| quiria a întrebat:

Buna tuturor.Eu am terminat facultatea de un an.La fel si sora mea.Amandoua stam acasa cu parintii.
Mama ne terorizeaza.Din proasta,handicapata, om de nimic nu ne mai scoate.Eu si sora-mea de mici am fost cuminti si am invatat bine doar ca nu suntem prea descurcarete.Suntem somere momentan si mama ne scoate ochii pentru orice.Chiar daca facem un lucru bun ne critica. Zice ca suntem urate si ca nu ne ia niciun baiat.Sunt foarte suparata si depresiva.Ma gandesc la cele mai negre lucruri.Nu stiu ce sa fac.Si asa e lumea rea.Dar propria mama sa ma jigneasca datorita faptului ca nu am servici.
Eu sunt mai timida de felul meu.La fel si sora mea dar nu suntem criminale.Noi daca facem un lucru rau parca am face o crima in ochii mamei noastre.Plang mei mereu si sunt deprimata. Spuneti-mi daca ati trecut prin aceasta dureroasa experienta a vietii si ce trebuie sa fac.Inteleg ca e parinte dar nu stiu daca e normal sa tipe mereu si sa ma jigneasca.Ea lucreaza de 30 de ani in invatamant si stiu ca e stresata dar pe mine nu ma intelege se plange doar de problemele ei. Tatal e mai moale dar ne critica si el.
Astept pareri!

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

O parere proprie: faceti repede ceva si tu si sora ta si gasiti-va de lucru. cand ati gasit de lucru amandoua mutati-va cu chirie, nu din razbunare pentru parinti, si pur si simplu ca sa va responsabilizati si sa stiti cum sa gramuiti banutul, sa va faceti viata voastra, sa invatati sa traiti fara parinti, caci la un moment dat daca va veti casatori si plecati direct de la parinti va va fi foarte greu in viata. Asa ca sfatul meu este sa plecati de acasa in conditiile inceperii unei noi etape in viata voastra. oricine este in stare sa faca asta cu atat mai mult cu cat aveti o facultate la activ. Sunteti oameni si fiecare om are valoare in felul lui, pe doameniul lui, in viata lui, intre prieteni si in familie. Jignirile vor inceta in momentul in care ei vor vedea ca sunteti in stare (si sunteti) sa va intretineti singuri. Parintii nu vor fi de acord la inceput dar se vor obisnui cu timpul. Succes

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Dupa cum vad eu lucrurile ai doua varinate.
1) Roaga-te mai mult, fa mai multa milostenie, si cauta-ti un servici.
2) Cauta-ti un servici.

| Roxana121 a răspuns:

Serios chiar nu inteleg de unii oamneii fac copii, iar apoi se pling de ei, si se comporta foarte urit cu ei? Daca vrei sa fii cuc singur(a) atunci poftim nu mai teroriza un copil, traieste singur(a) toata viata.
Nu stiu ce esire este din situatia asta, dar cu siguranta trebuie sa ei o hotarire impreuna cu sora ta, mai ales ca e primavara mai usor gasiti cite un job, si o sa va descurcati voi. Bafta si fiti puternice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu crezi ca ar fi cazul sa iti cauti ceva de lucru la varsta asta mai ales ca ai terminat si studiile / deja un an acasa pe banii parintior fara nicio ocupatie nu aduce nimic bun

| quiria explică (pentru suntserios):

Ba cred. nimeni nu ma ajuta.Cand ti-e greu nimeni nu te ajuta.

| h3r a răspuns:

Ai 25 de ani? Mai devreme vorbeai frumos despre sora ta, acum gata nu ai mai vrea să locuiești cu ea.
Nu asta e problema, ci faptul că ai o vârstă deja, iar tu îți bați capul cu jignirile mamei!
O ai pe sora ta, ai un sprijin! Păreți o familie stabilă cât de cât, referitor la situația financiară, deci puteți încerca ceva mai mult, poate pe propiile picioare... amândouă.
Ce să mai zic, ea este învățătoare, ar trebui să vă îndrume!
De ce vă numește urâte? De ce vă jignește?
Impune-te în fața ei, n-o mai lăsa să facă așa!
Sora ta ce părere are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca au cunostinte, printre patroni, va poate ajuta cu o vorba cu o rugaminte.a-ti terminat o facultate.e laudabil.al meu doar 9 clase.curs de sudori, ceva reparatii calculatoare, limba engleza si cauta de lucru de trei ani.e trist.dar daca va poate ajuta ar fi bine pentru inceput.cat despre casatorie.fiecare floare isi are unbra ei.e trist ca este in invatamant si va vorbeste in halul ala.lasati cearta, si mai ales calculatorul.si cautati-va de munca.este cel mai important sa va vada plecand undeva la un service. dupa aia se mai schimba cate ceva o sa vedeti.

| GirlLăvHell a răspuns:

Vorbeste cu ea deschis si spune-i ce ai pe suflet... daca nici atunci nu intelege muta-te cu sora ta din casa.

| kyGirL a răspuns:

Eu nu as mai suporta sa stau cu parintii mei... dupa 18 ani! Cauta`ti de lucru strange-ti bani si ia-ti o garsionera sau ia cu chirie si poti sa stai impreuna cu sora ta! Poti sa lucrezi si daca esti in somas!

| quiria explică (pentru kyGirL):

Nu.E sora geamana.nu e bine.E bine despartite.Am stat 25 de ani.e bine fiecare sa-si vada de viata ei.

| kyGirL a răspuns (pentru quiria):

Pai stiu dar ma refeream sa nu platiti prea mult...Si sa impartiti am2 o garsioniera...decat sa stati cu parinti la varstra asta!

| Yaasmina a răspuns:

Mama ta nu se comportă deloc ok! Ar trebui să porţi o discuţie cu ea, să o întrebi ce o poate face fericită + să încerci să îţi găseşti un job. Dacă nu te deranjează, ce facultate ai urmat
?

| quiria explică (pentru Yaasmina):

Facultatea de ecologie.Si master terminat in 2012.