| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa va povestesc ceva, daca aveti rabdare sa cititi.De 2 ani tot vorbesc cu un amic, Claudiu, eu acum 2 ani la inceputul verii i-am spus ca il plac, iar el ma vedea pe mine doar ca pe o amica.Insa in vacanta de vara el a fost la bunici, si vorbeam foarte mult la telefon, prin mesaje, si vorbea cu mine ca si cand eram iubita lui, insa dupa ce a venit s-a schimbat era recestraight face. Eram amici, si prietenul sau cel mai bun tot timpul imi spunea ca lui ii place de mine, dar ca ii e rusine sa recunoasca.In fine, noi tot ieseam cu gasca, anul trecut il vedeam si eu doar ca pe un amic, insa in adancul sufletului tineam mult mai mult la el decat atat, si in vacanta nu prea am vorbit, fiecare cu treaba lui.Desi am avut multe cereri de prietenie, nu am acceptat, in septembrie un baiat Andrei a vrut nespus de mult sa fie cu mine, insa eu nu il placeam, dar de zilele orasului am acceptat sa mai vorbesc cu el si sa ii dau raspunsul meu, desi nu era sigur ca voi merge la spectacol.Si Claudiu stia asta ca nu cred ca merg. Dar am mers am stat pe acolo si cu Andrei, si m-a vazut Claudiu, de care uitasem in mare parte nu mai simteam atatea pentru el. Dar intr-un final nu stiu cum s-a intamplat ca m-am dat intr-un linghispir cu Claudiu, si am mai vorbit, si mi-a cerut prietenia, iar eu i-am spus: "De ce sa accept, vara trecuta m-ai pasat", apoi si cerut scuze, si mi-a zis ca ii pare rau, ca nu era sigur de ce vrea si nu stiu cate. Ei bine am acceptat sa fiu cu el, si am fost o luna, 2 saptamani si 3 zile impreuna, in care nu prea ne-am vazut, doar rar, ca incepuse scoala, nu aveam eu timp, insa a zis ca nu ii pasa daca nu pot, ca e bine, si ca ne vedem cand voi putea eu. nsa cand ne-am vazut a fost foarte frumos totullove struckEl a fost si primul meu prieten. Mi-a placut enorm de mult cum s-a comportat cu mine, insa in ultima saptamana relatia noastra a fost rece, pc-ul sau se stricase si nici nu m-a sunat, doar le-a spus prietenilor lui sa imi transmita motivul pentru care nu e pe mess.Si am hotarat sa pun capat relatiei, am fost amandoi de acord si sa ramanem amici.Acum imi pare rau, deoarece inca tin la el, dar lui ii place alta fata, dar aia nu il baga in seama, e o pitzipoanca, aia doar dupa baieti mai mari umbla.Eu am 15 ani si tipa aceea a fost fosta mea colega doar ca e mai mare cu un anthinking si Claudiu are 16 ani.Pe mess tot imi spune ca vorbeste cu fete si se da mare cand il baga aia in seama, si mai stiu eu ce, imi spune orice detaliu. Oare incearca sa ma faca prin asta geloasa? Ce sa fac sa ii arat ca tipa e o prefacuta, si sa fiu din nou cu el? Sau cel putin sa ii arat ca nu imi pasa, dar nu stiu cum sa par indiferenta, deoarece suntem amici.
Dau funda celui mai bun raspunstongue

Răspuns Câştigător
| LaraDésire a răspuns:

In primul rand nu incerca sa ii arati ce defecte are tipa respectiva pentru ca astfel ii vei da de inteles ca esti geloasa. Daca vezi ca prietenul tau Claudiu se lauda cu "cuceririle" lui fa si tu acelasi lucru. Incearca sa ii povesteti de tipul ala superb pe care l.ai vazut ca v.ati imprietenit si alte chestii siropoase. Vezi cum reactioneaza si daca nu iti da nici. un semn de gelozie inseamna ca nu ii mai pasa decat de o simpla amicitie.

7 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Las-o pe ea in pace, ce rau ti-a facut ea? Daca lui ii place de ea atunci nu o sa te creada si nu o sa ii vada defectele. Cand ne place de cineva, ii ascundem defectele, ne facem ca nu exista. Nu-l mai baga in seama si nu-l mai cauta. Atat timp cat el nu face asta, tu de ce sa o faci? Si nu, nu incerca sa te impaci cu el pentru ca iar o sa tii nespus de mult la el si o sa-ti fie si mai greu sa-l uiti pe urma. Nu conteaza varsta, crede-ma, dar poate asa a fost sa fie. Ai rabdare, timpul vindeca orice rana, chiar si pe cele mai adanci.

| Niros19 a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa nu mai vorbesti cu el cand intra pe mess sa nu-l bagi in seama sunt baiat si sa stii baietii umbla mereu dupa fata care nu ii baga in seama si daca il vrei inapoi ar trebui sa incerci asta noroc

| Onutzyk a răspuns:

Nu cred ca merita...
Daca el te-a lasat pentru o pitipoanca, asa cum ai zis tu, nu mai merita atentia ta...
Mai exista baieti pe lumea asta, nu?
Incearca sa-l uiti si iesi al agatat! thumbs up

| deux a răspuns:

Dar pe mess nu intru pe el pentru ca sa nu isi dea seama ca eu chiar vreau sa vorbesc cu el, tot timpul el intra pe mine, dar poate doar ca suntem amici de aceea, voi ce credeti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am procedat la fel in cazul unei foste prietene, incercand sa o fac geloasa, exact ca si in cazul tau, am ramas amici, vorbeam pe mess, chiar si la telefon...si s-a nu o mai lungesc din cate am inteles eu tipul chiar te iubeste si cred ca si el ar dori sa fiti din nou impreuna.

| andreea1999_1915 a răspuns:

Ar trebui sa ii arati ca nu iti pasa si sigur o sa se intoarca el la tine

| eu_4053 a răspuns:

Pai din ce am inteles eu de la tine, el probabil cum ai zis tu te vede ca pe o prietena, de fapt te vedea daca zici ca se da mare in fata ta pe mess, si acum isi bate joc de tine, nu vreau sa te superi pe mine sau pe raspunsul meu, dar eu sunt baiat si am trectu si eu prin genul asta... Eu cred ca ar trebui sa iti gasesti baiatul care sa te inteleaga si tu sal intelegi pe el si usor usor sa incerci sa il uiti daca vrei sa vb in privat contacteaza-ma si iti voi spune mai multe happy sper ca te-am ajutat.