| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa imi dati un sfat. Imi e foarte frica de ce s-ar putea intampla. Iubitul meu, cu care sunt de peste 2 ani banuieste ca are cancer. Si a zis ca daca afla ca are se si sinucide. As muri deca l-as pierde.Am pierdut multe persoane dragi, chiar si mama ...nu vreau sa il pierd si pe el. Nu il pot convinge sa mearga la spital, si chiar imi e frica deoarece prezinta simptomele unui cancer la gat. ce sa fac, nu pot suporta gandul ca l-as putea pierde. El e primul meu iubit, e omul cu care vreau sa imi petrec restul vietii.Amandoi vrem asta. Il iubesc din tot sufletul. Cum sa il conving sa mearga sau sa mergem impreuna la spital?

Răspuns Câştigător
| Dreamgirl a răspuns:

In primul rand cancerul nu este o boala incurabila, si cum s-a mai zis si mai sus cine nu stie mai bine sa nu vorbeasca. Primul pas este conversati, cu cat reuseste sa faca analizele mai repede cu atat mai bine. Simptomele uneori se pot confunda si apoi doar doctorul iti poate confirma cu adevarat. Iar pana la proba contrarie e mai bine sa incercati sa discutati, orice se rezolva discutand, fiind alaturi unul de altul. Iar daca se dovedeste a fii adevarat, cancerul se poate trata astazi, mai ales la o persoana tanara la care celulele se regenereaza mult mai repede, vorbesc in cunostinta de cauza. Sinuciderea nu e o solutie, inseamna sa parasesti viata si mai ales persoanele dragi la care tii, fara sa incerci macar sa lupti. Sunt convinsa ca sunteti niste oameni puternici, iar in cazul acesta tu va trebui sa fii oglinda lui si sa ii spui ca ii vei fii alaturi si ca puteti trece peste orice impreuna. Sper sa fie totul bine. happy

| cociumbaka a răspuns (pentru Dreamgirl):

Multumesc mult tuturor pentru raspuns. Eu voi fi alaturi de el orice ar fi si nu ii voi arata ca in sinea mea in fiecare secunda mi-e tot mai teama. el e foarte incapatanat si slabe sanse sa il ocnving sa mearga la doctor. Stiu ca in multe cazuri cancerul se vindeca, dar la el la GAT e problema. Aici e mai grav. Si are DE FOARTE MULT TIMP simptomele. de multe luni. poate peste un an. Si trebuia sa mearga de mult la spital.Eu sper sa fie bine. Nu as suporta sa il pierd SI PE EL.

| pyma a răspuns (pentru cociumbaka):

Ce face? Nu vrea să meargă? Și așteaptă mai exact ce, să ajungă cu ambulanța la spital? Nu te supăra, dar ori îl scuturi bine de tot și-i bagi mințile în cap, ori îi spui pa. Poi tu ce bază ai în el? El nu vrea să trăiască, să fie cu tine? Tu unde ești în peisaj? Bine bine, pot înțelege frica, dar aici e PROSTIE tu. Poi îți dai seama că el până acum era poate și vindecat dacă se ducea când trebuia? Cum naiba ai acceptat așa ceva?

18 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Una este sa banuiasca, alta sa aiba! Apoi daca are si asta o confirma un set de analize, se poate trata. Trebuie sa lupte asa cum singur o face si organismul! Iar psihicul, moralul ridicat sunt cele mai bune medicamente pe care i le poti oferi chiar tu! Multa sanatate si incredere in D-zeu! Este tanar si trebuie sa lupte!

| mona a răspuns:

Fa orice ca, sa-l poti convinge sa mearga la un control medical, poate nu e nimic legat de cancer si chiar sa fie asa probabil e la inceput si se poate rezolva problema

| doc69 a răspuns:

Spune-i de ..la bine si la rau. spune-i ca daca te iubeste trebuie sa lupte alaturi de tine pentru voi doi, spune-i ca ipotezele nu sunt intotdeauna si adevarate si ca e nevoie de analize la parhon duceti0va sa ii faca biopsia si daca are o dsifunctionalitate tiroidiana se poate manifesta asemanator..succes

| Mădă0611 a răspuns:

Cancerul se poate vindeca si prin autosugestie/sugestie, si te poti imbolnavi de cancer prin autosugestie/sugestie, asa ca nu va mai ganditi la asta, poate e doar vreo infectie pe acolo care o sa treaca. Daca nu vrea, zi-i asta si zi-i ca o sa treaca. Gandirea pozitiva da putere organismului sa lupte.

| Delicacy a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai mare dreptate în legătură cu autosugestia.

| Delicacy a răspuns:

Din păcate cancerul este o boală incurabilă...
Tot ceea ce poţi face este să vorbeşti cât se poate de sincer cu el, să-ţi mărturiseşti sentimentele faţă de el şi să-i spui că sinuciderea nu este o soluţie, nu ar face altceva decât să-şi grăbească soarta şi să nu te mai vadă pe tine şi persoanele dragi lui niciodată...

| pyma a răspuns (pentru Delicacy):

Cum să fie măi cancerul boală incurabilă? Dacă nu cunoști, ori te informezi, ori taci.
@ cociumbaka
Fii lângă el, încurajează-l, informează-te, informează-l. De cancer te poți vindeca, dar trebuie să vrei, să lupți. El nici măcar nu știe ce are și deja a abandonat. Tu trebuie să fii acolo, lângă el, să-l tragi de mânecă și să-i amintești că nu poți să renunți înainte să începi. Măcar de dragul tău o va face. Dar cred că acum e foarte speriat. Și are nevoie să simtă că nu este singur. Fii lângă el, mereu.

| Delicacy a răspuns (pentru pyma):

Dacă vrei să ştii sunt foarte bine informată, şi nu cred in vaccinul minune al unor israelieni.Vaccinul este eficient numai pentru un cancer diagnosticat in stadiu incipent, în formă inaparentă în organism.

| pyma a răspuns (pentru Delicacy):

Am zis eu vreo ceva de un vaccin? Habar nu am despre ce vb. Eu mă refeream la chimioterapie, radioterapie, operație de îndepărtare a tumorii...chestii de-astea, care te salvează. Eu nu sunt așa de informată ca tine, dar totuși, un lucru îl știu, cancerul e curabil. Depinde și de stadiul în care este descoperit, dar chiar și în situație de metastază au fost cazuri în care pacientul a supraviețuit. Nimic nu e bătut în cuie, asta se aplică și în medicină.

| Delicacy a răspuns (pentru pyma):

Chimioterapia,radioterapia şi operaţia de îndepartare a tumorii nu fac alteceva decât să-ţi mai prelugească viaţa cu puţin, dar cancerul tot va reveni, îl simt pe pielea mea.

| pyma a răspuns (pentru Delicacy):

Nu știu ce ai vrut să obții cu replica asta, probabil să ai ultimul cuvânt. Cancerul este curabil, există și cazuri de recidivă, desigur, așa cum există cazuri în care ieși afară, îți cade o cărămidă în cap și gata. Care e ideea ta? Aflăm că avem cancer și ne scriem testamentul? Nu facem tratamentul pentru că oricum recidivează?
Știu că vorbesc de pe o poziție confortabilă și nițel ''ignorantă'', dar e singura pe care mi-o permit.
Tu ai afirmat că cancerul este incurabil, eu ți-am spus că greșești. Cam asta era ideea.
Acel 'puțin' poate dura cam toată viața, așa cum poate dura doar o lună, diferă de la om la om. Dar dacă nu lupți să afli cât înseamnă acel puțin la tine, asta ce zice despre persoana ta?

| Delicacy a răspuns (pentru pyma):

Nu ştiu, şi sincer nu-mi pasă, cel puţin nu de persoana mea.

| IMC90 a răspuns (pentru Delicacy):

Esti pe langa...
Si, nu exista niciun vaccin.
Cancerul este reprezentat de o grupare de celule care se divid (inmultesc) necontrolat, invadeaza tesuturile vecine si ulterior metastazeaza prin ganglionii limfatici catre alte organe, ''infestandu-le'' si pe ele.
Cancerul este perfect curabil atata vreme cat nu a apucat sa metastazeze. Rezerectia chirurgicala este cel mai bun tratament, si elimina definitiv tumora. Daca este eradicat la timp, inainte sa apuce sa metastazeze, NU recidiveaza...
Chimioterapia se foloseste atunci cand sunt prezente metastaze sau cand tumora este inoperabila

| Delicacy a răspuns (pentru IMC90):

1.Există vaccin descoperit de curând, informează-te mai bine.
2. Ştiu foarte bine ce înseamnă cancerul şi cum se tratează, dar îţi mulţumesc pentru efort.
3.Eu nu cred în toate tratamentele acestea extrem de dureroase.

| IMC90 a răspuns (pentru Delicacy):

Nu exista niciun vaccin, e vrajeala pentru prosti...
Tu te iei dupa toate tampeniile aparute pe net ca stiri? Crezi ca la asta se rezuma medicina?
Daca cineva descoperea asa ceva, radiau toate televiziunile si castiga si premiul Nobel. Sau la asta nu te-ai gandit?

| Delicacy a răspuns (pentru IMC90):

Înainte să vorbeşti, citeşte toate comentariile mele.Am spus eu undeva că mă încred în acest vaccin? A fost descoperit şi atât, nu se ştie cât de eficient este.