| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor, am o problema de comunicare cu iubitul meu, avem 2 ani împreună, am hotărât sa vorbim deschis în relație de la bun început, simt ca doar eu fac asta, în schimb orice ma deranjează, răspunsul lui ii ca sunt niște nimicuri lucrurile pentru care ma supăr, ca el de fel nu se supăra pentru nimic, nu am o problema cu asta. În schimb încep sa am o nesiguranță fata de relație și fata de persoana mea. Ii o problema daca ascund ce ma deranjează, iar dacă ii spun considera ca sunt nesemnificative, ii este frica de cearta în relație, se enervează foarte ușor dacă încerc sa ii explic, încerc sa înțeleg cum ar trebui sa abordez situația.

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai zis bine la inceput: ai o problema de comunicare cu iubitul tau. E o problema grava.
E vorba de doua perceptii, pe care fiecare le aveti diferite. Tu esti gata sa spui orice te deranjeaza, si vrei sa se rezolve ce te deranjeaza, el, trece peste orice si nu are nevoie de comunicare in acest sens. Problema nu e la tine, ca vrei sa discuti orice. Poate nici la el, daca are capacitatea de a trece cu totul peste ce il deranjeaza. Problema poate fi in cazul in care lucrurile se aduna, si de o parte si de alta. Tu vrei sa ii spui, nu ai cui, si fiecare chestie te afecteaza, si lucrurile se aduna. El nu discuta cu tine, si, daca totusi e afectat, poate inconstient, de ce il deranjeaza la tine, tot se aduna. Si la un moment dat, totul va exploda. Chiar va exploda, va iesi cu scintei. Atunci vi le veti arunca pe toate in fata. De aceea e esentiala comunicarea in acest sens. Daca nu exista, daca o parte e inchisa, riscul ca relatia sa se termine la un moment dat e foarte mare.
Trebuie sa te gindesti serios la tine si la el. Cit de serioase sunt lucrurile ce te deranjeaza? Intr-o relatie trebuie sa facem compromisuri, nu il vom gasi pe Fat-Frumos sau Ileana Cosanzeana din visele noastre. Omul de linga noi nu va fi exact cum ne-am dorit sa fie. Problema e daca sunt compromisuri acceptabile, adica daca vom putea trai mereu cu ele. Daca ne deranjeaza incit sa fim afectati, si sa se adune in timp, nu e OK.
Inca un aspect esential: daca el poate sa treaca peste ce il deranjeaza cu privire la tine, cred ca ar trebui sa faci si tu la fel cu el, sa fii mai ingaduitoare cu el. Daca sunt lucruri prea serioase, peste care nu poti trece, inseamna ca nu e cel care sa iti fie alaturi. Dar, atita timp cit el te ingaduie, ar trebui sa o faci si tu.
Esti nesigura pentru ca esti intr-o postura foarte aiurea, in care chiar nu stii ce sa faci. Daca ascunzi si nu ii spui nu e bine, daca ii spui, esti luata la rost. Nicicum nu e bine. Cred ca in primul rind trebuie sa discuti cu el chestia asta, sa ii spui in ce postura esti, ca vrei sa fie bine intre voi, dar ca nu stii ce sa faci. Daca nu poti, daca nu te intelege, daca se enerveaza, cum spui, ma tem ca vei asista la sfirsitul relatiei. Caci nu poti sta linga un om daca nu poti discuta cu el aspecte importante ale relatiei. Oricum, fara a discuta serios, apar fisuri in orice relatie, care duc la sfirsitul ei.

| cuvant a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ii spui ca te simti inconfortabil in relatie deoarece stii foarte putin despre ce simte el si asta nu iti place.
De obicei nu prea accepta un barbat acest feedback dar provoaca-l.
Riscul e sa va despartiti dar veti ajunge acolo oricum daca continuati la fel.
Poti sa limitezi relatiile sexuale sa ii arati ca nu te simti bine cu el.

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii un barbat imatur, care fuge de probleme si mai ales de responsabilitati.
Daca acum, cand inca sunteti la inceput de relatie, el se comporta asa, cum cerzi ca se va comporta peste inca 2 ani, sau 10?
Fiindca eu nu prevad schimabari in bine, fiindca omul nu se schimba niciodata, doar pretinde!

| Lioana a răspuns:

Spune-i ca "nimicurile" acelea sunt foarte importante pentru tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da-ne un exemplu, care ar fi lucrurile care te deranjeaza?
Si ca idee, un om nu prea il poti schimba, il accepti asa cum e sau il lasi, doar pentru ca sunteti intr-o relatie nu inseamna ca isi schimba personalitatea

| Nina001 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Propun majoritatea activităților, a zis de la început ca el nu are idei, mi se părea acceptabil la început, exact cum ai spus nu poți schimba un om, nici nu vreau. Dar ii un echilibru în relație asa? Ori orice subiect legat de relația în sine sa evite nu cumva sa ne certam și sa fie mai rău? Dacă as auzi din partea lui facem sa fie bine, ori ceva pozitiv, aud lasă așa, ca numa iese cearta și reproș. Una peste alta se adună. Ii o probabilitate sa fi pus presiune pe el fiind singura care mereu spunea ce avea de spus, dar nici nu se poate aștepta să nu reapara un subiect nerezolvat.

| Crackman a răspuns:

Ai o discutie libera si parerea lui o sa fie acolo undeva in fundul curtii, daca vezi ca vb degeaba ce rost are sa te legi la cap cu asa ceva

| 1997onur a răspuns:

Toxic.

| SharpEagle a răspuns:

Scrieti-va mailuri. In felul asta fiecare se poate exprima liber si de la cap la coada, fara sa fie intrerupt. Si luati-va mailurile in serios, asta ar trebui sa fie conditia esentiala.
Posibil ca si tu sa-l sufoci cu tot felul de subiecte, posibil ca si el sa fie prea pasiv, prea lipsit de initiativa.

| Sophieka a răspuns (pentru SharpEagle):

Nu vreau sa supar, dar nu mi se pare in regula sa ajungem sa ne trimitem email-uri, mesaje fiindca nu putem sa comunicam fata in fata. Ce rost are o prietenie / relatie daca nu putem comunica normal?

| SharpEagle a răspuns (pentru Sophieka):

@Sophieka, uneori e nevoie de o etapa de acest gen (de comunicare scrisa), cand apare o sincopa de comunicare si intelegere. E mult mai quick si mai eficienta decat un sir nesfarsit de small talks, cu intreruperi si frustari legate de exprimare si comunicare.

| SharpEagle a răspuns:

As recomanda si varianta de sticky notes lipite la vedere, pe frigider, de exemplu. Sau un board, o tabla de perete pe care s-o montati in camera unde stati cel mai mult. Si sa faceti 2 coloane, una a ta si alta a lui. Si cand iti vine ceva in minte scrie acolo (cu data la care ai scris pusa langa).
Daca nici asa nu e apt sa comunice, inseamna ori ca nu-i pasa, ori ca are un soi de autism emotional/afectiv. Ar mai putea fi si sechele din relatii anterioare sau din copilarie, unde i se innabusea orice tentativa de a vorbi, ori ca avea parte de escaladari si scandaluri ori de cate ori incerca o discutie in detaliu. Si din teama, autoconservare a invatat sa se adapteze, s-a comutat in modul silent, cu autocenzura si stoicism...

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

Pe bune, asta-i "soluția" dată de tine, bilețele pe frigider?

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Daca citesti ce am scris eu cum ai citi eticheta de la pate de ficat, da, asta iti ramane in minte: "frigider". Desigur, nu-ti pot cere prea multe, dar macar incearca sa treci dincolo de frigider si sa vezi scopul, finalitatea: este un exercitiu de comunicare a unor mesaje care au persistenta, se vad in mod repetat.
In fapt, asta e una din metodele pe care le recomanda si unii psihologi, in special in cazul celor mici, in formarea lor.
Again, nu mai comenta persoana mea, vad ca te mana ceva anume spre a ma hartui. Este a doua oara cand faci asta pe ziua de azi.
Vezi-ti de drum, de treaba, sunt convis ca nu te plictisesti cu ce ai de facut.

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

Bravo, pune și pe ciorbă etichetă. Sticky, nu oricum

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Ciorba faci dumneata pe unde intri in conversatie cu mine. Voi fi nevoit sa te raportez daca persisti cu stupizenia asta.

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

Du-te dom-le și observă dueturile muzicale in altă parte, eventual dacă te intrebă careva

https://www.tpu.ro/......nul-na-na/

| cioarata a răspuns:

Daca se enerveaza cand ii explici lucrurile care te deranjeaza, probabil e nepasator si nu vrea sa ia in calcul ca poate gresi in relatie. incearca sa ai anumite discutii cu el, daca nu puteti ajunge la un comun acord, probabil ar trebui sa iei in calcul sfarsitul relatiei. nu are rost sa va pierdeti amandoi timpul
happy