| RoxiesDreams a întrebat:

Am deja 16 ani dar nu pot sa imi las parintii in urma simt ca nu am cum,nu vreau sa imi fac un prieten de frica sa nu'i dezamagesc si nu pentru ca m'ar certa,chiar ei imi zic sa imi fac un prieten si chiar imi place de un baiat si m'a intrebat daca vreau sa fiu cu el dar simt ca nu pot sa ii las in urma mi se pare cumva ca o tradare pentru ei,pentru tot ce au facut pentru mine, nu stiu de ce simt asta dar asta simt :\....simt ca daca incep sa ies in oras mai des as renunta cumva la copilarie si intr'un fel ii dezamagesc crying( nu stiu ce sa fac sad.Va rog explicati'mi! Fundita :*

Răspuns Câştigător
| RoyalGamerbyAndrei a răspuns:

Hey!
Inteleg ce vrei sa zici...Toata aceasta presimtire este doar ca regreti anii copilariei,ca ai dorii sa dai timpul inapoi,dar realizezi ca nu poti.
Rusinea de parintii e doar bunul simt,dar si sentimentul acela cand stii ca ei te apara de toate. Oarecum tu nu vrei sa cresti,sa te maturizezi.
Toate fetele deja la varsta ta se gandesc la mai toti baietii,altele au ganduri perverse,iar unele se trezesc cu copii in brate.E de admirat o persoana ca tine,dar asta nu inseamna ca daca cresti trebuie sa fii mereu de genul "Oare se vor supara? Ma vor certa?" etc. Daca chiar si parintii tai ti-au dat voie sa fii cu cineva,tu ce mai astepti? E de rau daca ei nu stiu si nu-ti dau voie,iar tu incalci regulile, dar daca ei te lasa libera, de ce iti mai e frica? Poti avea libertate, poti profita de ea, dar cu masura.
Mai bine nu asculta ce zic eu.Tot ce-ti spun e doar o parere,dar mai bine discuta acest subiect cu ai tai,nu cred ca te vor certa daca veti discuta.winking
Cam asta e singurul motiv, deoarece copii si parintii nu au o relatie tocmai speciala, deoarece nu discuta intre ei.

Sfatul meu este sa fi tu insati sa sa-ti asculti inima! Vezi ce vrei sa alegi, ce simti si decizi.
Succes!

PS-Nu sunt baiat, sunt fata.Am intrat doar pe contul lui faret-miu. happy

6 răspunsuri:
| ImHereForYou a răspuns:

Stii... uneori este timpul sa se termine ceva, pentru a incepe altceva.Nu ai cum sa-ti dezamagesti parintii, atata timp cat ei vor vedea zambetu' tau, dupa fiecare alegere facuta.
Nu renunta la ei, invita-l pe baiat adesea pe la tine...la parinti nu trebuie sa renunti, dar la copilarie ar cam trebui, ar cam trebui sa incepi sa te maturizezi treptat!

| kzd a răspuns:

Daca parintii tai te incurajeaza sa iti faci un iubit si tie iti place de cineva, eu zic sa te combini, pentru ca e o experienta noua, frumoasa plus ca este vacanta. Nu ai cum sa renunti la parinti numai pentru ca te combini cu cineva : stai tot cu ei in casa, ei tot sunt parintii tai, nu renunti la ei nici dupa ce te casatoresti. Stai calma, este doar o noua experienta. pace!

| EmyEmyy a răspuns:

Iesi afara si fa-ti prieteni buni, i-ai dezamagi mai mult pe parintii tai daca le permiti sa te vada trista si suparata ca nu ai prieteni... Du-te si distreaza-te cat mai poti... Eu cand ies afara simt o senzatie ca si cum as pleca de acasa si nu m-as intoarce niciodata ca si cum mi-as parasi parinti pentru totdeauna, iar cand ies cu cel mai bun prieten mereu cand e timpul sa plec imi spune sa imi sun parintii sa ii mai intreb daca mai am voie sa stau o ora si atunci ma simt foarte naspa ca si cum i-as dezamagi ca ies din cuvantul lor.C-am asta e sfatu meu "Distreaza-te", sper ca te-am ajutat. Bafta!

| Kazumi a răspuns:

Ce chestie...eu tocmai fiindca am crescut mi se pare ca sunt mai apropiata de parintii mei. Daca ai prieten si iesi in oras mai des nu inseamna ca renunti la parintii tai.Doar nu vrei sa te calugaresti no? Cred ca vrei si tu sa te distrezi putin in viatza.De ce sa ii dezamagesti? Ca ai prieten? Frate datoria ta e sa inveti sa-i faci mandrii. Daca vrei prieten fa-ti ca nu te omoara nimeni.Esti prea dependenta de parintii tai.

| Black_Ics_1995 a răspuns:

Cu trecerea timpului o sa iti schimbi gandirea, fiecare moment al vietii are timpul lui. Este normal sa iesi, sa cunosti locuri si oameni, asta te va ajuta foarte mult in viata.

| AdriiHeey a răspuns:

Uite girl, viata asta e plina de momente de genul "prima oara". Prima oara cand te dai cu bicicleta,prima oara cand mananci ceva nou,prima oara cand simti fluturi in stomac etc. Lucrurile se intampla, pentru ca asa sunt lasate, nu pentru ca le facem noi sa fie in vreun fel. Acum, parintii tai te iubesc mult, fi sigura de asta.Ei isi dau seama ca ai crescut, stiau ca se va intampla asta la un moment dat.Tocmai prin faptul ca te indeamna sa iti faci prieten daca doresti asta, arata faptul ca au incredere in tine si ca iti ofera libertate.Ei, nu pentru ca o ceri! Tu nu ai cum sa ii lasi in urma, stiu ca e greu sa cresti sa sa te maturizezi.It totally sucks! Dar gandeste-te,ai o gramada de posibilitati,viata iti e inainte,nu poti ramane mereu la fusta mamei,pentru ca la un moment dat o vei incurca si pe ea. Crezi ca alor tai le place sa te vada trista si ingandurata? Crezi ca ei nu stiu ca nu esti ok,chiar daca incerci sa pari asa? Da,ii doare si pe ei putin sa vada cum fiica lor creste, se desprinde usor de ei, dar asta nu inseamna ca ii lasi in urma, ci dimpotriva, le esti un sprijin.
Revino-ti! Fa-ti viata asa cum doresti, asa cum simti.Iesi,distreaza-te,iubeste,razi! Esti frumoasa, lasa lumea sa vada asta! Ai tai stiu asta, si te lasa sa traiesti, nu sunt ca alti parinti, aceia putin prea posesivi si usor exagerati. Bucura-te si ii vei face fericiti!
Sper ca te-am ajutat! Daca nu, macar gandeste-te la ce am scris, eu si toti ceilalti de aici! happy