| ellaal1986 a întrebat:

Buna tuturor! V-am povestit ieri ca am cunoscut un tip pe Facebook care este in Italia și dupa putin timp imi spunea ca ma iubeste si m-a cerut in casatorie. Azi am luat legatura cu Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane si intr-adevar tipul este proxenet. Am dat tot ce mi-au cerut ca sa fie verificat la politie (fara ca el sa stie nimic, pentru a nu o pune pe mama in pericol). Intrebarea mea este: mama poate fi in pericol ca sa-i faca vreun rau? El stie de mama mea. Nu am avut de-a face cu vreun proxenet pana acum si ma tem pentru mama mai mult! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Da-i block! SI schimbati setarile de Facebook. Nu e niciun beneficiu sa ai profilul public ( sa vada toata lumea ce postezi si continutul timelineului).

Intereseaza-te cum sa iti faci profilul privat. O simpla cautare google de genul " how to make my Facebook profile private " o sa te ajute sa faci asta. Si pe Instagram la fel.

Mai bine iti vad postarile numai cei din lista ta (prietenii, cunoscutii si pe cine ai mai adaugat).

Din pacate, daca iti poarta pica si iti vrea raul: o va face.

Tu tot ce poti face este sa te indepartezi cat mai mult de persoana aia.
Fa-ti contul privat, schimba-ti pozele, incearca sa faci niste schimbari care crezi tu ca o sa il faca pe proxenet sa nu te mai stie. Daca mama ta are Facebook, fa la fel si la ea.

Daca vrei sa o duci putin mai extrem, poti sa iti colorezi parul sau sa ti-l faci altfel. Dupa o perioada o sa uite el cum arata-i cand erai blonda, roscata, bruneta sau cum erai inainte happy

Taie-o cu el si o sa te uite (sper)
baftawinking

| ellaal1986 explică (pentru SuperCoolDude):

Inseamna ca va trebui sa-i spun si mamei. Nu i-am spus ca sa nu o sperii. Momentan doar eu si Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane stim, ei au fost primii carora le-am povestit!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca mama ta este in pericol, tu ai putea sa fii mai mult, daca respectivul este urmarit penal si posibil sa fie condamnat.

| ellaal1986 explică (pentru Ioandelasal):

Totul este anonim tocmai ca sa nu fiu pusa in pericol, dar tot ma tem!

| dullcat a răspuns:

Felicitari pentru curajul tau.Nu stiam ca te poti interesa la Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane.Cum functioneaza procedura mai exact? Ei iti pot furniza date despre cineva chiar atat de usor?

| VoidEternal a răspuns:

Felicitări pentru decizia de a suna la poliție. Ai făcut foarte bine. Daca nu va știe adresa ar trebui sa fie totul ok.

| ellaal1986 explică (pentru VoidEternal):

Multumesc! Nu stie adresa, dar stie cum arat atat eu cat si mama. Sigur mi-a studiat cu atentie contul de Facebook, si acolo am si cateva poze cu mama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are ce sa iti faca rau din moment ce ai actionat din timp, fara sa stie individul, insa chiar si asa probabil respectivul avea intentii bune pentru tine, daca pana acum nu ti-a facut vreun rau nu vad de ce ti-ar face rau in vreun fel in continuare. Insa este bine ca te-ai informat inainte sa te implici emotional in vreun fel in aceasta relatie, autoritatile sunt instiintate, deci este totul in regula

| Utilizatoare123 a răspuns:

Draga mea, nu stiu de ce nu dai block pur si simplu. Sterge-ti conturile, da block, fa-ti altele noi, alte nume, alte parole etc. Ancheta se poate desfasura si fara sa tii contact cu el, ca asta e ideea, nu? Ai grija.

| ellaal1986 explică (pentru Utilizatoare123):

Ai dreptate, dar cand mi se vor comunica rezultatul anchetei. Am eu grija sa nu ii dau detalii despre mine!

| ellaal1986 explică (pentru Utilizatoare123):

In functie de rezultat ii voi lasa un mesaj ca sa inteleaga ca nu toate fetele sunt naive, apoi il blochez atat pe Facebook cat si numarul lui de telefon!

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru ellaal1986):

Ce rezultate? Ce sa astepti? Ai scris singura: 'si da, intr-adevar este proxenet'. Nu ai deja rezultatul?

| ellaal1986 explică (pentru Utilizatoare123):

Ai dreptate, eu ii dau bloc dar ramane mama. Va trebui sa vorbesc si cu ea!