| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

tatal meu este un om foarte rau.A mostenit asta de la tatal lui. Are 54 de ani si eu in viata mea nu am mai intalnit o persoana asa de rea. E violent verbal cu toata lumea si pe mine ma doare cel mai tare ca nu o respecta pe mama care tine toata casa. El nu isi iubeste familia, copiii..nimic. Gaseste motive de cearta cu mine si cu sora mea mai mica din orice. Daca nu facem ce spune el ne scoate internetul, sparge prin casa.(astazi nu am vrut sa-i fac curat in masina si a inceput sa strige si sa faca asa cum face de obicei) mama nu poate sa ii faca nimic pentru ca el e violent. Chiar nu stim ce sa facem..si cand ma gandesc ca mama o sa ramana cu o astfel de persoana dupa ce eu si sora mea o sa plecam ma ingrozeste..nu se poate desparti de el pentru ca el aduce toti banii in casa...mi se pare ca el crede ca eu si sora mea suntem sclavii lui...un sfat ceva va rogg..Multumesc!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tatal tau bea?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aha, mie imi miroase a nf. Degeaba maica-ta tine casa daca nu ii da si lui bucata de carnita cuvenita. Legat de tine si sora ta, nu pari a avea 10 ani... daca stii care sunt triggerele starilor lui violente, de ce nu le eviti? Gen a comentat sa ii faci curat in masina...FA-I CURAT IN MASINA! Cu ce se ocupa el in mod normal? Cind a fost ultima oara in vacanta? De cand se poarta asa? Poate chiar are probleme psihice, nu stiu ce sa zic, sunt foarte multe variabile in ecuatia asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Andresso a răspuns:

Poate incercati să-l ascultați mai mult si sa-l ajutati atunci cand va cere... sa vezi ce se schimba comportamentul. El iti face pe plac, sau ti-a facut pana acum, ti-a luat haine, chestii, fa-i si tu pe plac, trebuie sa asculti de parinti. Ca e violent e vina lui, incercati sa-l calmați, nu-i mai spune-ti "Nu vreau sa te ajuta" ca va fi tot asa rau.
Si in niciun caz nu recomand ce a zis unul(care se crede destept) mai jos aici, să divorțeze, cum NAIBA sa divorțeze cand voi sunteti o familie unita, parintii tai au doi copii, tu si sora ta, trebuie sa fiti uniti.
Banii trec si iar vin, aia e o poveste, iubirea familiala conteaza, incercati sa-l faceti fericit cumva, probabil sufera de la ceva anume.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Imi imaginez greutatea prin care treci acum, dar momentan situatia in care esti pus tu, sora ta si mama ta este una dificila, acum dupa parerea mea, incearca impreuna cu mama ta sa faceti rost de niste bani intr-un fel, incetul cu incetul, iar apoi intr-un final sa propuneti divortul. Alta metoda pentru ameliorarea acestui fapt este discutatul cu tatal tau spre exemplu, daca se poate, la o cina in familie, ceva asemanator. Dar, daca nu merge cu discutatul omeneste, las-o asa o perioada, cantatii in struna cum s-ar zice si incearcati sa faceti rost de niste bani, iar cand tu si sora ta veti „pleca" luati-o si pe mama voastra cu voi. Astfel, tatal tau va observa ce greseli mari a facut toata viata lui si ii va parea rau ca o sa ramana sigur la batranete... Sper ca sfaturile mele te-au ajutat...

| Hdhdj a răspuns:

Ai spus ca mama ta tine toata casa, iar apoi ca el aduce bani în casă. Deci pana la urma care e faza? Nu prea ai ce face in aceasta situatie. Poate daca ai castiga mai mult decât tatăl tău, ai cumpara o casa si te ai muta cu mama ta.