| Nueu10 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, viata mea e asa confuza.Chiar am nevoie de ajutor.Nu prea imi placea sa pun intrebari de genul acesta pe site-uri,as fi preferat sa le tin in mine sau sa incerc sa le rezolv singura, dar chiar nu stiu ce sa fac.
Sunt la liceu.Un baiat(pot spune prieten pentru ca vorbim foarte mult la telefon, pe mess) ma place de 2 ani.din clasa a9-a.El in clasa a9-a era FOARTE retras, statea mereu in banca lui si nu vorbea cu nimeni.Cateodata ma enerva groaznic si ma calca pe nervi, mereu trebuie sa aiba teoria chibritului.In clasa a9-a i-a spus prietenei mele cele mai bune ca ma place, dar nu prea i-am dat importanta.Nu ma interesa persoana lui deloc.Imi placea de prietenul lui, cu care statea in banca.El si-a dat seama, oricum eram foarte evidenta.Prietena mea a devenit foarte buna prietena cu el si au inceput sa vorbeasca despre orice.In clasa a10-a s.a mutat la noi in liceu prietenul baiatul cel mai bun si cu acesta si-a schimbat si el comportamentul.Nu mai era baiatul acela retras si cu multe glume, foarte simpatic.E super deschis si simpatic.Eu nu mi-am schimbat deloc atitudinea fata de el.Intr-o zi(31 februarie-1 martie)am stat pana la 5 jumate dimineata si mai stateam dar mi s-a dus bateria si nu am putut sa incarc telefonul. Facem mai mereu conferinta:eu, prietena mea si el.
In clasa a9-a dupa ce am plecat de la liceu m-a sunat sa cobor din tramvai si sa.l astept ca trebuie sa vorbim,mi-a zis ca ma place,dar eu l-am refuzat spunandu.i ca e mai bine sa ramanen prieteni. Cu timpul, sentimentele lui s-au amplificat, eu in cont.nu simteam nimic.
Noi doi vorbeam lucruri normale, de zii cu ziii insa prietenei mele ii spunea tot felul de lucruri frumoase despre mine/De fiecare data cand ea imi zicea, imi povestea ma simteam atat de speciala...
O fata din clasa il place si intr.o ziii cand am ajuns la liceu am aflat bomba clasei:ca cei doi sunt impreuna.sunt total diferiti, nimeni nu se gandea vreodata ca ei vor fiiii impreuna, chiar daca sunt din acelasi anturaj.A fost o bomba pentru toti.Nu s-au sarutat,nici pupat,nimic. Tipa se simtea aiurea ca el nu simtea nimic pentru ea dar ea tot cont. sa.l placa, ba chiar sa.l iubeasca(poate). El nu-i dadea atentie. Oricum, s.au despartit. Tipa inca il place si se supara pe el ca nu ii da atentie.Cateodata ea se supara pe el ca-i raspunde greu la telefon,vorbind cu mine la telefon...
O alta fata l-a placut, a fost cu el(nimeni nu a stiut).Eu am aflat cu o ziii inainte sa se desparta si nu de la el, de la prietena mea...Si tipa se supara pe el(ea stiiiia ca el ma place) ca vorbeste cu mine si ca ei nu ii da atentie si daca eu i-as cere ceva, el ar face imediat fara sa comenteze nimic.
Nu prea vorbim la liceu.Lui ii e foarte rusine si eu nu prea am tragere de inima sa ma duc sa vorbesc cu el.Prietenul lui si prietena mea sunt deja obisnuiti cu el, cu toate momentele in care vorbeste despre mine.Cum ies afara,cum ii innnebuneste pe tema asta.
E baiatul perfect,care toate fetele l-ar doriii.E dragut,poti sa iesi cu el pe strada, e chiar foarte dragut. Nu stiu de ce nu ii dau atentie! Nu pot, poate m-am obisnuit cu persoana lui din clasa a9-a.Chiar nu stiu ce sa fac. Daca merita sau nu sa-i dau o sansa. In fine, oricum el merita dar eu nu sunt dispusa.Pana la urma incep sa cred ca nu-l merit, el merita o fata care sa-l iubeasca pentru ceea ce e.Nu pot sa-l plac! Am o problema psihicastraight face! Ma indragostesc de baieti care nu imi dau atentie si baietii care ma iubesc cu adevarat, care ar face orice pentru tine ii ignor! Mi-e foarte frica de parerile celorlalti din clasa, prietenilor si colegilor.Mi se pare aiurea ca dupa 2 ani sa fim impreuna.Parca totul ar fi anapoda.Sa ma pup cu el in clasa, sa stau cu el, sa ma tin de mana cu el.Nu stiu.Totul s-ar schimba si nu stiu daca sunt pregatita de asa ceva!
A fost o poveste super lunga,stiiiu, poate v-am plictisit, dar eu m-am usurat spunandu.va aceste lucruri! Multumesc ca a-ti citit!(Scuze daca mai sunt greseli dar nu mai citesc o data sa mai corectez) Sfaturi... Funda+vot

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| amalia025 a răspuns:

Ai o poveste super frumoasa, mi-a facut placere sa o citesc. De ce nu incerci sa te apropii de el... incerca sa il vezi mai mult ca pe un prieten. Da-i o sansa, mai mult il ranesti. Gaandeste pozitiv, e baiatul perfect, simpatic, sunt sigura ca esti o persoana foarte speciala facandul sa se indragosteasca de tine doar privindute. Sunt sigura ca o astfel de dragoste ca a lui intalnesti foarte rar. Decat ca intalnesti un nei ca nimini care sa te faca sa suferi profita de sansa pe care ti-o ofera viata

8 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Ti-ai dat singura raspunsul. Trebuie sa-ti schimbi cat mai de curand aceasta mentalitate. Nu numai tu, dar in general fetele se indragostesc de baietii care nu-i baga-n seama, si-i ignora pe cei ce le iubesc cu adevarat.

| Exilee a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ei-carora/

Totusi, nu poti pacali dragostea. Daca crezi ca nu-l poti iubi, ca nu-i poti darui afectiunea necesara atunci cu siguranta ca nu exista dragoste, ci relatie de prietenie doar. In fond, dragostea adevarataintre prieteni face mai mult decat cea a unor 1.000 de indragostiti. Poate nu a sosit vremea. In fond, de ce vrei sa-ti incepi acum relatiile de dragoste? Stiu ca este tipic adolescentilor si de-asemenea sper ca stii ca este ceva efemer. Nu se poate sa existe relatii de prietenie?

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai tu ti-ai dat raspunsurile singura draga mea! daca nu simti nimic pentru el si nu il poti iubi, decat il placi ca pe un priete, lasa lucrurile asa cum sunt! decat sa te implici intr-o relatie doar pentru ca el te iubeste, mai bine ramaneti amici! ar suferi si mai mult daca dupa 1 luna i-ai spune ca nu poti sa-l iubesti cum te iubeste el! stii cum e, dragoste cu sila nu se poate! intr-o relatie te implici cand simti asta din tot sufletul, cand simti ca te indragostesti, cand apar fluturasii in stomac etc happy
eu cred ca e un baiat bun, dar nu-l rani! daca nu ii poti raspunde cu aceleasi sentimente nu are niciun rost!
sper sa alegi ceea ce este mai bine pentru amandoi!
succes happy

| Loreddana a răspuns:

Hai sa facem un mic rezumat al povestii tale.
Sunt multe fete care il doresc pe el, el nu le doreste pe ele, in schimb te doreste pe tine.
Tu insa nu il doresti pe el, dar ii doresti pe altii care nu te doresc pe tine! laughing
Intortocheata povestea.

| DerpyXD a răspuns:

Povestea ta este foarte frumoasa, sunt psiholog si nu pot rezolva asta, dar, cred ca dupa ceva timp se va rezolva, incearca sa obtii ce vrei cat mei mult posibil! Inmi pare rau ca nu te pot ajuta crying(((!

| CosminRR a răspuns (pentru DerpyXD):

Daca tu esti psiholog...e grav!

| DerpyXD a răspuns (pentru CosminRR):

Stiu,as face orice pentru cineva care are probleme dar acum nu pot, o sa mai cer sfaturi de la prieteni...

| Loreddana a răspuns (pentru CosminRR):

Subscriu! laughing