Întrebare recomandată | Calinovatopu1000 a întrebat:

Buna tuturor!
Am sa incep sa va spun povestea mea care este una foarte complicata.
Va scriu pentru ca niste sfaturi mi-ar prinde bine.
Nu vreau sa par "nesimtit" dar rog sa isi deie cu parerea oamenii care cred ca chiar ma pot ajuta cu niste sfaturi care sa imi prinda bine.
Sunt cu o fata de 4 ani de zile, tineri amandoi in floarea varstei.
Sincer sa fiu cred ca am iubito in primii doi ani dupa care a disparut totu, a mai ramas doar respectu etc.
Tot ce tine de iubire sa dus, cel putin din partea mea, ea sustine ca ma iubeste si acuma.
Desi nu o mai iubesc sau cel putin eu asta cred ca nu mai simt nimic pentru ea am continuat iar in urma cu 1 an si 2 luni a venit pe lume un baietel.
Un baietel pe care il iubesc din toata inima mea si care este viata mea.
Pentru el am si continuat sa raman cu ea.
Adevaru ca de anu trecut din septembrie am cam lipsit din viata lor deoare ce am plecat la munca in strainatate.
Oricum si asa ne vedeam cam tot la o luna.
Ori veneam eu acasa ori venea acolo ea cu baiatu.
Anu acesta in februarie am cunoscut pe alcineva.
O alta persoana, tot asa intr-o relatie ca si mine de vreo 3 ani, cu o fetita de doi ani.
( nici unu dintre noi nu suntem casatoriti cu acte)
Am continuat noi asa o vreme (cateva luni )
Si pana la urma ea si-a lasat barbatu.
Fara sa ii cer eu.
Adevaru ca pentru ea chiar simt ceva si mi-a placut de da din prima clipa.
Eu inca sunt si cu ea Si cu mama copilului meu.
( chiar acuma sunt langa ea in pat, ea doarme)
Problema daca o pot numi asa este urmatoarea.
Fata asta de care va zic ca sunt cu ea din februarie, care are si ea o fetita si si-a lasat barbatu ma anuntat astazi ca ESTE INSARCINATA IN 3 SAPTAMANI.
Nu stiu ce sa fac si ce sa aleg.
Nu vreau nici sa sufere si sa imi sacrific copilu care deja il am pentru fericirea mea.
Dar nici nu stiu daca pot sta langa o persoana care nu o iubesc o viata intreaga (mama copilului)
Chiar nu stiu ce sa aleg.
Sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Eu as explica situatia persoanei cu care esti acum. Pt ca e mama copilului tau merita sa stie adevarul.

Las-o si pe ea sa digere situatia. Banuiesc ca nu o sa ii cada bine deloc. Discuta deschis. Ai grija cum se va simti copilul. Asigura-te ca poti sa ii dai pensie alimentara copilului de 4 ani.

Presupunand ca cea noua e insarcinata cu tine, as discuta si cu ea problema, in locul tau.

Sa nu apara situatia ca sa il rejecteze pe copilul de 4 ani cand va veni sa te vada.

As incerca sa fiu cat mai corect si clar posibil astfel incat sa se inteleaga care este situatia si fiecare sa aiba timp sa isi refaca calea in viata.

E adevarat, comportamentul tau a dus la aceasta situatie nasoala. Dar nu mai ai ce sa faci cu timpul trecut. Tot comportamentul tau va fi si cel care va trebui sa rezolve problema.

Din pacate din aceasta situatie fiecare iese cu o pierdere. Important este ca fiecare sa inteleaga ce pierde si care este situatia.

Nu are sens sa te mai joci cu ele. Pt ca nu faci decat sa amani timpul adevarului. Iar timpul trece si orocare din ele isi va gasi mai greu continuarea in viata.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Scuze că te întreb, da' de prezervativ n-ai auzit? Îţi dai seama câte probleme în minus ai avea, dacă l-ai folosi şi nu doar ocazional?
Sfatul meu e să-l foloseşti măcar de acum încolo, ca să nu-ţi complici şi mai mult viaţa, încurcându-i şi pe cei din jur. Sau fă-ţi o vasectomie mai bine, e mai sigur şi mai safe pentru toţi! Înmulţirea unora şi mai ales haotică chiar nu-şi are rostul.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Nu plagia vegano...

| mgtow a răspuns:

Cere analizele tipei insarcinate sa vezi daca chiar e al tau ala care il are in organism, poate te minte ca sa stai cu ea si sa dai bani acolo

| FerLin a răspuns:

De criticat nu are rost sa o fac sau sa-ti spun unde ai gresit pentru ca nu cred ca asta vrei si oricum au facut-o cei dinaintea mea.
Revenind in prezent, situatia e... neagra in primul rand pentru copii. Atat pentru cel ce il ai cat si pentru cel ce va veni din a doua relatie, asta in cazul in care nu va ganditi la avort dar asta e alta poveste cu alte pareri.
O sa imi exprim punctul de vedere in contextul in care acest al doilea copil va fi lasat sa vina pe lume.
Dupa cum ti-au mai zis si altii, mai devreme sau mai tarziu tot vor afla amandoua femeile din viata ta, una despre alta si despre copiii din ecuatie.
Despre imaginea ce ti-ai creat-o nu cred ca are rost sa mai discutam, ti-e destul de clar. Despre ce va fi in sufletul celei pe care o vei parasi, la fel, nu are rost sa discutam. Ravagii oricum vor iesii. Obisnuieste-te cu ideea si pregateste-te psihic sa rezolvi lucrurile atat cat si poate si cum se mai poate. Pune-ti in minte clar, dar gandeste-te foarte bine, cu care ai sa vrei sa ramai, asta daca te va si accepta mai departe langa ea. Nu te grabii cu deciziile, gandeste cat poti tu la rece si pregateste-te sa ai regrete oricum in privinta deciziei, e normal.
Altfel spus, ce mai ai de pierdut? Cred ca e momentul sa prezinti actorii, unii altora.
Parerea mea e ca ar trebui sa fi sincer cu ambele, sa vorbesti cu ele cu aceeasi sinceritate cu care ne-ai scris noua aici.
Asteapta-te sa inceapa al treilea razboi mondial. Taci si inghiti, cuvinte grele, palme atat concrete cat si metaforice etc. Cel putin cea cu care ai deja baiatul, o sa reactioneze crunt... e logic.
Lasa-le timp sa rumege, sa se zbata de durerea fireasca si incearca sa pastrezi cat poti tu de bine relatiile civilizate (nu de cuplu) ca sa poti sa scurtezi cat de mult posibil distante dintre tine si copii. Nu stiu cu care ai sa ramai dar de unul dintre copii tot o sa stai deoparte.
Probabil o sa te urasca si o sa te jigneasca tot restul vietii lor (sa speram ca nu), accepta asta si repet, tine-te cat de aproape poti de copii. Ei sunt cei care in final sunt cel mai neindreptatiti. Oricum, nu stiu cum vezi tu lucrurile in esenta, dar copiii sunt tot ce ai si ai sa ai vreodata si e sunt ceea ce ar trebui sa conteze pentru tine in primul si in primul rand, apoi tu cu nevoiele tale de toate felurile si restul intereselor tale.
Daca o sa-ti dea Dumnezeu sansa sa ramai cu una din ele, ai grija pe mai departe si nu te lasa inselat de creier. Viata in doi e grea oricum, ai sa ai momente in care ai sa-ti blestemi alegerea indiferent cine va fi femeia de langa tine, e normal. Incearca doar sa inveti sa traiesti in viata de cuplu si cred ca tu esti acum printre cei care inteleg cel mai bine de ce ar trebui sa nu incepi alta relatie cu o femeie pana nu o termini pe cea in care esti deja implicat.
Ce sa-ti mai spun, Dumnezeu sa te ajute sa treci peste capitolul asta din viata ta cat mai usor!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cat esti de matur, dar comportamentul tau este cu mult sub varsta unui adolescent.
Renunti la una ca sa mergi la alta, ii faci uneia copil si o parasesti. te bagi in relatia alteia cu copil si barbat si o atragi sa fie cu tine, o lasi insarcinata si pe asta si nu stii daca sa fugi sau nu?
De ce doamne iarta-ma mai faci sex, daca nu esti instare sa iti intretii copii, si sa-ti iti intemeiezi o casnicie?
Tu inca nu etsi matur, inca nu poti decide ce-i bine si ce-i rau, te cam joci cu viata oamneilor si faci copii pe care nu stii daca-i iubesti sau sa-i parasesti.
Iarta-ma, dar nu-i normal ca un barbat cu capul pe umeri sa mearga din greseala in greseala, decat daca nu-i pasa de nimeni, ci doar de prorpiul madular.

| cristimihailov a răspuns:

De unde stie ca e in 3 saptamani?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nimeni nu poate alege sau gandi pentru altul. Eu iti spun doar ce zic un car cu varf de psihologi-Relatiile la distanta nu functioneaza. Apoi vorbele bunicului meu-In viata nu trebuie sa fii descurcaret, trebuie sa nu te incurci. Despre tine nu am o parere placuta. Si asta nu pentru ce ai facut sau ce combini tu acum ci pentru faptul ca nu iti asumi sa iei o decizie. E un fel de a te pune la adapost ca in cazul in care iese prost ( si bine nu are cum sa iasa ) sa poti sa te disculpi in fata ta ca asa te-a sfatuit cineva nu esti tu cel vinovat pentru consecinte. Iar dpmdv cu iertare te intreb - Cand te-ai implicat in toata distractia asta, atunci ne-ai intrebat pe noi daca e ok s-o faci? Povestirea ta e si asa putin alambicata si greu de inteles dar spune un lucru care eu il consider cheie - A 2 a stie de prima si ca ai un copil cu ea?

| Clorox a răspuns:

Nici sa nu indraznesti sa lasi copilul tau singur, nu face greseala pe care a facut-o si tata, o sa ajunga copilul tau sa fie dezgustat de tine, nu o lasa pe fata respectiva sa se chinuie singura, ajut-o!
Ce naiba, parca ai 14 ani, in viata faci si sacrificii, decat sa cauti motive sa o urasti mai bine cauta motive s-o iubesti din nou!

| N0xEterniS a răspuns:

Eu unul, sunt barbat ca si tine, poate ca nu am trecut prin ce ai trecut tu, dar o singura notiune pretuiesc : loialitatea.
Minciuna e o trasatura a nesigurantei, o trasatura a unui caracter slab.
Pe de o parte esti o jigodie, pe alta nu.
Sa o luam de la inceput, la un moment dat ai fost indragostit de mama copilului tau, pe parcurs s-a dus. Ok.
Deci a fost acel ceva care te-a atras la ea. Spune-i ca s-a schimbat si ca este o persoana diferita care nu te mai atrage si ca o vrei pe vechea inapoi. Paam probabil va face efortul asta, daca si tu dai semne.
Acum ce vrei sa faci cu aia cu 1 copil + inca unu' pe teava? + al tau. Pe bune? Te-a orbit asa de tare incat nu mai vezi logica? Inteleg ca atunci cand suntem indragostiti, parca vedem prin tunel, dar aici e serios.
Eu unul, zic sa vorbesti cu actuala, ea ar putea sa se schimbe, sa fie cum iti place tie gen, daca faci si tu vreun efort.

| UnBroken2016 a răspuns:

Fa tuturor femeilor din viata ta o favoare, fa-ti vasectomie. Ai incercat sa faci pe martirul si in loc sa pleci cu capul sus din prima relatie ai facut si un copil si cum nu era de ajuns ai mai facut un copil cu alta. TU meriti sa fii aruncat in miniera sa muncesti pana la batranete sa intretii acei 2 copii ca nu sunt vinovati cu nimic. Dar nu, acum se vor chinui cu mamele lor pentru ca tu esti prea bun pentru prezervativ. Imi este sila de oamenii din ziua de azi, fac copii pe banda rulanta si nu se gandesc macar putin inainte. Fata din prima relatie nu e vinovata cu nimic, poate ea chiar te iubeste dar a 2 e la fel de vinovata ca si tine. Prostia trebuie pedepsita. Tu iti pui palma in fund si pleci dar alea vor ramane cu cate un copil.

| Mussette a răspuns:

Discuta cu cea care a ramas insarcinata, vezi daca vrea copilul, vezi ce vrea de la tine, sa-l cresteti impreuna sau ar fi de acord sa ramana cu 2 copii.In cazul in care vreti copilul, spune-i sotiei toata povestea si cautati o modalitate de a impaca si capra si varza.Cred ca esti constient ca te poti trezi peste 9 luni cu 2 copii si nu vei sti cui sa-i fi tata mai intai, cu 2 femei si una va suferii, cealalta va tanji...