| cryss_1828 a întrebat:

Buna tuturor.Am o noua problema dar acum nu e in legatura cu mine.ci cu iubitul meu.
Parintii lui sunt plecati in afara si el locuieste cu fratele sau in varsta de 16 ani si cu varul lui ( de seama cu el, 19 ani ) in casa iar grija de ei au in special matusa lor care sta la un bloc distanta + bunica lor care mai vine din cand in cand sa le faca mancare. Din cate am inteles din discutiile lor ei au plecat pentru ca intrase in somaj si nu aveau o situatie financiara ft buna.Problema e alta, el in fiecare zii plange de dorul lor, nu are chef de nimic, vorbeste in sictir si vrea mai mereu sa fie singur. El isi face rau si singur pentru ca asculta melodii triste despre parinti dar ma gandeam ca poate pot face ceva.Am incercat sa ii fiu alaturi, sa vorbesc cu el. stiu ca parintii nu ii pot inlocui insa speram sa fiu o persoana care sa fiu langa el in momentele grele. Dupa ce parintii lui au aflat ce s-a intamplat mai exact de ziua lui ( ca s-a consumat bautura si droguri ) mai exact de ieri si bineinteles ca l-au certat atat parintii cat si matusa lui e foarte deprimat si suparat pe el pentru ce s-a intamplat.Fratele sau i-a spus matusii cele intamplate iar eu l-am sustinut intr'un fel sau altul pentru ca " poate " asa e ma bine pentru el pentru ca are anturaje ft proaste care pe langa faptul ca consumul alcool in exces, mai si se drogeaza( de la tigara ajunsese la tras pe nas ). Parintii lui nu stiu ceea ce face el ( mereu l-am acoperit) insa stiu acum ca s-a consumat ft multa bautura de ziua lui si s-au drogat prietenii lui ( noroc cu mine ca nu l-am lasat sa traga si el ca asa spunea fracsu si de el ca s-a drogat si iesea mai rau ). Acum el spune ca nu e suparat pe noi ci pe el insusi insa ma doare sa il vad asa deprimat.Parintii lui si matusa lui au foarte multa incredere in mine ( de fiecare data cand suna si lui vor sa vorbeasca cu mine si pana si de ziua lui m-a rugat mama sa sa am grija de el sa nu bea si sa nu fumeze ). As vrea sa il ajut cu ceva dar nu stiu cu ce pentru ca nu ii pot inlocui pe parinti insa macar vreau sa il fac sa se simta mai bine.
Eu stau la 40 de km de el si acum momentan nu pot sa fiu langa el sad. adica nu pot sa fiu 24 din 24 langa el decat prin telefon sau pe net. deoarece am scoala si am anumite probleme care trebuie sa le rezolv.

Si mai nou a inceput sa zica ca eu si fratele lui ne bucuram ca el sufera, ca noi i-am zis parintilor ceea ce s-a intamplat insa noi2 i-am vrut doar binele pentru ca o luase pe o cale total gresita! De la alcool in exces se ajunsese la droguri, la tras pe nas! ( desi fratele lui nu stie decat de bautura in exces).

Eu nu suport alcoolul in general mai ales drogurile! Nu sunt de acord cu ele ( mai ales cu drogurile ) si i-am interzis insa anturajul lui tot se drogheaza!

Trebuie sa precizez ca si tatal meu este navigator, si pleaca de cand m-am nascut, nici nu prea m-a vazut crescand si stiu ft bine prin ceea ce trece.

Niste idei?

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Eu cred ca dorul de parinti este o scuza pentru a fi inteles si lasat in anturajul din care face parte! De ce nu lucreaza pentru a nu mai fi nevoie sa stea parintii plecati.Firile slabe isi ineaca necazurile in bautura si droguri.Trebuie sa il trezesti la realitate, sa-i ceri sa-ti demonstreze ca este puternic, ca lupta, ca munceste, ca face ceva!

| tarziu a răspuns:

Daca ramane in anturajul respectiv va fi din ce in ce mai rau. orice i'ai spune, orice ai face, atata timp cat se intalneste cu ei, va "trage". Imi pare sincer rau, dar singura solutie pe care o vad e o discutie cu el de la om la om, sa le spuna parintilor ca are nevoie de ei si sa mearga si el afara.la parinti. Exista sansa ca sa'si revina dar parerea mea e ca daca ramanane acasa riscul e enorm!

| cristinela a răspuns:

Pai cum sa nu fie deprimat, la cate vicii are... Cel mai bine ar fi sa afle parintii lui totul si sa vina sa stea cu el.Sau sa mearga si el cu ei acolo.

| ☼loli☼ a răspuns:

Eu zic ca e bine ce faci, sustine'l in continuare. Ca sa ii iei mintea de la asta, duceti'va la un film, faceti ceva amuzant si radeti mult. happy

| georgiana a răspuns:

E bine sa-l sustii perioada atsta cat este deprimat, nu incerca sa-i scoti in evidenta defectele.Atunci cand observi o ameliorare, il poti ajuta sa prinad mai multa incredere in el. Tu esti de accord cu drogurile, iti afecteaza lucrul acesta sau nu.Eu nu am o parere foarte buna despre ele si anturajul o data intrat in el, greu mai iesi.Sa renunte al vicii, asat cred ca este un prim pas si parintii lui vor avea mai multa incredere, treptat, pentru ca acum este mai greu.Nu le poti lua locul parintilor, dar el va aprecia faptul ca esti la bine si la rau, va face din asta o relatie mai puternica.Lupta alaturi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice fi nu ceda și dovedește-i de câte ori ai ocazia ca îl iubești și îți pasa de el. Nu te satura sa ii spui ca ești alături de el și ca ii vrei binele ca nu e bine ce face ca mai rău le face părinților dacă continua asa. Ce ar vrea părinți lui sa știe ca băiatul lor e bine și se descurca sau ca sta toata ziua supărat ca bea și mai rău ia și droguri? Sau ce exemplu da el fratelui sau? Ar trebui sa aibă grija de el și sa îl învețe de bine nu? E băiat în toata firea la 19 ani sa își ia viata în mâini în loc sa stea sa își plângă de mila

| aleeee_6250 a răspuns:

Eu zic sa stai de vorba cu el si sa ii spui cat de mult ti u la el si ca ii vrei binele spune-i ca nu vrei sa ii iei locul parintilor dar vrei sa te lase sa ii fi alaturi si sa nu mai alunge ca te doare cand il vezi asa ca il iubesti f mult sau nu stiu ai gtrija si nu il lasa nicio clipa singur te pup