Întrebare recomandată | Mihai_Anghel_1997 a întrebat:

Stiu ca am scris mult dar va rog din suflet sa cititi pentru ca am nevoie de un sfat, simt ca vreau sa mor. Sunt disperat pentru ca de 3 saptamani ma cert cu mama mea in fiecare zi. Tip la ea si ii spun sa ma lase in pace pentru totdeauna si chestii d-astea exagerate. Stiu ca nu e ok ce fac dar pur si simplu mi se pare ca in ultima vreme a luat-o razna. Majoritatea certurilor noastre se datoreaza faptului ca nu lucrez suplimentar. Lucrez cam 30 minute pe zi dar ea zice ca nu e de ajuns. Si cand pun mana pe telefon sau deschid televizorul e geva gen "stinge-l acum" "de ce?" "pentru ca asa zic eu" "nu" si de aici incepe cearta majora...Si poate par un deplasat pentru ca eu zic ca nu am nevoie de lucru suplimentar dar avand in vedere ca m-am calificat la olimpiada nationala de fizica, informatica si lingvistica eu zic ca ma duce capul. Si ideea e ca daca mama mea pateste ceva eu sunt terminat, tin la ea mai mult ca la viata mea chiar si in momentele in care ne certam. Aseara a fost in oras (8 martie) si cand a venit am mintit-o cu ceva si s-a culcat plangand si mie mi s-a rupt inima. Si nu imi place ca in fiecare zi ne certam si vreau sa imi recapat drepturile. Stiu ca asta se face cu compromisuri dar am si eu nevoie de o viata, nu sa lucrez mereu. Si mai rau e ca ea imi cauta tot felul de concerte si filme si ma ajuta sa am viata sociala dar asta cand nu suntem certati. Mentionez ca de obicei pana la ora 8 seara ne intelegem bine si radem si chestii iar apoi se strica tot. E o situatie mai delicata, ce as putea sa fac?

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca tu zici ca o iubesti, de ce o faci sa sufere? crezi ca ea iti vrea raul? te pregateste pentru viitor, te pregateste sa ajungi ceva in viata!
Nu ignora vorbele ei, mai tarziu ii vei multumi!
Stai de vorba cu ea cand e calma si fa-o sa inteleaga ca esti destul de inteligent si ca nu trebuie sa stai mereu cu nasul in carte.
Fa in asa fel sa va intelegeti.
O zi buna sa aihappy

| Kaℓi a răspuns:

"simt ca vreau sa mor"
"Sunt disperat"
"chestii d-astea exagerate"

Ce e cu astea? happy inteleg ca esti "supi", dar nu te transforma intr-o femeie.
Si daca o iubesti pe mama ta, de ce nu-i faci pe plac? poate nu e rau sa o asculti (cati ani ai? urmeaza bacalaureatul sau ceva important?) sau daca nu poti sa inveti suplimentar atat cat spune ea, fa macar in asa fel incat sa-i dai iluzia ca o asculti... si eu invatam cu Balzac in manualul de fizica, nu s-a prins nimeni happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ehe... mamele. Crezi ca esti singurul in situatia asta?
Tot ce trebuie sa faci e sa astepti sa ajungi mare. Stiu ca suna naspa dar asa e. Timpul o sa treaca foarte repede. Crede-ma. Nici nu o sa iti dai seama.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca pana ca pana acum 3 saptamani totul a fost ok intre voi?
Din cate ai scris tu aici vad ca esti un copil cuminte, nu-i faci probleme mamei tale, acesta ar putea fi un atu pentru tine.
O MAMA vrea binele copilui ei, tu stii asta.
Tu iti stii limitele. Daca consideri ca jumatate de ora este de ajuns pentru tine, mama ta ar trebui sa inteleaga asta.Rezultatele se vor vedea la bac sau la facultate.
Poate mama ta nu putut beneficia de pregatirea pe care o ai tu, si vrea ce este mai bun pentru tine.
Ok... vrei sa ti recapati drepturile.Dar ele trebuie (re)castigate.Ca si incredera ei!
Asteapta putin sa se linisteasca.Cumperi un buchet de flori, ii ceri iertare ca ai suparat-o. Urmeaza sa ai o discutie ca de la mama la fiu in care sa o asiguri ca o iubesti, ca vei invata, dar ai nevoie si de pauze. Puteti face un program de invatare, asfel incat atat tu cat si ea sa fiti multumiti.
Daca mama ta te creste singura(nu ai zis nimic de tata)gandeste-te ca nu e usor pentru ea.

| LoveSleep a răspuns:

Nu vă înțeleg oameni buni. De ce naiba ne spui nouă asta? Fac pariu că tot ce faci e să-i reproșezi că te obligă mereu să înveți și mai știu eu ce.

Ai zis că vă înțelegeți bine. Ăla e momentul, geniule. Vorbește cu ea atunci și spune-i ce ai scris și mai sus. Ajungeți la o concluzie, amintește-i că înveți de 5 ori mai mult ca un copil normal și pentru ea nu e de ajuns. Spune-i că nu vrei să lucrezi suplimentar doar pentru ca te obligă ea. Nu știu, spune-i orice, doar vorbiți pe subiectul asta. Degeaba îi spui când vă certați, iar ea zice "pentru ca asa zic eu". Nu cred că dacă o iei frumos, cand sunteți ok, reacționează așa. Și dacă o face, are niște probleme. I-ai putea aminti și să nu se descarce pe tine pentru problemele ei, de orice natură ar fi.
Și krakila are dreptate, aveți nevoie de un bărbat acolo.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru LoveSleep):

Cine crezi ca sta cu una asa. Daca cu fiul ei e asa ( si e un copil de treaba din cate spune ) imagineaza-ti cu un barbat cum ar fi.

| gemeni6226 a răspuns:

Buna.Eu sunt de partea ta.Mama ta exagereaza, si impinge limitele mai mult decit trebuie.Eu am doi copii la facultate fata imediat termina cu rezultate deosebite, baiatul anul trei mai are un an dar niciodata nu i-am impins din spate pe nici unul stiam ca daca nu-i stresez obtin mai multe de la ei. Fata mea se streseaza si asa destul de mult singura ca vrea sa obtina prea mult inca eu trebuie s-o incurajez s-o ia mai moale.Iar in cazul baiatului anul asta cind era sa nu ia 4 examene nu l-am mustruluit ci i-am zis asa:daca iei examenele primnesti asta si asta. Daca iei un examen un lucru primesti, doua iei doua primesti trei iei trei primesti, patru patru.Si am reusit astfel sa-l determin sa ia 3 examene.Dar e pentru prima oara in trei ani ca-l recompensez ca pina acum s-a descurcat foarte bine lua toate examenele doar anul asta i-a fost mai greu.Un om mereu lucreaza cu mai multa placere de e recompensat si nu certat.Si mai adaug ca nu sunt bogata deci nu i-am facut cadouri mari am salar minim pe economie i-am luat si eu in limita posibilitatilor.In orice caz vorba dulce aduce mai mult.Iar tu daca nu reusesti nicicum sa scoti la capt in loc sa te certi prefate-te ca faci ceva ca unde nu exista intelegere trebuie sa fi tu destept sa nu te certi ci prefa-te ca faci ce t-i se cere dar cind iese din camera fa ce vrei tu.Sicer si eu am fost tinara asa am facut de nu gaseam intelegere si totusi sunt un om reusit.

| AliGab a răspuns:

De la ora 8 te retragi in camera ta si iti pui lacat la gura cand mama ta ar spune ceva. Cum sa tipi mai baiatule la ea? Pai eu daca deschideam gura, indiferent ca maica-mea avea sau nu dreptate, mi-o luam rau de tot. Dar oricum nu se punea problema asta. Iti inteleg doleantele ca si adolescent, dar sa tipi la parintii tai, indiferent ce ar face si ce ar spune, e foarte urat. Daca tie ti-ar face copiii tai asa ti-ar placea?
Altadata cand iti spune sa lucrezi suplimentar, daca vrei sau nu vrei sa faci ca ea, te retragi in camera ta si macar ca te faci ca lucrezi, dar la parintii tai sa nu iti permiti sa tipi. Nici prin gand sa nu iti mai treaca asta ca va fi vai si amar de tine, roata se intoarce intr-o zi.
Succes pe mai departe.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intampla cand esti crescut de o mama singura, ajungi sa crezi ca umanitatea e compusa din oameni irationali si instabili. Bonusul vor fi traume si sechele legate de femei pentru tot restul vietii. Da repede fuga si cauta-ti un tata, ai nevoie si de o fiinta in viata ta pentru care primeaza logica si ordinea.

| CravataAlbastra a răspuns:

Din ceea ce ai scris imi dau seama ca esti o persoana foarte buna. Nu iti trebuie decat putin timp de relaxare acordat tie. Pentru asta poti vorbi cu mama ta si sa ii explici situatia, daca tot spui ca uneori va simțiți bine impreuna, de ce nu discuți cu ea sa ii explici situatia? Incearca macar, sa o convingi ca iti trebuie si altceva nu numai şcoala... baftă : *

| TheFragranceMaster a răspuns:

Ai trecut de adolescenta,esti un tip inteligent, mama ta se 'bucura' de stresul acumulat intr-o viata! Nu esti doar fiul ei, ai devenit barbat, e responsabilitatea ta sa o intelegi, sa-i accepti reprosurile(mai putin important daca intemeiate sau nu|)Exista o anumita varsta(40-50) cind incepi sa-ti analizezi viata si chestia asta e terbil de stresanta!
Ma repet, acum esti barbat femeile din viata ta trebuie protejate indiferent de statusul lor! Iar daca mama ta e fericita am inteles ca si tu reactionezi la fel, deci in fond efortul pe care-l depui sa o intelegi si sa- accepti comportamentul, e pentru tine!

| Ceva123 a răspuns:

Parintii au tendinta sa exagereze dorind binele copiilor lor, din aceasta dorinta o da in sufocare si stres si normal ca facem pe dracu in patru sa avem aer.
Oricum sfatul meu sfatuitor este sa te duci sa vorbesti cu ea intre patru ochi calm si sa va spuneti ce va deranjeaza unul la celalalt si aparent sa gasiti o cale de mijloc.
Copilul nu e mereu de vina (zic si eu) atata timp cat exista comunicare libera se poate rezolva orice si se poate ajunge la compromisuri favorabile.

| DanielCibu a răspuns:

Salut...ceea ce mi-a atras atenția din ce ai scris tu a fost faptul ca relația voastră este una normala și ga întâlnești bine pana la 8 seara....ar trebui sa vezi oare nu e vina ta? Știu ca e greu sa accepți dar totuși este mama ta și te cunoaște.O mama întotdeauna vrea binele copilului ei... poate ca ar trebui sa iti ceri scuze...si eu sunt convins ca daca un fiecare zi vei face cu 30 de minute mai mult suplimentar mama și a te va lăsa să ști și la televizor sau calculator...Cea mai mare bucurie și satisfacție a unei mame este sa își vadă copilul ca asculta și o iubește. ...nu ai vrea ca mama ta sa adoarmă fericita în loc sa adoarmă plângând? Ei bine lucrul ăsta depinde de tine... cere-ți scuze.
Fa-o pe mama ta o mama fericita...

| Alexutza1712 a răspuns:

Pe de o parte e vina ta, pe de alta parte a ei.

Vina ta este ca ii spui "nu" raspicat mamei tale, vina ei este ca continua cearta ca un copil de varsta ta, in loc sa vorbeasca cu tine ca un adult.

Incepand cu 8 seara sunteti veseli si fericiti pentru ca sunteti odihniti, dupa 8 seara incepe perioada de somn cand toti oamenii devin morocanosi. Naspa se manifesta la adolescenti (=tu si eu).

Incearca, dupa ora 8 sa lasi televizorul, telefonul. Sa te duci la ea, sa mai vorbesti, sa o intrebi de teme de exemplu.
Daca vede ca iti faci temele bine poate nu te mai pune la lucru suplimentar.

Incearca sa faci niste compromisuri cu ea: de luni miercuri si marti lucrez cate 30 de minute suplimentar, fara telefon sau televizor. Restul saptamanii invat lectiile de zi si atat.

(Trebuie sa mentionez ca eu nu utilizez nici computerul nici televizorul de luni pana vineri dupa ore.)

Sper ca te-am ajutat! Succes