| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU... trec printr-o perioada dificila adica. eu si prietenul meu am ajuns foarte reci unul cu altul; stiu de multe ori profita de mine din toate punctele de vedere, vorbeste urat cu mine dar tot de atatea ori esti dulce si dragastos. Nu stiu ce sa cred ma minte foarte mult toata ziua are tangete cu alte fete care vin si il pup sau il cheama in cluburi sau din astea, sau chiar de multe ori el cauta sa vb cu fosta lui mare dragoste. Avem aproape un an plin depreuna a fost un an dificil si totodata un an plin de momente frumoase. Daca pe mine ma cauta fosti colegi sau prieteni baieti se enerveaza si ma pune sa le zic sa nu ma mai cute si chestii de genu. Mam izolat complet si de multe ori simt nevoia sa vb cu alte persoane. Nu ies in oras decta cu el nu fac absolut nimic. Nu mai am timp pentru mine pe cand el iese zilnic in oras. Intr-un fel vreau sa se termine simt nevoia sa fac ce imi trece prin cap si nu vreau sa il dezamagesc, dar daca el face ceva si ii spun sa inceteze sa le zica la disperatele alea sa il lase in pace se enerveaza si zice ca ce ca doar sunt prietenele lui eu nu mai am niciun prieten cu una din prietene m-a certat foarte urat si cealalta prietena foarte buna ii displace lui... Ma simt singura. Cateodata ma gandesc ca exista persoane pe lumea asta care m-ar aprecia mult mai mult decat el si de multe ori ma gandescde ca altul la fel de dragastos ca el nu o sa mai gasesc nu stiu ce vreau ce e in sufletul meu, ce ar fi mai bine pentru mine pot a zic ca ma manipuleaza psihic

13 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Dupa parerea mea, nu exista decat doua motive care sa explice comportamentul lui fata de tine:ori este bolnav psihic, ori joaca teatru, dar in nici un caz nu te iubeste. Tind sa cred ca ai dreptate cand spui ca te manipuleaza psihic.Cu siguranta tu reprezinti singurul lucru de care se simte sigur si totodata singurul sprijin pe care il are.
Eu nu cred ca atunci cand iubesti pe cineva, poti sa-i vorbesti urat, umilindu-l si tratandu-l ca pe ultimul om.Cand iubesti, daruiesti neconditionat si mereu esti atent sa nu ranesti persoana iubita.
Tu, din iubire ia-i acordat libertate totala, iar el nu stie sa aprecieze acest lucru.Cu siguranta ai facut sacrificii si compromisuri pentru el, si iar nu a stiut sa aprecieze.
Crezi ca merita?
A facut vreodata un sacrificiu pentru tine?
Singura spui ca poate altcineva te-ar aprecia mai mult.
Prinde curaj, rupe relatia cu el si incearca sa afli daca acel altcineva te va iubi si respecta asa cum meriti.
Daca ti-a ramas putina demnitate, rupe raul de la radacina pana nu este prea tarziu.Chiar daca va vrea sa-i acorzi o sansa, nu i-o da, pentru ca iti vei prelungi chinul.Cu cat il vei ierta, cu atat va profita mai mult de tine. Daca il ierti de zece ori, de zece ori iti va gresi mai mult.Astfel de oameni nu se schimba niciodata.

| iriedaily a răspuns:

Nu inteleg cum puteti sta cu persoane de genul. daca nu esti fericita renunta si gata.nu stiu cati ani ai dar daac esti poate la varsta la care sa te casatoresti sau ceva ar trebui sa te gandesti la viitor, cu ce fel de persoana ai vrea sa fii.cum naiba sa-ti ceara sa te izolezi pentru el, nu are nicin drept asupra ta. renunta acum pana sa nu fie prea tarziu, adica sa treaca mai mult timp si sa te atasezi/obisnuiesti si mai mult de el ca o sa-ti fie mult mai greu sa renunti.si da, te manipuleaza. spune stop pana n-o sa iti fie mai greu.tu faci ce vrei, dar eu asa consider ca e mai bine, sunt unele limite intr-o relatie.

| iriedaily a răspuns (pentru iriedaily):

Ssi nici tu nu ai drept sa-i ceri sa nu vorbeasca cu altele.ar trebui sa n-o faca el, din respect pentru tine..nu sa-i "interzici" tu ceva.

| Andra_2544 a răspuns:

Pe mine nu ma deranjeaza neaparat faptul ca vb cu alte fete sau chestiile acceptabile ma deranjeaza ca daca la mine se intampla asa ceva el gata se imbufna si vrea sa ne despartim. :/

| mixxjim a răspuns:

Vezi si tu cata lume ti-a spus sa renunti la el, deci se pare ca asta ar fi solutia cea mai buna. chestia asta cu gelozia este o boala mult mai grea decat iti inchipui si se agraveaza pe zi ce trece. cu cat relatia voastra avanseaza in timp, cu atat el devine mai posesiv si mai gelos. pe de o parte pentru ca trecerea timpului il face sa creada ca are drepturi tot mai mari si mai multe asupra ta, pe de alta parte pentru ca ii permiti. cu siguranta ca nu o sa mai treaca mult timp si o sa te si loveasca, din pacate... si te-a izolat de toata lumea si de toti prietenii si nu o sa aiba cine sa te ajute sa scapi de el. pentru ca o sa iti trebuiasca ajutor sa scapi de el. deci fa-o pina nu e prea tarziu. de familia lui stii ceva? nu-i asa ca nu stii prea multe? cu siguranta ceva nu e in regula acolo, comportamentul lui de acolo vine, dar stie sa ascunda... ai grija de tine si stiu ca nu ma poti crede dar te asigur ca mai exista multe alte persoane demne de sufletul tau, care stiu sa se poarte si care o sa aiba grija de tine si o sa te iubeasca asa cum meriti. deci nu te mai lasa manipulata psihic, asa cum spui tu, si cauta-ti drumul bun in viata.

| BellaKiოNana a răspuns:

Pai daca simti asa,spune-i ca nu mai poti continua asa, el se duce si se distreaza cu altele iar tu trebuie sa stai acasa si sa nu vorbesti cu nimeni, spune-i ca pentru un timp ar fi bine ca sa nu va vedeti, si poate in acest timp se va schimba, sau daca nu iti va mai zice pe urma iar sa va vedeti vei intelege ca el asta si a vrut, nu iti face griji de baieti ''dragastosi'' vei gasi multi ...nu se termina lumea la el, daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva fa-o. iesi si tu si te distreaza cu prietenii, nu sta singura caci viata e frumoasa si merita traita din plinwinking

| SmilePleaseXoXo a răspuns:

Uite fara suparare majoritatea baietilor sunt prosti, iar fetele pun prostia lor la suflet. Despartete urgent de el ca tu numai suferi si suferinta nu e buna. Uita de tantalaul asta!

| AlexxaX a răspuns:

Ar trebui sa te desparti de el. Sincer... Nu stiu daca il iubesti, dar daca se poarta asa cu tine chiar nu merita. Nimeni nu are dreptul sa se poarte asa cu tine. Tu nu i-ai interzis nimic, de ce s-o faca el? Adica nu inteleg? El are voie sa iasa in club cu toate pitipoancele si tu n-ai voie sa vorbesti cu un baiat? Ai si tu drepturile tale. El n-are voie nici macar sa-ti vorbeasca daca tu nu vrei. Fii si tu dura. spune-i ca are 3 variante. Ori renunta la interdictii, ori nu mai vorbeste cu alte fete ori va despartiti.

Succes in continuare

| Andra_2544 a răspuns (pentru AlexxaX):

Da il iubesc si stiu ca si el ma iubeste, in relatia noastra au fost ceva probleme am facut eu unele greseli in prima luna si din cauza asta am avut multe certuri pentru ca estte foarte gelos si posesiv dar de inselat sunt sigura ca nu ma inseala si de iesit in club nu iese dar ma enerveaza ca el nu le zice nimic la alea si eu am renuntat si la prietenii de 9 ani e zile numai ca sa fie bine. si tot nu e. nu ma simt fericita si fara el ma doare sufketul nu stiu e greu...

| AlexxaX a răspuns (pentru Andra_2544):

Discuta cu el problemele voastre in cuplu si incercati sa le rezolvati. Spune-i ca ai dreptul sa ai ce prieteni vrei tu la fel cum are si el. Nu trebuie neaparat sa te desparti de el. Poti incerca sa nu-i mai vorbesti pe o perioada scurta de timp sa vezi daca se intoarce el la tine.

| miky23 a răspuns:

Eu una zic ca mai bine ai termina relatia cu el decat sa mai stai asa sa nu ai voie sa vorbesti cu nimeni sa stai cu prietenele tale sa faci acele lucruri pe cale le faceai inainte sa fi cu el

| LeBron a răspuns:

Pfff... Mi s-a intamplat si mie, pana la urma am pus capat relatiei. nu stiu daca va iesi ceva bun daca ai continua asa

| Andra_2544 a răspuns (pentru LeBron):

De multe ori zic gata nu mai fac nimic il las sa plece nu mai vreau elatia asta. si dupa aia cand vad ca imi trimite mesaje gen am stiut ca nu ma mai iubesti am simtit de mult chestia asta daca ma iubeai asa cum ziceai nu ma lasa-i sa plec. pur si simplu ma face sa imi para rau si de multe ori imi vine sa fug dupa el. si moor nu pot sa fac nimic parca as fii legata de maini si de picioare