| drpaula a întrebat:

am si eu o problema, una mai mare! am fost impreuna cu un baiat timp de 4 ani si 3 luni pana acum o saptamana, cand mama mea a scos vorbe urate despre el si a auzit si mama lu si s-a suparat, bineinteles ca s-a suparat si el si a vrut sa ne despartim fiindca asa considera el ca e mai bine pentru amandoi cu toate ca ne iubim foarte mult si acesti ani in care am fot impreuna au fost foarte frumosi, as putea spune cei mai frumosi din viata ma! eu am vorbit cu el ca sa facem ceva sa ne fie totul bine dar el imi zice ca s-a satrat de vorbe si nu mai vrea nimic! ce as putea sa fac sa nu mai zica nimica maicame si oare mai sunt sanse sa ne impacam? eu am 22ani si el e putin mai mare ca mine! ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta sfatul rozatorului. daca te iubeste cu adevarat isi va da seama ca nu a facut bine cand a ales sa va despartziti ...isi va da seama ca nu poate sta fara tine si va lua atitudine. iar tu ar trebui sa discutzi cu mama ta si sa o faci sa inteleaga ca cu toate ca este mama ta si stii ca iti vrea binele totusi este alegerea ta pe cine iubesti si fata de tine baiatul acesta nu a gresit si nu are de ce sa vb urat despre el. si ar trebui sa isi ceara scuze fata de mama baiatului si bineinteles sa nu se mai repete.

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Acele vorbe sunt de fapt, fapte? Eu stiu ca adevarul doare si de aceea bate in retragere. Daca nimic nu-i adevarat in acele vorbe nu vad de ce nu se trece peste. O dragoste adevarata merita asta, nu?

| EUSIATIT a răspuns:

Da desparti. daca e dragoste poti fugi si tot te gaseste dar se pare ca asta doreste s a plictisit si acum gaseste motive.Si apoi e tinar si cred ca acum s a gindit ca mai vrea sa fie liber sa si traiasca viata. e valabil si pentru tine MAritata o sa tot fii abia ai 22. ai vreme stai linistita. crezi ca nu ai timp si pentru griji si greutati. copii etc. distreaza te /

| mioara a răspuns:

Daca tu il iubesti treceti amandoi peste aceste obstacole, du-te dupa el daca il iubestiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

| hasegawa a răspuns:

De foarte multe ori parintii ne strica placerea si ceea ce ei cred ca ne face bine, de fapt ne face mai mult rau.Incearca sa-i explici mamei tale ca esti o persoana care poate decide singura cei place/face placere si ce nu. Spune-i ca este important iubitul tau pentru tine si ca momentan nu vrei sa renunti la el, ce se va intampla mai departe este alegerea voastra ci nu a ei.
Vorbeste cu el si afla daca nu cumva s-a saturat de relatia voastra iar cum gaseste motiv de despartire vorbele scoase de mama ta, explica-i ca nu cu ea are o relatie ci cu tine.De multe ori trebuie sa trecem si prin neplacerii, pana ajungem sa obtinem ceea ce vrem si ne dorim...

| roccomato a răspuns:

Parerea mea este ca daca el vrea sa va desparti-ti, poate nu te iubeste suficient pe cat zice el. daca te iubeste cu adevarat trece peste orice vorbe, fapte si vrea sa fie cu tine.Eu a-si zice sa fii de acord cu ce te-a propus el si vezi cat rezista fara tine! sincer sunt curioasa cat va rezista fara tine! Bafta!

| lauradm a răspuns:

Si el lasa sa se rupa relatia dintre voi. Daca va iubiti nu trebuie sa lasati nici o vorba sa va desparta. Poate s-a saturat si el de vorbe, si vrea fapte.InCEARCA SA II DEMONSTREZI ca iubirea dintre voi nu trebuie rupta din cauza unor vorbe

| Alexăndruţaa a răspuns:

Scz-ma dar daca ai 22 ani...ar trebuie sa stii ce sa facitongue

| motanelul a răspuns:

Daca tine la tine cu adevarat ar trebui sa nu conteze vorbele mamei tale sau ale oricarei persoane, si vb ca el nu se poate sa dea cu piciorul unei relatii de 4 ani asa din cauza unor vorbe tot ce ar trebui sa conteze pentru el ar trebui sa fii tu, si parerea ta despre el. sper sa va impacati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O adevarata dragoste rezista in timp oricit ai fugi de ea.Eu as face-o. M-as desparti si as fi curios si cit tine despartirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Iubirea dintre voi trebuie să vă facă puternici pentru a trece peste acest obstacol.
Nu putem mulţumi pe toată lumea, în cazul tău mamele.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea trebuie' sa fie puternica, etc, etc. De acord. Dar mai e si problema cu "soacra". Daca de acum au inceput certurile, e grav. Ori iti pui mama la punct, daca poti, ori te consolezi si renunti la el. Va fi altfel un chin si pentru tine si pentru el sa traiti in felul asta. Tu vei fi intotdeauna la mijloc, el se va simti amenintat tot timpul, si se poate gandi ca si tu vei deveni ca mama ta (sau macar influentata de ea).

| drpaula explică:

Mrpitbullro, cum as putea sa o fac pe mama sa inteleaga? am mai incercat de nenumarate ori si nu am reusit! acum de o saptamana nu mai vorbesc cu ea si am observat ca indiferenta mea o deranjeaza! cum va trebuii sa procedez in continuare? ce sa fac?

| simona_6366 a răspuns:

Eu doar atat ati spun ai ancredere an iubirea si dragostea voastra si crede-ma ca daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa nu ia nimic an seama oricine ar zice ceva cand iubesti cu adevarat anseamna ca numai acea persoana e importanta de restul nu mai conteaza asa dar iubirea anvinge!