| Abracadabra22222 a întrebat:

Sunt de vreo 5 luni in aceasta pozitie si ma simt super naspa. Iubita mea vorbeste cu altii prin mesaje, un coleg de munca, un politist si altii din trecut pe care i-am inalturat cand i-am spus sa nu mai vorbeasca cu ei. Singura noastra problema e ca mie nu-mi place ca vorbeste cu altii, nu cu prietenii ei baieti, cu ei nu am nicio problema, dar cu persoane pe care le cunoaste de 1 saptamana 2 si incep sa se aproprie "ca prieteni". Daca ii spun daca mai vorbeste cu ei spune ca nu, sterge mesajele si cand o intreb de ce le-a sters imi spune ca nu tine mesajele cu persoanele cu care vorbeste si peste o saptamana gasesc iarasi mesaje cand vorbesc impreuna si o intreb daca o zis ca nu mai vorbeste de ce o sters mesajele si nu mi raspunde. Nu stiu ce sa fac, sa trec eu peste gelozia mea si sa o las in pace sa vorbeasca cu cine vrea si ce vrea si sa ma multumesc ca sta cu mine, chiar daca stiu ca m-a inselat o data in trecut sau sa ii spun de cate ori e nevoie sa inceteze? Ea spune ca e prietena cu acei oameni, dar ei flirteaza cu ea si ea nu le raspunde negativ avansurilor, lasa totul subinteles din ce am observat eu, nu le spune concret ceva. Imi cere sa am incredere in ea dupa ce mi-am pierdut o. I-am spus ca o sa am, dar o sa trebuiasca sa imi castige increderea si chiar i-am spus "Primul pas pe care ar fi frumos sa il faci ar fi daca stii ca ma deranjeaza sa te opresti din a mai vorbi cu necunoscutii sau asa zisi prieteni ca sa iti acord din nou incredere". Dar ea nu inceteaza, trece o luna maxim 2 si incepe din nou si imi spune "dar nu ti-a trecut gelozia asta" de parca ar fi o boala. Ce sa fac? Sa o las sa vorbeasca pentru ca mi se pare doar mie? Adica eu ca barbat nu ma simt ok cu asta, ea spune ca e libera ca nu e legata de mine si poate face ce vrea. Poate am exagerat cand am spus unele lucruri in textul asta, legate de convorbiri si altele, dar eu asa ma simt, asa am in minte si in suflet si nu pot trece peste, pur si simplu mereu ma gandesc cu cine mai vorbeste, ce mai vorbeste, cat mai dureaza pana iese cu ei cum a facut cu ala. Ne am tot dat sanse si imi e greu sa renunt la ea dar simt ca inca vrea sa fie libera si sa nu se lege la cap deja cu unul ca mine. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Abracadabra22222 explică:

Eu sunt femeie dar cand vad ca ceva nu este ok si corect nu pot sa ii iau apărarea ei.
Din perspectiva mea nu e ok sa aiba prieteni băiati înafara de cei comuni a amândurora, pentru ca trăim timpuri in care nu mai exista prieteneie simplă ci doar cu tot felul de implicați emotionale si sexuale.Ii fi tu gelos, dar ai si dreptul asta.Eu una iti spun sincer ca daca as vedea ca iubitul meu are prietene fete si vorbeste cu tot felul de matracuci cunoscute pe Facebook sau club as da cu el de pământ si i-as pune bagajul la usa ca nu sunt fraiera nimănui.Tu încă esti prea calm si calculat in situatia de fata si te cam ia de fraier.
Eu stiu ca iti e greu sa o lasi, dar daca ea vine cu texte gen " Nu sunt legată de tine fac ce vreau" înseamnă că pe ea chiar nu o leagă nimic de tine nici macar din punct de vedere emotional, iubire, dragoste etc si nu stiu ce dovada mai mare de atat poate sa iti dea.Normal ca nu esti stăpân pe viata ei, dar daca nu are nici macar respect fata de tine sa conștientizeze că te doare daca te înșală inseamna ca nu ii pasa.
Fa stana in prejur si las-o, va vedea in timp ce a pierdut cand va fi handralita de toti nespălate si scuipata in fata.

17 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Las-o să-și trăiască viața, poate tu esti un fatalau si nu o mulțumești...

| alex495 a răspuns (pentru GouDidodino):

Mai o lasi pe drumul ei, e clar ca nu te respecta si iubeste. A aparut obisnuinta si are o siguranta cat e cu tine. La prima usa deschisa crede ma ca te va lasa cu ochii in soare, e mai bine sa o lasi tu acum

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Las o sa faca ce dorește ea, nu e proprietatea ta ca sa i impui cu cine sa vorbeasca si cu cine nu. Dar, daca te mai înșeală, atunci desparte te de ea, nu merita sa stai cu cineva ce te tot înșeală. Si ar trebui sa nu o mai verifici, din nou, nu e proprietatea ta.

| Simpatic a răspuns:

Raspunsul meu vine dintr-o piesa rap, asa ca toti copii prosti lasati butonul de raport in pace si lasati vorbele adevarate sa ajunga in aer:

"Prietena ta e o tarfa, pentru ca masa a fost tarfa, pentru ca masa lu' masa a fost tarfa, tarfe de strada, subiecte de barfa!"

Si cu asta am spus tot. Cine este o femeie si doamna nu vorbeste in stanga si in dreapta, si crede-ma ca prietena ta nu doar vorbeste ci se si "serveste".

| Plato a răspuns:

Prietene, chiar nu are niciun rost sa tii cu dintii de o relatie disfunctionala. Nu aveti nicio treaba unul cu celalalt, e clar ca nu rezonati deloc, vedeti-va de treaba fiecare.
Nu, nu e deloc normal ce face ea, dar daca are sange de panaramix, n-ai ce face, doar sa-i dai drumul si sa gasesti pe cineva cu care chiar ai o conexiune.

| Sonia822 a răspuns:

Daca n-avea nimic de ascuns, nu stergea mesajele. Ti le arata fara sa stea pe ganduri nici macar 4 secunde. Daca a sters, inseamna ca e ceva flagrant. O sa-ti fie greu vreo 3 sapt, o sa mananci probabil compulsiv, sau o sa slabesti mult, dar dupa alea 3 sapt o sa te simti f bine. Eliberat. Altfel, o sa stai asa, in stres. Daca te iubea, nu simtea nici macar nevoia de a avea telefonul in geanta.

| Inedb a răspuns:

Ca fata, cred ca daca te-a inselat o data, ar fi trebuit sa o lasi atunci. Apreciez ca nu ai nimic impotriva sa vorbeasca cu prietenii ei. Asta mi se pare ceva normal. Asa cum mi se pare normal ca si tu sa ai prietene. Dar daca ea iti ascunde conversatiile cu acei baieti, atunci aveti o problema. Pentru ca in acele conversatii exista chestii pe care ea nu prea vrea ca tu sa le stii, logic. Tu ca inca mai esti cu ea, crezand ca chestia asta de o aveti voi o sa tina, ea ca inca mai e cu tine, crezand ca orice ar face, tu o sa fii acolo mereu.
Uite, si mie imi mai dau mesaje necunoscuti mesaje pe Facebook in care ma intreaba ce fac, le raspund din bun simt. Sau ma mai intreaba daca nu ies cu ei la un suc, chiar daca am poze cu iubitul meu. Ei incearca. Dar mesajele raman acolo, chiar daca se intampla sa am o conversatie mai lunga. Asta pentru nu conteaza ce spune ala, conteaza ce spun eu. Asta pentru ca exista incredere, e o relatie serioasa si exista iubire. Asta pentru ca daca am conversatii mai lungi, i le arat (ce nu se termina la "bine, tu", si apoi raspunde si gata, oricum sunt acolo si astea). Pana urma retelele asta, sunt facute si pentru a conversa, aici pe site-ul asta conversam. Depinde doar ce, cum, sau ce iti doresti atunci cand incepi o conversatie.
Iubita ta deja te insala cu gandul.

| Inedb a răspuns (pentru Inedb):

Si de fapt, problema e ca te-a inselat. S-a dus increderea. Ce mai faci acolo?
Nu te iubeste, nu te-a iubit. Ce mai cauti acolo? Mai ai tot sentimentele alea pentru ea(nu cred) sau o obisnuinta (sigur)? Fiti liberi amandoi!

| Adry05 a răspuns:

șterge mesajele și după te minte în față... ce dovadă mai vrei că nu merită

| mgtow a răspuns:

Aia te inseala e o materialista si scaner de instrumente straine

| Adrian7art a răspuns:

Cred că ai răspunsurile pe care le căuta-i! Nu o lăsa să plece, ajut-o tu puțin si renunță tu la ea.
Nu te mulțumii doar că ai pe cineva, mai ales care nu te merită!
Succes!

| Adrian7art a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Offf.ce-mi place!happy
Asta atitudine!

| Freya1 a răspuns (pentru Adrian7art):

Si eu am trecut prin niște situatii si tin sa cred ca stiu cu ce se mănâncă astea.Chiar dacă nu sunt asa mare de ani am avut relații serioase de ani de zile si am stiut ca in momentul in care simt nevoia sa vorbesc cu cineva sau sa caut atenție in alta parte nu mai am sentimente pentru cel de langa mine.Stiu deja ca daca partenerul are prietene/ prieteni de sex opus cu care interacționează prea des acolo ceva nu da bine si multe altele.
Eu una asa sunt, nu accept femei ce nu au ce sa caute in preajma iubitului meu cum si el la rândul lui face la fel.Degeaba o dam cu vrajeala ca gelozie, ca are drepturi ca doar nu i le încalcă nimeni, prieteni comuni si posibili colegi de la munca cu care interacționează cred ca sunt suficienți.De ce nu isi face prietene fete câte vrea daca are nevoie doar sa vorbeasca, sa se sfătuiască? De ce neaparat handralai?
(Si invers la bărbați la fel.)

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine am analizat mai atent situatia data si am ajuns la unele concluzii, intai de toate ti le voi prezenta.Ei bine faptul ca te-a tradat odata deja pune unele semne de intrebare.Cine a tradat odata,o poate face foarte usor din nou,de aceea daca aceste persoane stiu ca au savarsit o greseala distrugand increderea cuiva,si daca isi doresc sa o recapete trebuie sa lupte pentru asta, ceea ce vad ca ea nu face.Din cate se vede ea nu isi doreste sa iti recapete increderea. Faptul ca vorbeste cu alte persoane si o mare parte din ele necunoscute arata ca ea este in cautarea unor noi persoane, vrea sa gaseasca oameni cu anumite calitati pe care posibil tu nu le posedezi.E posibil ca ea doar este in cautarea unei noi relatii, si la momentul dat profita de cea acutala pana va reusi sa gaseasca alta. Faptul ca nu iti arata mesajele arata ca are ceva de ascuns, sau poate pur si simplu o face din cauza ca stie ca ai putea face scandal de la orice fleac.Incearca sa-i oferi libertate,iubirea adevarata nu trebuie controlata,ea trebuie sa vina de la ambii,daca ea chiar te iubeste atunci lasa sa o demonstreze,lasa sa lupte si ea pentru voi. Ceea ce face ea nu e de loc frumos,dar incearca sa nu o controlezi,lasa sa arate de ce este in stare, si decide daca mai vrei sa continui o astfel de relatie. Poate ea nu isi doreste o persoana care mereu sa o controleze si sa-i verifice mesajele, are si ea intimitatea ei, iar iubirea cere uneori distanta intre cele doua persoane, macar una mica.

| Adrian7art a răspuns (pentru Freya1):

Perfect de acord cu tine..si eu am trecut prin o experiență similară(doar că nu erau atâtea pretendenti/e)..si eu eram vinovatul dar singur am pus stop relației..nu văd sensul prin care trebuie să târăsti partenerul prin stari nașpa si suferințe atata timp cât "Tu"nu esti multumit de el..si de relatia voastră.
E tras deja semnalul de alarmă în cazul asta. dar nu toți au puterea să vadă partea reală a lucrărilor ci preferă orbește să tragă cu dinții de ceva care nu se mai poate numi relație..de iubire nici vorbă.

| Abracadabra22222 explică (pentru Abracadabra22222):

M-am despartit de ea, am confruntat o, i-am spus cine naiba sunt aia si a spus ca daca ma uit in telefonul ei ne despartim, m-am uitat si ne am despartit. Ma simt ca dracu, ca un rahat, dar nu mai puteam, simteam ca ma minte si nu puteam face fata, nu stiu sa fac fata situatiei si ma imbat pana uit sau pana nu mai pot. Bine nu stiu de ce am spus ce fac, dar ma simt distrus, a nu stiu cata oara, s-a despartit de mine de nu stiu cate ori si eu ca un fraier sufar dupa ea. E singura fata pe care am iubit o restul nu au contat, am avut multe iubite dar pe ea o iubesc mult. Mnah de acum am ales, nu mai vreau sa fiu fraierul ei, sa ma prosteasca cum vrea ea, a renuntat iar atat de usor la mine, ca i-am spus sa inceteze sa vorbeasca cu necunosctutii. Am vazut in telefonul ei multe, a iesit cu un tip la alergat timp de 5 zile cu care iesisera cand ne am despartit si ghici ce mi-a spus "Ca eram certati si aveam tot dreptul sa ies". Adica am stat un an degeaba? in 1 saptamana cat ne-am certat m-a uitat si a iesit deja cu altul? Sa vezi ce mesaje, el spunea "Noapte buna pasarica" si altele si inimioare pupici si ea a trimis inapoi si au vorbit ogramada. Sa mi bag ceva in ea viata, nu mai am incredere in femei din cauza ei, nu mai vreau sa am nicio femeie langa mine si nu o sa mai iubesc sincer dupa episodul asta, nu mai pot, nu ma judeca te rog dar am tras mult si ma simt mai jos decat pamantul. De dragul iubirii am incercat sa fac atatea si ma simt ca naiba acum, ca un rahat, deja am consumat foarte mult alcool si imi vine sa mor, dar sunt las sa-mi fac ceva rau mie pentru ca nu e corect fata de mine sa-mi fac rau. Dar ma simt ca naiba. Multumesc pentru sfat, esti cea mai tare si sper sa ti dea Dumnezeu numai bine si sa nu mai patesti nimic rau niciodata.Multumesc!

| Freya1 a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Nu trebuie să te mai consumi, înţeleg că e dureros şi că suferi dar gândeşte-te că nu merită. Dacă nici măcar nu te-a respectat nici tu la rândul tău nu ai de ce să suferi.Aş fi absurdă acum să zic să faci să nu te mai doară ca e imposibil, dar în loc să te distrugi ai putea să te reorientezi către muncă, o pasiune orice altceva să nu te mai gândeşti şi să o ignori.
Nu trebuie să îţi pierzi încrederea în femei că nu toate sunt la fel şi eu am fost trădată de oameni în viaţa asta şi de băieţi dar nu am generalizat crezând că toţi sunt la fel, ba din contră am sperat că o să am norocul să găsesc până la urmă bărbatul potrivit şi de acolo în colo am avut mai multă grijă şi am devenit mai precaută. Acuma având experienţa asta plus altele care o să mai vină o să începi să cunoşti oameni şi când o să fie momentul potrivit o să îţi întemeiezi o familie pentru că vei şti deja ce femeie merită iubirea ta şi ce femeie te iubeşte cu adevărat.
Ţine minte nişte lucruri, nu este normal niciodată că partenerul tău să vorbească cu persoane străine constant pe internet sau în viaţa reală.
Prieteni ei trebuie să vă fie prieteni comuni sau măcar să îi cunoşti.
Ca să cunoşti un om trebuie să fi atent la el şi să nu îţi fie frică să îl înfrunţi când ai neclarităţi.
Când face ceva ce pe tine te deranjează pune-o să se pună în locul tău şi multe altele.
Dar oricum în momentul în care îşi ascunde telefonul, vorbeşte cu tot felul de tipi necunoscuţi pe Facebook, îţi aruncă vorbele pe care ţi le aruncă şi te ignoră e clar că te înşală sau te ia de fraier.