| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat foarte timid, am 14 ani si nu am avut nici o prietena pana acum,sunt foarte retras si nu am curajul sa vorbesc cu fetele face to face,nu stiu cum sa ma descriu si sa imi spun ce sentimente am

Am iesit cu o fata in parc si nu am vorbit deloc, doar ea vorbea si mi-a spus sa mai zic si eu ceva.

In clasele 7-8 nu vorbeam cu nimeni si nu ma ridicam din banca.

Acum sunt in clasa 9. vorbesc cu 2-3 baieti si ies afara din clasa dar tot timid sunt.Imi place foarte mult de o colega,cred ca si ei de mine, se uita la mine.Cand ma vede imi spune "buna, ce faci?".

Am nevoie de ajutor.Nu vreau sfaturi gen : fii mai comunicativ, iesi mai des, fă-ți prieteni...

-am nevoie de cineva (de preferat o fata apropiata ca varsta si care a fost ff timid) care are timp, cu care sa vb deschis orice dar nu doar odata, ci zilnic sau destul de des, poate asa am mai multa incredere in mine.

As prefera sa imi dati id-ul de yahoo sa vorbim acolo

Va rog fara mistouri, chiar as avea nevoie de ajutorul vostru, Va multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca, in viata sunt lucruri pe care nimeni nu le poate face in locul tau, iar asta, este unul din ele, deci, iti iei inim ain dintii si le vorbesti fetelor ori stai tacut si le vezi cum pleaca una cate una de langa tine, la baieti mai urati sau mai prosti, dar care au gura dezlegata.
Pana vei intelege ca trebuie sa deschizi gura ca sa primesti ce vrei, va trebuii sa suferi, pentru ca depinde doar de tine si nimeni nu te poate ajuta, daca tu nu vrei.
Din pacate, TPU ne sfatuieste sa nu ne dam datele persoanle nici adrese de email, yahoo sau telefoane, anonimatul trebuie pastrat si respectat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La 14 ani mai mult popor sufera de asa ceva. Deficitul la ora asta vine si din faptul ca stati prea mult pe calculator dar nu cititi o carte de unde iti dezvolti vocabularul, inveti dialoguri si subiecte pe care sa le abordezi etc. Trebuie sa stii in primul rand ca fetele nu musca. Ele sunt de regula mai vorbarete ca baietii, mai visatoare, au mai multa imaginatie. Ele discuta lucruri banale, noi radem de asta dar e un avantaj pentru ca in initierea unei relatii nu trebuie sa fii vreun mare specialist in fizica sau vreun astronaut ca sa le impresionezi. Trebuie sa stii sa le si asculti, sa te arati interesat de ceea ce spun, deci faptul ca nu vorbesti mult nu e un dezavantaj. Daca o fata iti atrage atentia ca trebuie sa spui si tu ceva inseamna ca e interesata sa afle lucruri despre tine. Spune-i ca iti place sa calatoresti ( asta e pasiunea lor la toate ), o intamplare hazlie sau macar placuta care iti vine in cap, ce pasiuni ai, etc. In nici un caz nu deschide subiecte sa te plangi ( lamentezi ) de ceva, ca te certi cu sora-ta de la dus gunoiul, ca iti place sa faci misto din babe etc. In nici un caz nu trebuie sa ai pe creier ca trebuie sa beneficiezi ceva imediat -adica s-o pui in seara asta in pat si sa faci ce vrei cu ea ca te blocheaza incertitudinea succesului. In orice caz la 14 ani e cam devreme chiar sa te gandesti la o astfel de relatie. Trebuie doar sa dezvolti o prietenie in care celalalt ( ea ) sa gaseasca in tine pe cineva care o intelege, o apreciaza, respecta si se poate baza la o nevoie. Nu trebuie a te astepti ca legaturile astea se pot crea cu prima fata intalnita. La asteptari mari te poti alege cu dezamagiri mari. Cauta macar si vizioneaza filme cu adolescenti dar nu din alea sclintite cu tot felul de panarame si comedii. Viata nu e chiar ca in unele filme desi o gluma buna sau o replica poti sa mai folosesti de oriunde daca stii ce sa alegi. Sa stii ca fetele sunt instinctuale, ele nu fac multe calcule de rationament sau de logica. ele isi asculta simturile, sufletul. De ex daca te observa ca in tot ce faci pui suflet si entuziasm deja o mare bila alba ai castigat. Cauta la biblioteca ceva de gen -Arta Conversatiei, sau ce gasesti pe la rafturile de psihologie, carti care te invata sa-ti castigi increderea in tine, de dezvoltare personala. Nu e o rusine ca iti lipsesc unele lucruri, la varsta ta si nu numai, toti au de invatat despre ceilalti. Daca vrei sa mai spui ceva ai PM si vorbim. Pana atunci chiar daca nu e exact ce iti trebuie vezi asta -
https://www.youtube.com/watch?v=4uf3Prl8JWA

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si zambeste, e cel mai important. Vezi chesti din astea, vezi ca sunt si psihologi mai experti care dau informatii bune despre Limbajul trupului.
https://www.youtube.com/watch?v=4uf3Prl8JWA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa scap de timiditate?