| andrealove24 a întrebat:

Buna TPU... Sunt complet debusolata..de 16 ani de zile părinți mei sunt plecați in străinătate, am crescut cu bunicii. Am început sa ii urăsc nu stiu de ce, am impresia ca ei habar nu au ca copilul lor creste fara ei, ma rog, cei doi copii.Stiu doar sa trimită bani si sa comenteze si sa ma critice de fiecare data cand nu fac ceva pe placul lor. Nu e ca si cum ei m-au crescut, încât să-mi impună limite chiar acum. Cand eram mica le duceam extrem de mult dorul dar parca cu trecerea anilor sa mai diminuat, cand vin acasă de-abia astept sa plece! Dar acum nu stiu ce am, ma simt super nașpa, parca eu nu am niciun sens, ma doare super mult cand văd poze cu fetițe si mămici sau invers..Nu stiu ce e cu mine, parca toată lumea mie data peste cap..adică sa stiu ca toată lumea are o mama si un tata si ai mei m-au lăsat sa cresc fara ei de la 11 luni doar din motivul ca vor să-mi facă un viitor mai bun... Le port pică acum, ii urăsc din tot sufletul! Pentru ca ma aburesc cu chestii de genul, lor defapt nu le pasa, au mers Pt binele lor nu al meu.S-au stabilit acolo si vin de 3 ori pe an acasa, mai merg si eu de vreo 2 ori la ei poate... Ce sa fac? simt ca nu mai rezist?

Răspuns Câştigător
| Cealapa a răspuns:

E normal sa ii urasti, esti copilul lor si ei te-au abandonat, asta e adevarul, vad ca ceilalti o iau ca mureai de foame, da-o dracului de treaba, sunt plecati de 16 ani si nici acum nu au strans destul?
Daca ne gandim asa, ei nu se vor intoarce niciodata pentru ca niciodata nu o sa fie de ajuns sau probabil lor le e mai bine acolo.
Tot ce conteaza acuma esti tu, lasa-i pe ei, daca lor le-a pasat mai mult sa faca bani decat sa fie alaturi de tine cand aveai cea mai mare nevoie de ei asta nu mai poate sa fie schimbat.
Nu te mai gandi la ei, ocupa-ti timpul cu ceva, citeste ca e sanatos pentru psihic, iesi cu prieteni/prietenul, e bine sa ai cu cine vorbi, sa te inteaga, sa te descarci, invata pentru a ajunge la o facultate buna, stiai ca exista burse pentru elevi eminenti?
Nu trebuie sa platesti miliarde pentru o facultate daca vrei sa o faci, depinde de ce vrei sa faci, daca vrei sa te faci judecatoare iti trebuie dar daca vrei sa te faci hairstylist poti urma niste cursuri si apoi primesti un atestat etc.
Solutii gasesti, doar nu lasa asta sa te afecteze deoarece iti fac doar rau.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ar fi placut ca parintii tai sa stea in tara cu tine si sa nu aveti ce manca, imbraca si cu ce platii intretinerea casei?
Ti-ar fi placut sa mananci zilnic supa de zarzavat cu paine, pentru ca altceva nu-si pot permite pentru ca nu aveau bani sa te hraneasca?
Ti-ar fi placut sa fii imbracata de la magazinele de vechituri pentru ca nu si-ar fi permis sa-ti cumpere haine noi sau moderne?
Deci, gandeste-te bine care este adevaratul motiv pentru care ei au plecat de acasa, de ce stau prin strainatati si muncesc pe branci, pentru cine de fapt?
Sau tu crezi ca ei s-au dus acolo sa se distreze? Eu nu cred asta, eu cred ca s-au dus chiar sa se sacrifice ca tu si fratele/sora ta, sa aveti ce manca, imbraca, sa aveti cu ce sa esti in lume si sa va bucurati de o viata fara griji.
Cred ca iti judeci sever parintii, pentru toate sacrificiile pe care le fac, intr-adevar pentru tine!
Cred totusi ca tu esti suparata pentru ca la 16 ani te vezi adulta si nu ti se permite tot ce vrei sa faci.
Nu uita, esti inca minora si sub tutela bunicilor (in lipsa parintilor), deci, ai obligatia sa asculti de bunicii si parintii tai, pana la 18 ani, acnd poti sa pleci de acasa, sa faci ce doresti si sa te intretii pe banii munciti de tine!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sentimentele tale de dor s-au transformat in altceva dintr-o reactie de aparare in mod inconstient ca sa nu mai suferi pentru lipsa lor. La fel unele critici din partea lor sunt din motiv ca nu si-au propus probabil sa stea cu anii departe de casa si sperantele lor de intoarcere s-au diminuat in timp. Este si din partea lor tot o reactie motivata de suferinta mai ales ca probabil nu intrevad nici o cale sa se intoarca. Ideal este ca familiile sa traiasca impreuna, e clar ca in relatia dintre voi ceva scartiaie dar nu trebuie sa ajungeti sa va invinuiti reciproc. Nu isi paraseste nimeni casa si copil de placere. Am experienta si stiu ca sute si sute de fam. sunt in situatia ta si toti au urme din cauza asta. Trateaza problema cu maturitate si nu crea tensiuni, incearca sa intelegi cu capul ce se intampla cu psihicul si intr-o parte si in alta. Ei nu te-au abandonat daca ti-ai trimis bani si ati tinut legatura permanent, nici usor nu le-a fost fara tine si prin straini. Nu cere nimeni declaratii si excese de dragoste, doar intelegere. Nu uita ca milioane de familii care stau in tara au probleme cu comunicarea si timpul acordat. Crede-ma ca stiu ce spun sunt batran si in miezul problemei. Imi pare grozav de rau pentru tine si te inteleg f bine dar trebuie sa fii curajoasa, matura mai mult decat altii si sa mergi inainte.

| WaterDrop a răspuns:

Au ales sa faca asta nu pentru ca nu tin la tine ci tocmai pentru ca tin foarte mult si isi doresc sa ajungi departe in viata, iar daca ar fi continuat sa stea in Romania, probabil ar fi avut probleme financiare care ar fi facut imposibil acest lucru.Este foarte scumpa o facultate la ora actuala si cresterea unui copil + alte cheltuieli cu casa, etc. si de aceea au ales strainatatea.Te critica pentru ca desi ei sunt departe, isi doresc sa mergi pe calea cea buna si sa ajungi o persoana model in viata, nicidecum pentru ca iti vor raul.Tu trebuie sa te impaci cu ideea ca nu vor ramane acolo pentru totdeauna si ca atunci cand vor considera ca au strans destul pentru voi, veti fi iar impreuna.

Ura este un sentiment puternic si cu siguranta nu il stapanesti sau intelegi asa ca lasa`l pentru persoane mai mature. Vorbeste cu ei ca vrei sa-i vezi mai des, insista, iar daca intr`adevar au alt motiv pentru acest lucru in afara de bani si un viitor mai bun pentru tine cand vei mai creste, atunci tu trebuie sa fii puternica si sa ai grija de bunicii tai si sa-ti vezi de viata, pentru ca, daca mai gadesti mult asa, va fi si mai rau.Fruntea sus si zambeste chiar si atunci cand iti pare greu sau nu ai nici un motiv sa faci asta! Va fi mai bine in timp, vei vedea.

| pufulescu a răspuns:

Te supara cu ceva situatia actuala dar gandeste-te care ar fi fost alternativa! Vroiai ce? Sa ii vezi zilnic si sa-i auzi certandu-se din cauza lipsei banilor? Sa-i vezi imbatranind 10 ani intr-unul fiindca din salariul romanesc nu isi permiteau tratamente medicale?
Lasa-i pe ei! Gandeste-te cum ar fi fost viata ta daca stateau acasa si munceau pe cate 1000 de lei pe luna, ca presupun ca n-au cine stie ce studii sa ajunga la salarii mari? Vroiai sa traiesti fara bani in buzunar, imbracata de la second-hand si sa n-ai acum nici bani de TAMPOANE? Nu stii ce inseamna saracia in Romania si de asta nu apreciezi banii pe care ti-i furnizeaza. Ai 16 ani si esti la liceu, iti imaginezi macar cum ti-ar fi fost viata fara bani? Nu iti pemiteai haine, nu vedeai excursii, nu pupai tu machiaj sau smartphone! Ai fi fost ciuca batailor de joc din clasa si poate din scoala.
In viata asta de rahat toate se rezuma la bani si ar fi bine sa apreciezi ce au facut pentru tine, desi lipsa lor fizica ti-a rapit alte mici placeri.
Te rog sa te mai gandesti, sa te gandesti la alternativa cazului in care ar fi stat acasa si sa nu-i mai urasti! Va vedeti de 5 ori pe an, tu ai 16 ani acum si esti destul de mare!