| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, dupa o relatie de 3 luni cu o fata ne-am despartit acum o saptamana si de atunci nu am mai vorbit,(eu am 25 de ani iar ea 20), dupa doua luni jumate m-am mutat la ea findca maicasa a plecat la munca in strainatate si m-am mutat la ea doar de gura ei pentru ca o iubeam chiar daca nu am vrut, eu stau in oras iar ea la 15km de oras,de mult timp imi tot zicea sa ma mut la ea dar ii spuneam sa mai treaca un pic timp,am aflat ca trebuie sa plece maicasa dar nu a fost batut in cuie,asa ca sa decis sa plece si i-am spus ca daca pleaca maicata ma mut la tine,asa ca am ramas doar noi doi,frateso s-a mutat de acolo la oras saptamana trecuta am mers la taicaso pentru al ajuta fiinda are o ferma,tatal ei sta in alt sat la o distanta destul de mare pentru ca aici nu avea unde tine animalele,cand am ajuns am fost obosit de la drum si m-am pus de am dormit, cand m-am trezit m-a certat ca de ce nu l-am intrebat pe taicaso daca vrea sa-l ajut cu ceva, inainte sa plecam am dat de mancare la animale eu cu ea, cand am ajuns acasa la ea nu a mai spus nimic, a doua zi cand am mers acasa la mine sa ma pregatesc de munca a inceput cearta.Ca de ce nu l-am ajutat pe taicaso ca eu acasa la ea nu fac nimic, ca nu se poate baza pe mine, ca nu o iubesc 100%,dupa cate sacrifici am facut pentru ea,ca m-am mutat la ea chiar daca m-am certat cu ai mei,o duceam si pe ea la lucru,o aduceam,mergeam si eu la lucru,cand ieseam seara sau dimineata de la munca mergeam la ea,mai tot timpul am fost pe drumuri,mi-am dat silinta `sa tai lemne sa fac focu,mai spalam vase,mai reparam prin casa, nefiind alt barbat in casa,de cand m-am muta la ea o singura data ma asteptat seara cu mancare calda acasa,l-am ajutat pe unchiuso sa faca o terasa la ea acasa si ma intreaba sa fac de mancare oua cu cabanos,si zice da nu este si am lasat tot si am mers la magazin sa cumpar,daca era o fata asa gospodina putea sa mearga ea si eu sa ajut acolo,tot asa int-o dimineata m-am trezit mai repede sa duc balastru inauntru si i-am spus ca mancam paine cu ou si am plecat afara la carat si vine afar si spune ca nu este paine dar nici nu a mers sa cumpere,i-am spus samancam cereale cu lapte danu s-a dus sa imi pregateasca asa ca m-am dus tot eu,cand am terminat am intrat in casa si spune ai terminat,am spus da si am si mancat,da spune nu puteai sa ma astepti si pe mine,plus de asta ea ii pocaita, vroia ca eu ca trec de religia ei, vroia sa mergem in strainatate la munca sa venim ne facem casa la ea, dar ai mei au un apartament in care nu sta nimeni aici in oras, inca o casa la 20km de oras,dar nu a vrut,vrea sa ramana la ea,eu trebuia sa fac tot pentru ea chiar sa renunt la religia mea pentru ea si mai spune ca tot eu nu o iubesc,daca ii sa trageam linie ea ca mi-a cumparat cateva parfuri,imi spunea ca ma iubeste ca nu poate trai fara mine,ca mai posta tot felul de citate pentru mine despre iubire si ca odata am ramas fara credit si mi-a trimis ea,mi-a cumparat tigari,imi mai dadea bani cand nu aveam,ne mai jucam ne mai prosteam,nu stiu prin ce mi-a aratat ca ma iubeste,chiar nu a fost profitoare,cand mergeam la magazin cu ea tot ma intreba ce vreau sa-mi cumpere,dupa ce ne-am certat am fost dupa ea la lucru si mi-am luat hainele si am plecat,nici nu am mai pupato sau strans-o in brate,in ziua in care ne-am certat a sunat-o si maicamea pentru ca maicasa imediat ma suna daca ne certam si mama ei stia totul despre relatia noastra,maicamia i-a spus ca ea ar vrea ceva mai bun pentru mine si ca eu am bani si pentru ce sa mergem sa lucram in strainatate daca ne putem muta aici,am uitat sa va spun ca ea anul trecut dupa ce a vorbit cu un baiat trei luni s-a dus la el in Germania,acolo ea facea curat,mancare,spala si acel baiat dupa un timp s-a cam saturat de ea,si mama baiatului ii spunea cand pleaca odata si el nu zicea nimic asa ca plecat,cand am fost cu ea impreuna a venit acel baiat sa se impace cu ea,dar ea nu a mai vrut,plus de asta in timp ce am fost cu ea impreuna,a vrut sa se vopseasca la par si a vorbit cu un timp si a spus ca o face gratis numa sa apare in catalogul lui,cand am auzit mi s-a ridicat tensiune cum adica sa o faca pe gratis si a venit la ea la lucru sa ii vada parul fiind si eu acolo,a doua zi mi-a spus ca s-a dat la ea spunandu-i ce fund frumos are si cand i-am spus sa-mi arate conversatia a spus ca a sters-o,ne-am certat evident,i-am spus s anul se mai repete,a doua zi am fost la ea la lucru si uitandu-ma la poze am vazut in albumul de la facebook messenger o poza cu unu,cand am vazut am innebunit,mi-a spus ca a intrebat-o ceva de aparatul dentar pentru ca si ea are si avea si acel baiat cu care a vorbit,ne-am certat si am plecat lasand-o plangand,am vorbit cu maicasa,mi-a spus ca daca nu mai am incredere in ea sa ne desp,dar am iertat-o fiindca o iubeam si de adunci nu prea am mai avut incredere in ea si am devenit suspicios si gelos,eu daca vorbeam cu una imi facea scandalu de pe lume,sau daca intra una pe mine eu ii aratam conversatia,mai vorbea cu doi amici care nu pareau o amenintare pentru mine,intro seara cand m-am dus la lucru am vorbit cu ea la telefon si am auzit sau poate mi s-a parut ca spus in soapta"mai incet"cand am auzit a spus ca nu am auzit bine si sa mai termin cu geloziile astea si i-am inchis telefonul in nas,m-a sunat maicasa si mi-a spus ca ea nu a crescut o curva si ca nu ar putea sa imi faca asta pentru ca ma iubeste,am trecut si peste asta,revenind la ziua in care mi-am luat hainel de la ea,asta a fost sambata trecuta,i-am dat mesaj ce face cum ii,am si sunat-o si tot nu a raspuns asa ca am sunat-o de pe numarul unui coleg si mi-a raspuns,a spus ca nu conteaza cum ii, ca eu ce fac,si am inchis acel coleg a vazut ca sunt necajit si imi zicea ce sa scriu in mesaje,ca sa ne impacam chiar daca eu nu prea voiam,ea tot spunea ca din cauza lu maicamea ca ea a jignit-o,asa ca a sunat-o maicamea si a intrebat-o cu ce a jignit-o si mama i-a spus ca ea nu are treaba daca ne impacam,tot am mai vorbit cu ea prin mesaje si tot altceva zicea,am cazut ca a inceput sa cedeze si i-am spus ca zi-mi odata da sau nu,a spus ca nu ca eu nu ma pot obisnui la tara si nu mai stiu ce,i-am spus ok ca nu o mai deranjez,dupa o ora imi da un mesaj in care scria:Hai sa zicem ca ne impacam,te muti la tara? ce faci? eu lucru si tu stai? nu i-am raspuns m-a sunat tot nu i-am raspuns si ma mai sunat odata dar tot nu i-am raspuns Cam asta e povestea mea,azi se face o saptaman de cand nu ne-am mai vazut si nu am mai vorbit,am inceput sa m remuscari ca am luat o decizie la nervi, eu am sters tot de pe facebook cu ea,ca poate ea chiar m-a iubit da nu mi-am dat eu seama,ca am dat cu picioru la fata calumea,noi lucram la aceiasi firma dar zone diferite,mi-a spus o colega de a ei ca dupa doua zile s-a bagat in seama cu unu,ca atunci cand am mers la taicaso dupa ce mi-a dat banii am si dormit si ca se vede ca nu ii asa afectata,vineri a fost ziua ei dar nu i-am dat mesaj,posta pe facekoob ca se simte bine,isi face poze,cred ca a trecut peste,in schimb eu sunt cam terminat,toata ziua stau in pat si ma gandesc la ea si la ce decizie am luat,daca am facut ce trebuia,ma roade faptul ca ea nu isi recunoaste greselile,ea spune la toti varianta ei, mi dor de ea, de imbratisarile ei de sarutarile ei de tot, am fost si la psiholog a spus ca ea avea nevoie de un servitor, sau eu m-am lasat pacalit de vorbele ei frumoase? asa un pic parca vedeam ca tine la mine.Voi ce ziceti am facut bine ca am pus punct? Daca aveti intrebari va raspund cu mare drag

6 răspunsuri:
| FlorinBulgaru a răspuns:

Un roman întreg, am citit tot, am concluzii, zici bine ce zici, sunt super multe să spun dacă o iau cap-coadă, însă, iau partea esențială, psihologul are dreptate, exact la asta mă gândeam și eu când am citit jumate din ceea ce ai scris, nu cred că sunt singurul care crede că are doar nevoie de ajutor în gospodărie sau chiar servitor, dacă ați vorbit deschis și ți-a spus vreodată, fiind sinceră, că ești primul pe care-l iubește și că n-ar renunța la tine pentru nimic și și-ar face planuri și etc, e clar că ai ratat-o, însă dacă mă crezi, dacă te iubește cu adevărat s-ar întoarce oricând, dar dacă face asta și îți spune să-i mai faci servicii, e clar, ai fost un om deștept că ai pus punct, relațiile de interes duse departe fac un mare rău, ajungând la certuri, bătăi, suferință etc. Nu zic că certurile nu fac parte dintr-o relație, e ok o ceartă, dar într-o ceartă cel care se simte vinovat la sfârșitul acestui conflict, recunoaște, spune sau caută să rezolvați cumva problema, însă dacă te ia ca o slugă, nu mi se pare iubire deloc, asta e părerea mea, am citit mult, am scris mult, sper că n-ai ce face să nu-ți ocup timp, nu știu ce să zic, ești la o vârstă superioară mie, dar dupa părerea mea ai făcut bine, însă poți aștepta să-și ceară scuze, să vadă unde a greșit și să n-o mai facă, în schimb să fie deschisă, la fel și tu, și nu știu, acum depinde de ea, depinde de ce o să facă acum. Dacă vrei să mai adaugi ceva, o să revin cu un seen.

| cristimihailov a răspuns:

Punctul la relatie e singura solutie sad

| Boy91 a răspuns (pentru FlorinBulgaru):

Cale de impacare nu mai este,am iertat-o ascunzandu-mi acele conversati,mi-am lasat familia pentru ea,tot eu am facut sa fie bine,vroia sa renunt si la religia mea pentru ea si in schimb nu am primit nimic, decat reprosuri si nemultumiri, ea nu vrea sa renunte la ideile ei si nu isi recunoaste vina, eu chiar nu am gresit cu nimic si am acceptat-o asa cum era adica avea un handicap la o mana si la picioare dar ea nu m-a acceptat pe mine, eu i-am daruit sufletul pe tava.

| minrest a răspuns:

E o femeie careia ii place sa acuze. Asta ar fi viata ta cu ea, acuzatii fara sfarsit. Alta mai buna.

| Kaℓi a răspuns:

Eu am un deja' vu... am mai citit povestea asta! insa nu cred ca a fost ATAT de amanuntita prima data, am gasit acum elemente noi.

Tinere 91, suferi ca un caine comunitar degeaba. Fata a trecut peste, treci si tu. Spui ca e pocaita, asta e derutant pentru mine pentru ca pocaitii pe care ii cunosc eu sunt extrem de cumsecade si la locul lor, si in plus au un simt al moralei crestine exacerbat, o fata pocaita nu ar locui necununata cu un baiat. Ce fel de pocaita e? mai ales ca ai spus ca s-a vopsit la par... asa ceva e de neiertat! In general, din ce povestesti tu, mi se pare cam bitchy pentru o pocaita.
Mi s-a parut un pic cam mult amestecul in poveste al celor doua mame. Nu zic ca nu e in regula ca parintii sa fie la curent cu relatia copiilor, insa sunteti adulti si cred ca e exagerat ca fiecare dintre voi sa o sune pe mama la orice cearta.
Cred ca ai facut destul pentru relatia voastra prin simplul fapt ca ai acceptat sa te muti la tara pentru ea. Putea sa aiba rabdare sa te adaptezi un pic acolo inainte sa-ti reproseze ca nu faci treaba, daca era mai isteata iti prezenta prima data latura idilica a traiului bucolic (asta e cam pleonastic, stiu), abia apoi trebuia sa te puna sa descoperi bucuria simpla a muncii fizice, la taiat de lemne, reparat garduri, cosit, prasit, muls vaca. Parerea mea e sa o lasi sa-si gaseasca pe cineva mai potrivit pentru ea, oricum cred ca deja e din nou pe piata si se va intampla asta. La fel sa faci si tu, gaseste o fata care sa te aprecieze si o sa fie bine.

| RAY a răspuns:

Eu am astigamatism si ma dor ochii daca citesc mult, din cate am inteles daca o iubesti nu o lasa lupta pentru ea daca crezi ca merita iubirea ta, mult bafta man, dar fi si barbat nu fi milog fi barbat