| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Tocmai am aflat ca sunt insarcinata.Si desi eu si iubitul meu nu suntem pregatiti pentru un copil, am decis sa nu avortez si sa pastrez copilul.Totusi e un dar de la Dumnezeu,nu?
Alta e intrebarea: pentru ca am ramas insarcinata si pentru ca noi credem ca asa e mai bine,am vrea sa ne mutam impreuna in alt oras sau chiar in alta tara.Dar problema e ca parintii mei n-ar fi de acord si nu vreau sa plec si sa-i supar, dar alta solutie nu prea vad.Pana la urma e viitorul meu si trebuie sa iau atitudine, nu? Deci...cum pot sa plec fara ca ei sa se supere pe mine?
Si o ultima intrebare care nu prea are legatura cu restul "problemei": fosta lui inca il suna si face crize de gelozie, desi stie ca el e cu mine.Eu stiu ca nu mai e nimic intre ei, dar e cam pisaloaga...cum s-o fac sa inceteze?
Va multumesc ca ati avut rabdare sa imi cititi intrebarea, pupici!

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Copilul tău are 80% șanse să ajungă un infractor sau următoarea victimă a traficanților de carne vie.
Are 65% șanse să se lase de școală înainte de a termina liceul și 40% șanse să se lase înainte de a termina clasa a VIII-a.
Mai mult, dacă alegeți să vă mutați din țară sau în alt oraș (deci pierzând atât suportul părinților lui cât și părinților tăi), cifrele alea se fac și mai mari - pentru că e clar nu sunteți pregătiți s-aveți un copil.
În plus, el ce părere are de faptul că tu vrei să păstrezi copilul? Crezi că el e pregătit să fie părinte?

„Totusi e un dar de la Dumnezeu, nu?" - Nu, e o consecință a folosirii incorecte sau a nefolosirii mijloacelor de contracepție.

„Pana la urma e viitorul meu si trebuie sa iau atitudine, nu?" - Corect, numai că modul tău de a „lua atitudine" are șanse foarte mari să-ți distrugă atât viitorul tău cât și al copilului.

„Deci...cum pot sa plec fara ca ei sa se supere pe mine?" - Pun pariu pe 100 de euro că mai tare se vor supăra dacă vei fugi decât dacă le vei cere ajutorul în creșterea copilului. În plus, gândește-te că ai tăi chiar știu mai bine decât tine cum se crește un copil, nu crezi?
„cum s-o fac sa inceteze?" - Nu o faci, va înceta în cele din urmă dacă nu i se va mai răspunde la telefon și dacă ușa îi va tot fi închisă în nas. Insistența oamenilor în general nu e nelimitată.

Pe scurt: Consider că modul tău de a aborda problema este fundamental greșit, iar povestea ta nu include trei elemente cheie: vârsta voastră (a ta și a tatălui copilului), părerea lui vis-a-vis de păstrarea copilului, precum și veniturile voastre. Doar n-ai impresia că un copil se crește cu aer, nu? Ai idee cam cât costă doar scutecele? Ca să nu mai vorbim de toate investigațiile medicale, hăinuțele care rămân mici de la o lună alta, etc. etc.
Aștept răspunsuri de la tine.

| mgtow a răspuns:

Unde vrei sa pleci? Afara e mai rau si va fi mult mai greu fata de Romania iar cicalitoarea aia nu o mai bagati in seama si asa va inceta sa va streseze.

| MenInShadow a răspuns:

Oh boy, presimt ca iar voi da un raspuns lung... devin plictisitoare, nu pentru mine, pentru cei care le citesc.
Ok, in primul rand, felicitari, in al 2 lea rand, felicitari din nou pentru ca nu vrei sa avortezi.
Cat despre plecatul in alta tara, hmmm, nu prea te felicit. Ti-ai anuntat parintii ca esti insarcinata, nu prea cred. Daca nu ai facut-o, mai bine ai face-o pentru ca nimeni nu te v-a ajuta cum te v-or ajutam nici un strain nu iti v-a da nimic daca vei avea nevoie.
Chiar daca tu esti 100% hotarata sa pleci, tot trebuie sa le spui parintilor despre ce s-a intamplat, si despre ce vrei sa faci, ca ei sa te poata sfatuiiwinking
Cat despre fosta... niste persoane tampite cu greu pot fii calmate cu vorba buna. Daca el e tot baiat, ori sa incerce sa o calmeze cu vorba buna, ori sa-i spuna sa se duca draq ca nu il mai intereseaza de ea, si sa-i dea 2-3 injuraturi in care sa spuna ca daca mai vrea sa ramana prieten sa termine odata cu toata harmalaia pe care o face.

| cosmin333 a răspuns:

De fapt puteai sa incepi toata povestea specificandu-ti varsta... E o problema in a parasi tara fara acordul parintilor daca esti minora.

| Amelya02 a răspuns:

Buna.
1. Felicitari ca vrei sa pastrezi copilul, iti vei da seama ca a fost o alegere buna, nu vei regreta.
2.Alt oras sau alta tara?
Decizia asta o vei regreta, deoarece te-ai obisnuit pe plaiurile tale, si iti va fi greu intr-un oras strain, cu un copil mic si cu iubitul. Ai nevoie de suport financiar si moral, respectiv ajutor!
Eu cred ca parintii tai nu se vor supara daca te muti de la ei, vor intelege, doar esti fetita lor.
Gandeste-te foarte bine la asta.
3. Prietenul tau sa-si schimbe numarul, sau vorbeste tu cu ea si explica-i care este treaba.
Numai bine!

| Amelya02 a răspuns (pentru Amelya02):

Ps: nu ai mentionat cati ani ai, este foarte important.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

în ceea ce îi priveşte pe părinţii tăi, va trebui să ai o discuţie serioasă cu ei şi să le explici cum stă treaba. Pentru ei e o situaţie cam dificilă, deoarece ei nu vor să te vadă plecând de sub aripa lor protectoare. în cele din urmă sunt sigură că vor înţelege. în ceea ce o priveşte pe fosta sâcâitoare, încearcă să-i zici prietenului tău să nu-i mai "dea apa la moară", adică să nu-i mai răspundă la mesaje / telefoane. Dacă vede că nici măcar nu este bagată in seamă, se va potoli singură. Sper că ţi-am fost de ajutor. :* Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mutati-va toti la fosta lui iubita, na!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te admir si te felicit pentru decizia de a pastra acel sufletel.
Insa, nu e bine sa pleci fara sa le spui.Pana la urma,parintii tai sunt sau ar trebui sa fie persoanele care sa te sprijine,sa te ajute,indiferent de ce vrei sa faci.Cel mai bine e sa le spui, sa le ceri ajutorul si sa ii rogi sa te sprijine.E foarte greu sa pleci, si sa cresti un copil, fiind departe de ai tai.
Pentru ca fosta lui iubita sa inceteze, te sfatuiesc sa ii spui sa-si schimbe nr.de tel.
Multa bafta si inca o data, felicitari!

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Draga mea,
Am citit si intrebarile tale mai vechi, sfatul meu ar fi sa nu te grabesti deoarece:
-ai doar 18 ani
-situatie materiala de intretinere a unui copil nu deti
-nu ai cum sa pleci in afara deoarece nu sti o limba straina
=studiile nu le-ai terminat, drept urmare o slujba platita bine nu ai cum sa capeti
-copii vei mai face si la cratita vei face toata viata, bucura-te de viata nu ti-o darama.
-asa cum tu te-ai plans ca mama ta iubeste pe fratior mai mult copilul tau se va plange ca nu ai sa ii poti cumpara ceea ce isi doreste.
-acum ar fi varsta cand poti face o facultate sa te pregatesti de viata nu sa ti-o inchizi.
Cheltuiala zilnica pentru copil ar fi cam30 lei si va creste de la o luna la alta...viata nu este alcatuita numai din dragoste si curge doar lapte si miere...
Scuza-ma daca te-am suparat.

| doarEu001 a răspuns:

Cred ca oricat de suparati ar parea la inceput parintii tai, ei vor accepta copilul mai ales daca si prietenul tau este alaturi de tine.si nu te indeparta de ei, pentru ca ar putea sa iti fie de mare de ajutor cu el.doar esti fiica lor.de plecat in strainatate nu iti recomand, situatia nu e roz nicaieri.mai bine ramaneti undeva in tara unde ai tai ar putea sa te ajute.iar in leg cu fosta lui...de ce nu ii spui ca esti insarcinata.sigur nu il va mai cauta. oricum, ma bucur ca ai ales sa il pastrezi pe bebe.sa fie sanatos si mult norochappy

| Ahead a răspuns:

Toate problemele pe care le ai le poti rezolva prin COMUNICARE discuta deschis problemele cu care te confrunti cand e nevoie ia atitudine si nu tine cont de presiunile exterioare e important ca tu sa faci ceva pentru tine ca mai tarziu sa nu regreti.
Pa, pa :* sa-ti traiasca

| Anitaata a răspuns:

Eu spun sa stai acasa cu parintii tai, pana mai poti. Poate o sa-ti pare rau mai incolo. Ei stiu deja ce ii bine si ce nu. Dar daca tu crezi ca asa ii bine. Atunci vorbeste cu ei si explica-le totul. Eu cred ca te v'a intelege!