| Calinovatopu1000 a întrebat:

Buna seara tuturor!
In randurile ce urmeaza o sa va scriu de fapt pe scurt povestea mea de viata si asi dori daca se poate cineva care stie si este in masura sa imi dea niste sfaturii.
Va multumesc!
In primul rand am un baiat cu o fata cu care sunt impreuna de 5 ani.
Baiatu are 2 ani.
Tin sa mentionez ca cu mama copilului nu sunt casatorit legal dar copilu este pe numele meu.
Nu discutam aici chestiuni de divort ci despre ce este bine pentru copil dar am sa va spun pe scurt cate lucruri legate de relatia noastra.
Treaba este ca intre mine si mama copilului nu sunt lucrurile cum ar trebui sa fie adica ( si nu vreau sa se inteleaga ca arunc cu pietre in ea ) mai exact umbla si nu refuza nici un barbat care ii cade ei cu "tronc".
Sincer fiind poate multi dintre dumneavoatra o sa va intrebati "pana acum nu ai vazut cum este?" ba da am vazut dar sa fiu sincer pana sa se nasca baiatu nu credeam vreo data ca o sa imi fac o familie cu ea pentru ca pur si simplu nu va vedeam cu ea in viitor, iar cand a ramas insarcinata am zis sa imi asum responsabilitatea iar in ceea ce o priveste pe ea am zis ca un copil schimba pe oricine ( in bine ) si am crezut ca asa va fi si in cazu ei dar m-am inselat.
A continuat sa faca la fel si dupa nasterea copilului ( eu fiind plecat din tara la munca in strainatate) iar dupa ce a mai crescut si baiatu mai marisor a venit si ea cu baiatu la mine.
Anu trecut in toamna eu fiind acasa in tara din cauza unor probleme medicale am luat si baiatu cu mine iar ea a ramas in strainatate unde a inceput o relatie cu cineva.
Precizez ca nu am nici o problema cu ea vreau doar binele copilului.
Dupa cum ziceam sa incurcat cu cineva nu si-a mai dat interesu de nimic iar eu i-am deschis proces pentru custodia copilului dar pana la urma mi-am retras dosaru care deja era pe rol pentru ca mama ei a murit si am zis sa nu ii mai fac si eu rau luand copilu de langa ea
La insistentele ei si de dragu copilului am zis sa ii mai dau o sansa pentru ca nu vreau sa sufere copilu din cauza problemelor noastre.
Dar inca o data m-am inselat in privinta ei.
Tin sa specific ca am si dovezi dar am tot iertat-o de dragu copilului pentru ca il iubesc si nu vreau sa creasca fara mine pentru ca sunt sigur ca nu ii va fi bine si am sa va spun imediat si de ce cred eu lucrurile astea.
Sa va spun pe scurt ce s-a intamplat astazi.
Azi am aflat ca vorbeste cu un baiat cu care a fost incurcata anul trecut, ala fiind inchis iar ea vorbeste cu el la telefon si ii punea banii.
Noi fiind in strainatate automat i-am luat bilet si am trimis-o in tara, am vrut sa ramana baiatu la mine dar a facut ca toti dracii si am lasat si baiatu si am trimis-o acasa.
Nu stiu daca am procedat bine dar vreau sa va spun ca mi-a ajuns sa o tot iert sa lupt sa fac ceva pentru ea si ea sa continue sa isi bata joc de mine
Practic asta a facut, inselo o data, de doua, 3 ori dar nu la nesfarsit.
Vreau sa va spun ca iubesc baiatu din toata inima pentru ca si eu am crescut fara tata si stiu exact cum este si nu vreau sa treaca prin ce am trecut eu.
Sa nu intealeaga cineva ca vreau sa ii iau copilu sa ma razbun pe ea, nu, Dumnezeu e sus si vede.
Vreau sa iau copilu de langa ea pentru ca langa ea nu ajunge bine.
Daca copilu ar sta langa ea ar fi vai de capu lui, nici nu vreau sa imi imaginez deoare ce ea nu are o situatie materiala buna deloc.
Dimpotriva sta cu taicaso vitreg care e un alcoolist si cu o matusa care are Tbc si unchiu ei care a facut inchisoare ca la ucis pe fratele lui.
Plus ca e acolo o mizerie de rar vezi si poate multi o sa ziceti ca zic de la mine dar de multe ori cand facea baiatu cate o prostioara ca copii ca nu poti cere prea multe unui copil de 2 ani ii mai dadea peste manute si mereu ma certam cu ea.
Ea in tara nu are nici un venit si daca ar fi sa mearga la munca nu ar avea la cine sa lase copilu.
Nici fata de copil nu sa purtat intocmai cum ar trebui sa se poarte.
E baiatu meu si ii vreau doar binele, daca asi stii ca ea este cum ar trebui sa fie sincer va spun asi ajuta-o pentru copil i-as lua o garsoniera ceva dar stau si ma gandesc ca ea oricum umbla cand cu unu cand cu altul si numa de copil nu se ocupa.
Tot ce vreau e binele copilului pentru ca e tot ce iubesc pe lumea asta si vreau sa creasca bine si frumos.
Vreau sa ma sfatuiti daca se poate ce e de facut si daca pot obtine domiciului copilului la mine.
Mentionez ca ea va locui in alt oras.
Si in cazul in care vor fi persoane care or sa intrebe "copilul e al tau? "
Raspunsul este da, am facut un test de paternitate.
Va multumesc

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea facuta atat femeii cat si mediului in care traieste, a reiesit ca este o femeie usoara, care se intinde cu unul si altul, provenind dintr-o familie rau famata si cu bube-n cap.
Ceea ce ai facut tu "azi" a fost o greseala fatala!
Spuneai ca o iubesti si ca tii la copilas, atunci, de ce ai trimis-o in tara?
venise la tine, poate voia sa se indrepte, poate voia sa aiba o alta viata...ori tu, i-ai luat bilet si ai trimis-o in aceeasi mocirla din care iesise, in bratele altor barbati si in acelais mediu infect, plin de boala si mizerie.
Bravo! Nu numai ca ai condamnat-o la aceeasi viata mizera, dar ti-ai contadmant si copilasul alaturi de ea.
Daca iti cuplai creierul inainte sa te ia furia prosteasca, ai fii realizat ca, puteai sa o controlezi si sa o ajuti sa-si revina, daca o aveai langa tine, iar copilasul era cu voi.

| OldSoul a răspuns:

Nu mai bine consulti direct un avocat?
Si nu te mai scuza atat, ai incercat, i-ai dat destule sanse, nici o schimbare, probabil pe asta mizeaza si ea, ca tot ii mai dai o sansa, ea isi face damblaua cu altii, si tot asa, sa stii ca oamenii infecti nu se schimba, asa ca mai bine taie aceasta influenta din viata copilului cat mai drevreme, atat pentru binele copilului cat si pentru binele tau.

| mentholinks a răspuns:

Ea vrea sa tina copilul doar ca sa mai produca niste bani de la tine. Nu-ti fie mila de ea, i-ai copilul.

| Mayar a răspuns:

Fara suparare, dar daca tu nu ai vrut sa fi impreuna cu o femeie ca lumea, si am vazut ca exista destule in Romania, ci cu o tarfa, acum suporta! Vrei sa fii cu o tarfa, dar sa nu fie tarfa! Tu ti-ai cautat-o cu lumanarea prietene! Am vazut multi destepti dinastia si macar cativa primesc exact ce au cerut.

| Nilsson a răspuns:

In mod clar, ar trebui sa resolvi problema in instanta si sa obtii definitiv custodia copilului, ei sa ii lasi cel mult drept de vizita.
Ai sanse mari sa castigi, se acorda adesea castig de cauza tatilor, cu atat mai mult ar trebui in situatia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cam tanar sa-mi dau cu parerea in asemenea situatie, dar iti pot spune din experienta pe care a avut-o mama cu tatal meu alcoolic, au inceput proces de divort prin 2004 si l-au anulat ca a prostit-o pe mama si acum in 2017 face iarasi pentru pensie alimentara pentru ca nu mi pune bani, revenind, iti recomand sa iei custodia copilului, si sa ai griji de el sa nu-l distruga mama lui, acum mai trece mai una alta e mic si o sa uite, dar pana la adolescenta si in mod special adolescenta probabil o sa-l lase cu traume daca ramane cu ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daniele,frățioare,ai spus mai sus ca neamurile ei au tbc și sunt plini de pușcărie. Ma,mânca-ti-as ochii tai,cum sa lași ma copilul sa il ducă între aia ai ei? Tu ești puțin sănătos,moral vorbind? Fa ceva și ia-ti copilul de acolo și ia o bona dacă tu nu poți sta cu el pe motiv ca trebuie sa mergi la munca. Dacă cu adevărat ii vrei binele, mișcă-te repede și ia-ti copilul de la ea, gândește-te ca TBC-ul e contagios, iar dacă copilul prinde microbul, nu are rezistența unui om matur ca sa poată rezista și se întâmpla ceea ce își dorește cel mai puțin orice părinte. Succes și bagă mare și ia copilul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mayar mai sus e suparata pe toti purtatorii de penisuri din ce am vazut raspunsurile ei pe ici pe colo, dar de data asta cam are dreptate. Te/a mancat, acum te scarpini. Pacat totusi de copilul ala, nu o sa aiba o familie normala cu asa mama.

| Random123456 a răspuns:

Atunci nu comenta nimic. Omul are o problema grava si daca tie iti este lene sa citesti atunci abtine-te.winking
In privinta ta, Dany. Nu stiu ce sa spun. Adevarul e asa cum ai spus, copilul nu ar ajunge bine, si pe langa ca nu ar fi crescut bine ar putea ajunge ca mama lui si nu am vrea inca un caz de umanitate "pierdut". Are nevoie de tine daca mama lui e asa "albinuta", de tine sa ii oferi o educatie buna si o situatie materiala cat de cat acceptabila. In privinta domiciliului, cred ca aici va trebui sa te sfatuiasca cineva specializat, dar din punctul meu de vedere, ce am citit, cel mai bine pentru copil ar fi sa traiasca cu tine, intr-un mediu si ambient placut si sa devina un "om mare".

| moshulica a răspuns:

Cred ca parerile lui Alexandru1947 si CristiBC, luate impreuna, sunt bune.

| JoleneSth20 a răspuns:

Se cunoaște în tine atașamentul și dorinţa puternică de a-ţi proteja copilul de tot ceea ce e nefavorabil lui în mediul în care trăiește.
Ţin să te atenţionez de pe acum să eviţi certurile cu ea în faţa copilului. Vei spune,, e mic, nu va înţelege'' și aici se creează adevărata problemă. Încă de la o vârstă fragedă, copilul începe să copieze tot ce vede în jur, iar în jurul lui sunteţi chiar voi. Va prelua din caracterele voastre, va copia modele... și mai târziu te vei întreba,, de ce copilul meu se poartă așa cu mine?''.
Indiferent cât de mult te străduieşti să eviţi conflictele, probabil că în familia ta vor mai fi certuri. În loc să te simţi vinovat sau să îţi acuzi soţia pentru ele, încearcă mai bine să faci certurile cât mai inofensive pentru copilul tău, şi, pe cât posibil, transformă-le în învăţături pentru el.
Vor apărea destul de multe întrebări când va crește, de ex.,, de ce mama nu e lângă mine?". Tot ce va trebui să faci e să-i vorbești DE BINE și să nu-i creezi și mai multe semne de întrebare. Poate te vor ajuta lucrurile astea pe viitor.
Ce ţine de prezent, ţine de tine. De tine depinde copilul tău în acest moment și trebuie să lupţi pentru el.
Mult succes și sper să obţii custodia. E un suflet care are nevoie de tine, nu un obiect purtat dintr-o parte în alta.

| Alexandru1947 a răspuns:

Salut, am citit tot și consider că, ar trebui sa discuți cu un avocat dacă poți obține custodia copilului. Și poate ar trebui sa te mai sfătuiești cu familia sau prietenii. Acum eu îți zic ca sunt toate șansele ca copilul da rămâna la tine.