| ellaal1986 a întrebat:

Buna tuturor! In urma cu doua zile am cunoscut un tip pe Facebook. Dupa putin timp mi-a spus ca ma iubeste, mi-a spus ca ar vrea sa fiu sotia lui si ca vom fi impreuna pentru totdeauna. Aseara m-am intrebat daca am bani, a spus ca imi va trimite bani. El lucreaza in Italia in constructii si vine in Romania in luna august si aseara m-am intrebat ce cadou doresc sa-mi aduca. Am vorbit si la telefon, imi vorbeste asa de frumos, are grija de mine, mi-a spus ca daca ma doare ceva sa ii spun, imi vorbeste foarte mult de cat de mult ma iubeste, ca abia asteapta sa ne intalnim, ca voi fi sotia lui si ca nu ma va lasa niciodata. Nu mi-a cerut poze nud si nici nu vorbim chestii intime. Despre el nu prea spune nimic. Am avut o discutie cu el si mi-a aratat contul de Facebook al mamei lui si o poza a surorii lui si a spus sa le intreb de el. Exact din prima seara ne-am trecut într-o relație si și-a pus poza mea la fotografia lui de coperta. Voi ce părere aveți despre ceea ce v-am povestit? Prietenii mei mi-au spus ca ar fi proxenet si ca aceasta metoda se numește loverboy. Voi ce credeti? Cum poti iubi o persoana ce tocmai ai cunoscut-o pe Facebook in doar o ora?

43 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cam repede a trecut la declaratii in conditile in care nici macar nu v-ati vazut.
Acum nu conteaza unde cunosti o persoana, conteaza ce fel de persoana este.
Asta afli doar in timp, daca afli, nu stie nimeni sa iti spuna.
Depinde de tine sa iei o decizie.
Ori te vezi cu el ori nu, e simplu si fara pierdere de timp!

| ellaal1986 explică (pentru ROB3RT89):

A trecut la declaratii in nici o ora de cand i-am acceptat cererea de prietenie si inca nu vorbisem la telefon. Si inca ce declaratii imi face!

| darrio2007 a răspuns:

Proxenet clar. Blochează-l.

| ellaal1986 explică (pentru darrio2007):

Asta ma tem si eu, dar inca nu sunt convinsa!

| Violleta2022 a răspuns:

Este PROXENET!
Nici un barbat de pe lumea asta nu-ti spune ca te iubeste doar 1 zile dupa ce te vede pe FB, asta este clar un mare bullshit pentru fete naive si prostuteasa.
Barbatul este proxenet (peste) si racoleaza taman fete ca tine, care nu gandesc si nu sunt capabile sa gandeasca ca li sepoate intampla ceva rau. Este tactica pe care o fac toti proxenetii ca sa cucereasca fata prostuta pe care apoi o conving sa fuga cu el ca sa o vanda pe piata sclaviei de prostitutie.

Anunta Politia!

| ellaal1986 explică (pentru Violleta2022):

Am luat deja legatura cu Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane!

| sierra1 a răspuns:

Deci ai văzut poza mă_sii, a lu'soru-sa dar pe a lui?

| ellaal1986 explică (pentru sierra1):

Si poza lui am vazut-o! Are cateva poze cu el pe Facebook!

| sierra1 a răspuns (pentru ellaal1986):

și te-a "cerut" așa, din senin?
(să ințelegem că ești născută in 1986?)

| ellaal1986 explică (pentru sierra1):

Am 24 de ani la fel ca el, si da m-a cerut asa din senin, acum ma numeste viitoarea sotie!

| sierra1 a răspuns (pentru ellaal1986):

Cine știe, poate o ieși ceva real și bun d-aici...

| ellaal1986 explică (pentru sierra1):

Ceva bun pentru mine nu cred! Abia ma cunoaste si vrea sa inchirieze un apartament pentru noi in Italia!

| sierra1 a răspuns (pentru ellaal1986):

"ellaal198: Ceva bun pentru mine nu cred!"

atunci de ce mai dezbatem subiectul? Il ignori și cu asta-baste!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poți baza absolut deloc pe ceea ce îți scrie un necunoscut pe Internet. Nu accepta bani nici cadouri. Totul sună fals, capcană. Fii foarte atentă cu necunoscuții de orice fel.

| ellaal1986 explică (pentru sadrian46):

Deci dupa parerea ta, sunt pe punctul de a cadea in plasa unui proxenet? Eu de asta ma tem!

| sadrian46 a răspuns (pentru ellaal1986):

Nu poți ști nimic despre el, din ceea ce spune. Totul poate fi fals 100%. Și mama și tot.

| Mosotti a răspuns:

Pai nici nu e cazul sa te intrebi! Nu e in regula cu el.
Si contul mamei lui poate fi oricine amic de al lui sau chiar alte femei puse de el la o adica daca se cere web, mare atentie.
Si "sora" la fel.

Nu fi fraiera ca altele, s-a tot vb de loverboys.
Din moment ce intrebi e clar ca te-ai baga.

Precis arata bine, ca altfel nici nu te-ar fi interesat daca e bine sau nu, ca nu-l mai bagai in seama.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exact, prietenii au spus foarte bine. Asa ceva nu exista. Sau o fi cu capul complet. Te iubeste. Minunat. In baza a ce? Vai, am vazut o poza cu cineva pe net, imi place/ma atrage/ma excita, si gata, pac! O iubesc? Cum ziceam, asa ceva nu exista, nu are cum. E absolut ridicol si absurd. P.S. Sa zicem daca ne-am fi cunoscut pe FB si am fi stat la povesti, desi nu ti-as fi trimis poze nud si nici nu as fi pretins, as fi preferat sa aflu cit mai multe despre tine. Si as fi discutat si "chestii intime" - nu neaparat legat de pozitii si practici cit de mentalitate. >> Are un Linkedin? Instagram? Are nume intreg pe Facebook? Ii poti verifica identitatea? Sa afli exact cu ce se ocupa pe bune, daca are antecedente penale, etc?

| ellaal1986 explică (pentru GabiDumitrescu):

Are Facebook, LinkedIn, Instagram si WhatsApp nu are. Are nume intreg pe Facebook. Oricum am luat legatura cu Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ellaal1986):

Pai ai luat legatura ca sa ce? Nu ai nici o dovada ca incearca sa faca asa ceva. Bine, daca apare cu antecedente pe la aia, posibil. Numele ala intreg de pe FB poate fi fals. happy

| ellaal1986 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tipul este proxenet, doamna de la Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane mi-a spus ca nu este normal cum procedeaza el, si ca aceasta metoda se numeste loverboy. Deocamdata cazul este in analiza, iar daca totul se adevreste, am salvat atat viitorul cat si viata mea, cat si a altor fete!

| ellaal1986 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si din pacate multe fete pasesc asa ca mine si tac, dar eu mi-am dat seama ca ceva nu este in regula si am luat legatura cu cine trebuie. Ti se pare normal ca tipul sa imi spuna ca, a vorbit deja pentru un apartament in Italia pentru mine si pentru el, cand noi ne-am cunoscut abia in seara de 27 ianuarie 2023?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ellaal1986):

Aaah, pai despre partea asta nu povestisei. Da, deja e prea umflata cu pompa povestea. Sa speram ca vor reusi sa miste ceva astia. Foarte bine ai facut.

| ellaal1986 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deocamdata Politia Romana cerceteaza, si mi se va comunica rezultatul cercetarilor!

| Freya1 a răspuns:

Sunt doua situații aici pe care poți lua în considerare.
Ori e o persoana cu probleme la nivelul psihicului ce nu conștientizează ce înseamnă o relatie, ce crede ca asa trebuie sa procedeze ca sa nu rămână sigur.
Sau da, poate sa fie un profitor ce urmărește ceva de la tine.
Nici un om cu toate țiglele pe casa, sau ce nu urmărește ceva nu îți va face declarații de dragoste in stilul asta si asa repede, nu îți va da bani asa moca și nici cadouri fără măcar sa aibă o relație cu tine fata în fata și de ceva vreme.
Ai grija cu cine vorbești și ce relații îți faci.

| ellaal1986 explică (pentru Freya1):

Am vorbit cu el la telefon, si probleme la nivelul psihicului pare sa nu aiba, deci ramane varianta a doua! Nici nu stii cate declaratii de iubire imi face. Vrea sa ma duc si in Italia la el de exemplu!

| Freya1 a răspuns (pentru ellaal1986):

Dacă ți-e ți se pare ok ca om, poți sa conversezi cu el nu asta e problema.Dar sa nu accepți sa îți de-a sau cumpere chestii pentru care sa te facă "datoare" și în nici un caz sa nu mergi intr-o tara străină cu un om pe care îl cunoști asa, și mai are și comportamentul asta.
Încearcă și tu sa te uiți pe Facebook printre prietenii lui sa vezi ce fel de oameni sunt ca ii diferențiezi ușor pe băieții ok de "bombardieri". Vezi poze cu familia lui și de unde provine etc dacă vrei sa deslușesc misterul.
Dar părerea mea rămâne totuși sa ai un pic de grija ca mie îmi da cu virgula.

| ellaal1986 explică (pentru Freya1):

M-am uitat pe contul mamei lui dar nu am vazut nici o poza cu el, este in lista lui de prieteni dar de unde stiu eu ca este chiar mama lui? M-am uitat la prietenii lui, are si de sex masculin in lista, dar si destule fete!

| Freya1 a răspuns (pentru ellaal1986):

Nu stiu, dacă nu îl vad, nu îl aud nu am cum sa îmi dau seama sigur despre ce e vorba dar ti-am spus, clar ceva nu e în regula.
Eu una am întâlnit fel și fel de oameni de-a lungul timpului și intr-adevar, sunt foarte mulți ciudați pe lume.

| ellaal1986 explică (pentru Freya1):

Plus ca tot ceea ce spune poate fi fals!

| gabicoo a răspuns:

Îi băiat serios! Garantat!
Lucrează în Italia la drumuri și poduri! Paznic pe centură! Dacă te duci la el vei avea loc de muncă asigurat! Tot acolo!

| ellaal1986 explică (pentru gabicoo):

El spune ca lucreaza in constructii in Italia!

| Lioana a răspuns:

Chiar daca nu e proxenet e prea ciudat tipul. Cu un tip care se "indragosteste" asa usor nu vei avea o viata fericita.
Ia aminte ca conturile mamei si surorii lui pot fi fake si sa fie tot el in spatele acelor conturi.
Sub nici o forma nu te duce tu la el in Italia. Lungeste discutia. Cunoaste-l mai bine. Seaca-l cu intrebari despre el. Timpul iti va arata ce fel de om e. Unde e graba cu siguranta nu e dragoste.

| ellaal1986 explică (pentru Lioana):

Stiu, si este destul de ciudat tipul. Nici nu stiu daca contul lui de Facebook este 100% real!

| Emma30555 a răspuns:

Totul este fals, ori e proxenet ori urmează sa îți ceara bani sub diferite pretexte. Pozele și tot ce face sunt chestii false, trucate. Blochează l, și dacă ar fi ceva adevărat, omul nu ar fi întreg la cap, înțelegi? Nici un om normal la cap nu ar grăbi lucrurile astea, nu poți iubi pe cineva fără sa cunoști acea persoana. Vrăjelile astea țin doar la fete extrem de naive și vulnerabile

| ellaal1986 explică (pentru Emma30555):

Din pacate este proxenet. Pacat de tineretea si de frumusetea lui, dar va ajunge acolo unde ii vine este locul, nu in libertate. Nu voi avea liniste pana nu va fi prins!

| VoidEternal a răspuns:

Și să fie 100% tot ce zice adevărat și tot as fugi cat mai departe de el.

| AdioTPU a răspuns:

Exact la asta m-am gândit și eu când am citit începutul întrebări, că e un loverboy. Sau mai exista o varianta: să fie singur de mult timp sau sa nu fi avut niciodată o partenera și să se fi atașat de tine.

| Robert2526 a răspuns:

Haha cere-i bani, asteapta sa iti trimita apoi dai block. Asta vrea sa te scoata pe centura. merita sa fie fraierit si el putin

| ellaal1986 explică (pentru Robert2526):

Acum vrea sa imi cumpere bilet de avion ca sa merg in Italia la el. Mama lui stie de mine, sora lui abia asteapta sa ma cunoasca, dar pe Facebook nici nu m-au contactat. Foarte ciudat nu?

| Robert2526 a răspuns (pentru ellaal1986):

Nu te duce nicaieri, chestia asta e pe fata laughing dai block

| ellaal1986 explică (pentru Robert2526):

Nu ma duc nicaieri, si am luat deja legatura cu Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane! Nu il pot bloca, deoarece daca este proxenet, ma pun atat pe mine cat si pe mama in pericol!

| luxlux2488 a răspuns:

Nu exista iubire, te duce in viata si o sa faci bani pentru el happy asa se intampla cu fetele mai slabe happy. Pe bune, tu i ai spune unui baiat ca il iubesti dupa cateva conversatii!