| DaDaLadyBug a întrebat:

Va rog frumos sa cititi asta, si sa ma ajutati! Am 16 ani jumatate, nu am mai avut prieten, iar de la inceputul lui septembrie ma inteleg foarte bine cu un baiat, care doreste sa fim impreuna, ceea ce doresc si eu. Problema este ca tatal meu a aflat ca eu ies cu el afara, iar cand am incercat sa-i vorbesc a inceput sa tipe, sa nu ma prinda cu prieten de acum, sa nu mai ies cu el. Problema este ca eu am inceput sa tin la el destul de mult, mama ar fi de acord, dar cu tata nu se poate discuta. Imi doresc foarte tare sa ma lase in pace, chiar daca sunt mica sunt o fata cu cap, care stie ce vrea si nu o sa fiu prostita niciodata. Vreau doar sa il pot inbuna pe tata, iar restul o sa vina de la sine. Este o persoana foarte dura, la care DA e DA si NU e NU, dar chiar nu vreau sa renunt la acest baiat, dar nici sa recurg la gesturi extreme. Sunt o fata cuminte, care nu o sa-mi fac parintii de rusine. Mama a incercat sa-l convinga, desigur tipa si la ea. Ce pot sa fac? Mentionez ca stam la 15 km distanta, iar tata ar afla orice. Funda, va multumesc anticipat! sad

Răspuns Câştigător
| 0IoAnA0 a răspuns:

BUnahappy. In primul rand nu ar trebui sa iti fie frica ca v-a afla orice, s-a intamplat o data. In al 2-lea rand vorbeste cu mama ta sa te acopere si sa te sustine, ii zici cand iesi cu el ca ea sa stie si daca intreaba tatal tau sa ii poata zice si ea ca esti cu anumiti prieteni pe-afara. Si mai exista o chestie, sa ai o prietena care sa stie problema si sa te acopere de exemplu daca iesi cu el si te vede tatal tau sa ii zici ceva de genu :"ma duceam la prietena mea si m-am intalnit accidental cu el"(dar si el sa stie care e faza). Stiu ca probabil nu fac bine sa iti zic sa te dai pe la satele lui pentru ca e tatal tau dar stiu cum e pentru ca si tata e asa. Cu timpul se va obisnui ca ai crescut si va fi mai ingaduitor, ca banuiesc ca nu te vrea la 40 de ani inca pe capul luilaughing. Mult noroc si sa nu renunti la baiatul asta daca voi chiar tineti unul la altul :*.

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Daca tatal tau e rau nu cred ca ai cum sa il schimbi tu.

| zurick a răspuns:

Nu cred ca il vei putea convinge.Ti-as spune sa nu renunti la aceea relatie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Continua

| pastru009 a răspuns:

Primul sfat nu a fost bun, dar al doilea este.winking

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Si tatal meu e cam la fel dar ma stie si il imbunez mereu uite cum:
1. Du-te si mai spune-i inca o data ca vrei sa iesi pe afara DOAR ATAT 1) tipa la tine 2) te intreaba cu cine in cazul 1) stiu prea bine:ii spui ca nu are de ce tipa pentru ca intre tine si baiatul ala exista o prietenie destul de bine legata ATAT
2) aici nu prea stiu sigur ce sa spun dar mai bine ii zici ca iesi cu altcineva dar nu cred ca minciuna e de favorit

| iuliaiuli18 a răspuns:

Woa,deci eu nu trebuie sa ma plang ca am 14 ani si ai mei ma lasau sa ies cu prietenul doar o ora. straight face

Mai,nici ai mei n-au fost din prima de acord, incearca sa le arati ca tu inveti, ca ai note bune si ca poti sa mai faci si ceva treaba prin casa : dat cu aspirator, stransul hainelor murdare, d-astea.

Apoi sa le spui " consider ca sunt destul de mare incat sa am un prieten plus ca am note bune la scoala "
Bafta!

| pastru009 a răspuns (pentru iuliaiuli18):

Prost sfatul.

| iuliaiuli18 a răspuns (pentru pastru009):

Si ma rog, de ce consideri asta? straight face

| iuliaiuli18 a răspuns:

Asculta,nu te lua dupa ceilalti! Arata-i tatalui ca nu mai esti fetita care se juca cu papusile. Ai crescut! Si pentru numele lui Dumnezeu, el cand ar vrea sa ai un prieten? Vorbeste cu el deschis si calm, convinge-l ca ai 16 ani, nu 6.

Noroc!

| Maxwell007 a răspuns:

Daca tu consideri ca baiatul acela este persoana potrivita pentru tine atunci fi cu el,,,, lasa-l pe tatal tau ca asa sunt parintiii doar no sa te omoare cu bataia sau sa te de afara din casa doar esti fata lui! funda?

| pastru009 a răspuns (pentru Maxwell007):

De fapt sa stii ca mahoritatea parintilor o fac din cauza problemei lor cu mania si asa fac gesturi/actiuni extreme fara sa tin cont cui ii face, pana ce se limpezesc apele si isi da seama ca a gresit.