| Stefania_Mara_1971 a întrebat:

Buna tuturor, am nevoie de ajutorul vosrtu.de LA 4 ani am avut o prietenie cum nu cred ca a mai avut cineva cu o fata.Eram de nedespartit.Eram bff.Am trecut amandoua prin bunele si rele.De Acum 2 ani nu prea mai vorbim, ...Acum este prietena cu o fata de la care nu are ce invata, am nevoie de ajutorul vostru cum sa i spun ca nu e bine ce face.Tin mult la ea si nu stiu ce m as face daca i s.ar intampla ceva.Prietena ei noua a invatat.o numai prostii.Mi a promis ca nu va face un lucru niciodata si acum la facut! Va rog cum sa i spun Ajutati ma

7 răspunsuri:
| Zabbyel a răspuns:

happy ai sa intelegi in timp, ca asa a fost cel mai bine. sa v-a desparti-tilove struck. cauta-ti alta prietenahappy cu cat o stresezi mai mult, cu atat nu`ti v@ da ascultare/crezare! Retragemi-te, si las-o-npace!

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Ma pun in situatia ta si te inteleg bine de tot.
Iti pot da un sfat care suna cutremurator, insa de folos.
O prietenie care a inceput de la varsta de 4 ani, ma gandesc ca nu are cum sa fie ruptă fiindca o alta persoana intervine.
In cazul tau iti spun rupe-o cu niste cuvinte usturatoare... in cel mai greau moment cand persoana "a3a" cea de care spui ca n-o invata bine, o tradeaza isi da seama ca tu n-ai fi facut asta niciodata. Astfel va construi din nou drum spre inima ta.
Cu mult mai dulce va fi prietenia aceasta dupa aia...
Suna trist intr-un fel, dar cu mult mai trist este sa fii inlocuit de alta persoana.

Succes!

| SandraPparalelipipedop a răspuns (pentru Stefania_Mara_1971):

N-ai pentru ce! Mult nu cred ca este de folos sfatul meu, stiu ca nu-i usor.
Iubeste si iarta

| Maryyys a răspuns:

Nu trebuie sa fii geloasa pe cealalta prietena si nici posesiva cu fosta ta prietena. O accepti asa cum e sau nu. Nu poti schimba pe altii.

| Stefania_Mara_1971 explică (pentru Maryyys):

Nu e vorba de asta, eu ii vreau binele ati inteleg gresit.

| Maryyys a răspuns (pentru Stefania_Mara_1971):

Stiu cum e dar nu poti decide binele altuia. Trebuie sa decida singura binele ei, deci trebuie sa faca experientele care ii sunt necesare pentru a ajunge la nivelul tau sau invers tu trebuie sa ai experientele ei pentru a fi la nivel compatibil