| anonim_4396 a întrebat:

Trec pe al doilea an de facultate și m-am gândit să îmi iau și un job undeva, deoarece aș vrea să încep încet-încet să fiu independentă financiar de părinți, pentru că deja locuiesc singură de câțiva ani și mă ocup singură de curățenie, mâncare, cumpărături, plătit facturi și restul, dar, bineînțeles, cu banii părinților. Am o relație de 3 ani și i-am spus iubitului meu că o să îmi caut un job pe lângă facultate, iar reacția lui a fost una total neașteptată. A început să îmi spună că sunt o proastă, că nu mă voi descurca și cu jobul și cu facultatea, că nu voi mai reuși să învăț și voi pierde anii din facultate pe degeaba, că faptul că vreau să lucrez înseamnă că sunt o nefamilistă și că el nu își va putea întemeia o familie cu mine, că asta mă va face o individualistă și că vreau să mă îndepărtez de el. Niciodată nu i-am cerut bani, mereu când ieșim undeva mă ofer să plătesc eu. El are deja un loc de muncă și câștigă extrem de bine, dar toți banii îi dă mamei lui (e din aia care niciuna nu e destul de bună pentru fii-su și dacă îi ia ea banii știe că nu o să aibă cum să își facă un viitor cu mine... sau cu alta). Noi am mai avut discuții pe tema asta și mi-a spus că el nu ar fi de acord ca soția lui să nu lucreze și să o întrețină el, și sunt perfect de acord cu el, nu aș putea nici eu să stau pe banii cuiva când eu sunt capabilă să muncesc. Dar acum a avut reacția asta și e în contradictoriu cu ceea ce spunea el și mă gândesc la multe lucruri de atunci, poate îi e teamă de ceva sau e invidios sau nu ar vrea să mă descurc atât de bine, având în vedere faptul că el încă locuiește cu părinții, bani... nu are, că îi dă mamei toți, eu, după cum am spus, am apartamentul meu, mă descurc cu tot, singurul lucru care îmi lipsește e stabilitatea asta financiară. Ce fac în situația asta? Jobul oricum mi-l iau, nu e decizia lui asta.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia-ți jobul, vezi cum te descurci, vezi ce reacție are și dacă continuă cu gândirea asta : PA!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A învățat de la mama să conducă viața altora și acum aplică pe tine. Așa o să facă toată viața. Ia jobul iar pe el lasă-l la mama.

| Drimmero a răspuns:

Daca timpul iti permite e necesar sa iti gasesti un loc de munca, nu te lua dupa al tau, e clar ca nu vrea ca tu sa evoluezi,, nimic nu e vesnic, tot va trebui candva sa ai un loc de munca, nu vei depinde mereu de ai tai. Fa ceea ce ti-ai propus, ia-ti jobul.

| anonimg a răspuns:

Ia-ți job-ul și renunță la prietenul tău care te trage înapoi.

| cristimihailov a răspuns:

Unii oameni te trag in jos, altii te ridica.

De asemenea e decizia ta daca stai cu el sau mergi cu altul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de facultate. Eu am facut o facultate grea si de fiecare data cand un coleg isi lua un job, dupa cateva saptamani sau luni ajungea sa renunte ori la job ori la facultate. Iar daca renunta la job, cu banii stransi de cele mai multe ori isi platea restantele. Daca esti la o facultate unde nu trebuie sa fii prezenta in fiecare zi 6-7-8 ore si nu trebuie sa inveti mult in timpul liber, atunci merge. Optiuni sunt. De ex poti sa iti iei un job de weekend, un job de dupa-amiaza, un job in care esti platita cu ora si poti sa iti iei cate ore vrei tu pe zi etc.
Dar s-ar putea sa te chinui si cu job-ul si cu facultatea si sa constati ca banii nu sunt suficienti pentru a merita acest stres. Daca nu platesti chirie iar parintii tai au bani destui sa te sustina inca 2-3 ani atunci poate ai vrea sa te mai bucuri de anii studentiei, ca de lucrat ai timp toata viata. Dar tu faci cum vrei, vad ca esti deja hotarata. Ceea ce vreau eu sa iti spun e ca poate iubitul tau are dreptate doar ca se pierde in argumente, invidios nu ar avea de ce sa fie, e si el egoist oarecum, se gandeste ca daca o sa fii ocupata si cu job-ul si cu facultatea nu o sa mai ai timp pentru el, ceea ce e foarte probabil. Dar nu sunt de acord cu limbajul folosit de el, daca m-ar face pe mine cineva proasta i-as da un sut in fund. Daca esti decisa in ceea ce vrei sa faci cu ce sfat te putem ajuta noi?

| bbnnmm a răspuns (pentru Furnicuta000):

Facultatea mea nu e grea deloc, majoritatea colegilor au un job pe lângă facultate, plus că mă angajez la cineva din familie.

| Legion7X a răspuns:

Zi iubitului tău ca nu vă potriviți fiindcă are gândirea îngustă. Iubiți contra nu îți trebuie, cu idei PRO de viitor DA.
Daca te poți descurca si cu facultatea si sa ai si un job prin apropiere este foarte bine. este bine că esti ambitioasă.

| AliGab a răspuns:

Daca ii da mamei lui toti bani eu i-as spune adio...nu este niciin stare sa se intretina singur si sa scoata o fata (incazul acesta pe tine) la un suc, si mai este si sub papucul mamei...fa-i cu mana fata draga

| Endoryus a răspuns:

Pe scurt, e un ratat nesigur pe el si extrem de fatalau. Asta nu e barbat si nici nu o sa fie vreodata avand in vedere faza cu mama lui. Poveste lunga? Clar ii e frica sa iti cauti de munca. De ce? Poate gasesti pe unul cu capul pe umeri, nu fatalaul asta fara splina dorsala. Totusi ma intreb, de ce stai cu el? Pari o fata descurcareata. Faci o facultate, stai singura. Chiar daca stai pe banii parintilor tai, ai grija singura de tine si o locuinta. Esti mult peste majoritatea printeselor de aici care sunt "independente" cu parintii in casa. Repet, de ce ai o relatie cu un ratat de genul? Nu trebuie sa imi raspunzi mie, trebuie sa iti pui tu intrebarea asta. Ala nu e barbat, nu o sa fie vreodata. Nu o sa fie un stalp al casei vreodata. Om care ia decizii. Se vede ca e sub fusta mamei. Cauta unu mai normal. Cum ai zis si tu, o munca iti mai lipseste si gata, esti pe picioarele tale. Incet, incet. Dar ala clar te trage in jos.

P.s M-am gandit ca actualul tau iubit se poate sa isi fi pus problema in felul urmator: ea face o facultate, are deja o casa, se descurca singura sa aiba grija de ea, ce ii mai ramane este sa se mai si angajeze si va fi o persoana independenta...care nu va mai avea nevoie de MINE! Poate asta este frica lui, pana la urma el ce are? O mama care il mananca de bani in timp el inca sta in casa alor lui? Ii e frica ca iti gasesti o partida mai buna daca mai iesi prin lume, pe la locul de munca si asa. Oriunde se creeaza legaturi si intalnesti oameni, mai ales la locul de munca.

| wj a răspuns:

Daca te descurci cu amandoua, nu sta pe ganduri. Mi se pare un caz tipic de nesiguranta si de limitare sociala (si de pus botu pe labe). O sa intri in campul muncii unde o sa cunosti si alti oameni. diferiti de el..si de acolo.o sa fie gelos, nesigur si ca te-a scapat de sub control. Daca e sa fie, e, daca nu nu. Ori are calitati ce le cauti, ori nu are.
El nu te ajuta cu bani si nu are, dar sa nu ai nici tu?! laughing

Ok, pierzi (sa zicem) un an de facultate. Si? Si eu am pierdut unul desi m-am apucat tarziu, si nu m-a afectat cu nimic.

Faptul ca vrei sa lucrezi inseamna ca te focusezi si pe tine, pe experienta si viitorul tau; majoritatea studentilor lucreaza ceva in facultate, si de preferabil sa o faca, fie in domeniu lor, fie in altul. Pentru ca ei nu au experienta la un loc de munca (considerand ca fac scoala dupa scoala), si ajung cu o diploma in mana, se angajeaza, si relatiile colegiale pot fi proaste deoarece ei n-au mai avut colegi sau experiente de munca. Eu ti-as recomanda orice in domeniul tau, sa capeti experienta, chiar daca sunt bani mai putini, dar sa fie program flexibil pentru a putea face fata cu facultatea!
Esti nefamilista daca vrei sa lucrezi, dar nu te tine cu bani, dar nici nu ar fi de acord sa lucrezi si sa te intretina, mindf*ck!
Daca te iubeste cu adevarat, o sa accepte si ar trebui sa te sustina. Daca nu, sa se forteze. Din cate inteleg ori accepta ori nu are de ales.
Din cate spui, vorbeste rational sa te faci inteleasa, si "you go girl!"

Bafta!

| Merry17 a răspuns:

Pasul 1, îți lași iubitul
Pasul 2, te pui pe primul loc
Pasul 3 îți iei un job care îți place
Poți face bani și de acasă vânzând diferite produse, gen parfumuri sau produse de curățenie, de îngrijire personală etc

| iustinianKing a răspuns:

Lasa-l sa ramana cu masa ca e fatalau.
Mai ales daca ii da bani lu scorpia aia. Du te la job si cauta altul cu asta nu merita sa ramai.

| Sophieka a răspuns (pentru iustinianKing):

Bine spus.

| Legion7X a răspuns (pentru iustinianKing):

Nu, cred că tipul este fătatau deloc după ce am analizat mai bine situația cred tipul este cam șmecher și profitor. Zice că ea face totul platește facturi, întreținere în casă, si uneori când mai iese cu el în oras. Nu ti se pare că o cam fraierește? Mie așa îmi pare. Nu o lasa să evolueze că pentru că probabil consideră că fata treptat nu o să mai fie așa ușor de prostit, Ea zice că, câștigă bani și îi dă toți mamei lui însă pe altă parte trage și după ea. Păi ce semnifică asta? clar este un profitor. Eu așa am dedus.

"A început să îmi spună că sunt o proastă, că nu mă voi descurca și cu jobul și cu facultatea, că nu voi mai reuși să învăț și voi pierde anii din facultate pe degeaba, că faptul că vreau să lucrez înseamnă că sunt o nefamilistă și că el nu își va putea întemeia o familie cu mine"