că dacă sunt „prietenele" tale, atunci nu-mi explic un comportamentul.
Oricum, încearcă să-ți găsești niște prieteni, care să merite timpul tău!

A, încă ceva, încearcă să ți totul într-un echilibru, familia, școala, iubitul, prietenii.