| CristianMD a întrebat:

Buna TPU

Sunt in depresie de anul asta. am examene iar eu nu sunt cine stie ce descurcaret, la matematica daca am un 6 e bine... maicamea se asteapta sa devin programator dar am fost la olimpiada si am primit chenarul cu 3 exercitii probleme si nu am stiut sa rezolv nici una... is foarte grele dupa parerea mea la olimpiada de istorie am luat nota 9(am examene anul acesta la istorie) si toti din familie se asteapta sa devin cineva cu salariu bun dar eu nu stiu daca o sa ma descurc la programator. si sunt in depresie ca multe depind de mine iar daca nu stiu cum sa fac o tema intru in depresie si mai tare, ce pot sa fac?! sad

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Eu unul nu cred ca are rost sa continui daca nu vrei.
Eu am ajuns la mate-info.M-am mutat.A fost de vina si ora de info.Si nu e cum te astepti, nu mi se parea grea...am eu o problema cu ducerea la bun sfarsit a unei sarcini care mi se baga pe gat.
La scoala profesorii se asteapta sa inveti ce ti se da ca sa modifici sau sa folosesti acelasi lucru mai incolo.
Neffind asa am realizat ca nu-i de mine profilu' ala si m-am mutat ramanand tot la real.
Mi-am dat seama ca ma pasioneaza mai mult chimia.Asta o fac din a 7-a.Pana in a 9-a eram praf si mi-am zis "da-o dracu" in acea perioada, ma duc pe informatica.Atunci,in a 9-a am realizat ca am facut o prostie si am stat sa invat ce era la chimie prin a 7-a si a 8-a sa nu fiu praf si din a 9-a.
Daca mergi pe informatica si realizezi ca nu vrei asta o sa regreti enorm.Alege ce-ti place si mergi pe aia.
Alege ceva care-ti place si mergi pe aia.

| positivity a răspuns:

Uneori părinții nu își dau seama de greșeala pe care o fac atunci când își supun copilul la stresul perfecțiunii. Aceștia vor să devii cineva, să nu depinzi de nimeni și de nimic. Te iubesc și îți vor binele.
Dar aici nu este viața lor, ci a ta. Alegerile sunt ale tale, părerile ale lor. Contează mai mult fericirea ta, decât nevoia lor de te afirma.
Poate că tu nu ești făcut pentru a fi programator. Unele lucruri le poți face, altele nu. Ești bun la istorie, corect? De ce nu faci ceva cu asta?
De ce să îți irosești timpul încercând să le faci pe plac părinților și să ai regrete toată viața? Să intri în depresie pentru o disciplină, nu sună prea bine, nu?
Eu îți recomand să vorbești cu părinții tăi, ce e drept, nu cred că vor înțelege la început faptul că tu nu ai o pasiune pentru informatică. Dar îți faci puțină liniște în gândurile tale.
Nu trebuie să fii bun la toate, trebuie să fii bun doar la ce îți place. Gândește-te, ce îți place? Dacă nu ai avea implantate în minte niște valori, ce ai vrea să faci cu viața ta? Unde ai vrea să ajungi? Gândește-te la asta.

| MskDesign a răspuns:

Si parintii mei ma vedeau preot.Si minunea s-a intamplat, am devenit un ateu. laughing
Uneori lipsa de comunicare dintre parinti si copii aduc astfel de rezultate.

| grab a răspuns:

Pai lasa depresia deoparte si vorbeste cu parintii tai la modul serios, ca sa te lase sa faci performanta la materiile si stiintele care te pasioneaza. lasa prostia cu "trebuie sa fiu programator". nu o sa fii niciodata daca inveti de greata...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Vezi aici unele sfaturi care te pot ajuta: http://www.jw.org/......ec-scolar/

Cele bune!