| askdex a întrebat:

Bună tuturor! Mă numesc Gabi, am 22 de ani și sunt din Oradea. Mă lupt cu o problema de vreo 2-3 ani încoace. Mai multe de fapt, dar asta deja incepe sa mă afecteze psihic.

Sincer, nici nu știu de ce scriu aici, poate pentru că mă simt singur sau am nevoie de atenție, de ajutor, nu știu. Ideea e ca nu îmi găsesc nicicum o prietenă (iubită). Nu mă consider frumos, dar nici urât nu cred că sunt. Nu știu, pur și simplu nu există fata aceea care sa mă placă. Și chiar nu știu de ce.

Un lucru care mă mai scoate din sărite e atunci când văd fete de treabă care intra într-o relație cu un bad boy dinasta. Iar eu sunt lăsat pe dinafară.

E frustrat și deja nu mai știu ce să fac. Ajutor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca te iau eu cu exprimari ca astea, nu e ok si sunt nesimtit, asa e? Daca as fi gay, nu as astepta avansuri de la fete, luminatia ta.

99% din cazuri? Hai da-ma dracu'. De unde ai preluat informatia asta asa de interesanta?
Te asigur ca da respectivul este un domn, un gentleman asa cum ai zis, sub nicio forma nu se va amuza si nu-si va bate joc. Daca respectiva a salivat dupa un badbou ca o parasuta, atunci merita tot, si-a facut-o cu mana ei.

"Cazuri in care baiatul o respinge" - dar cazuri in care fata il respinge nu exista, sau cum? Ea nu are voie sa fie respinsa? Unde scrie?
Mare pacat ca exista prosti care accepta fandosite cu figuri. Daca ar fi barbatii mai destepti, sa vezi cum s-ar schimba situatia. Dar poate e mai bine asa, sa traga prost la prost. Pentru mine, fetele care considera ca ele nu au voie sa faca primul pas, sunt cretine, iar daca au avut ghinionul sa fiu eu cel de la care asteapta ceva, pot astepta muuuuullltt si bine.

Mi se pare perfect normal sa faca si ea ceva, sa vad efort din partea ei, ca nu e vreun trofeu pentru care trebuie doar eu sa ma strofoc. Trofeul e relatia in sine, castiga de ambii, nu ea personal e premiul. Daca se considera asa... mi-e mila.
Banuiesc ca habar nu ai ce inseamna gentleman, dar in fine.

15 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Se zice ca fiecare persoana isi gaseste jumatatea Mai devreme sau mai tarziu.Ai rabdare ca o sa apara, poata nu e acum timpul potrivit

| Violleta2022 a răspuns:

Deschide gura, saluta, zambeste, fa ceva ca sa atragi fetele.
Ca de le ocolesti privirea sau nu le saluti, nici nu se uita la tine, de aceea se duc dupa "bad boy", ca ala deschide gura: saluta, zambeste, le vorbeste, le face complimente samd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fetele au rosu in gat, sau ele de ce nu pot saluta? Mereu ai treaba asta, le spui tuturor baietilor ca e musai ca ei sa faca primul pas, iar asta e o idee stupida, medievala. La fel de bine poate si el, si ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se presupune ca baiatul este un gentalmen si face primul pas.
Probabil in conceptul tau, astepti ca fetele sa-ti faca avansurile dar si sa te trateze ca pe o fetita, cu manusi si pliteturi, nu? In cazul asta, poate esti gay si nu stii inca...
In 99% din cazuri, daca fata face asta, ori este respinsa ori baiatul o vede disperata ori curva.
Stiu, este mentalitate invechita, dar mai bine asa, decat sa sa fii categorisita din prima drept disperata ori curva, cazuri in care baiatul ori o respinge, ori isi bate joc de ea, ori se amuza pe seama ei.

| askdex explică (pentru anonim_4396):

Salutare tuturor. Văd că discuția s-a cam aprins pe aici. In primul rand vreau sa vă mulțumesc pentru răspunsuri. M-au ajutat și mă ajută să înțeleg mai bine. Totodată, pentru a va completa, sunt de părere că nu doar băiatul trebuie sa o curteze pe fata. Din păcate, asta se întâmplă acum. Băiatul e cu balele după o fată, însă placerea față de ea e atât de mare încât nici nu îl interesează pe respectivul că e făcut în toate felurile.

Un alt lucru care nu îmi place la fetele din ziua de azi este infidelitatea. Nu o dată mi s-a întâmplat să fiu în jurul unei fete și să zică "ce frumos e acel băiat, îmi place mult", iar după aceea să înceapă chicotelile cu tentă sexuală, toate astea in timp ce ea are un iubit de 4 ani de zile. Nu îmi place asta la o fată și sper sa nu am șansa să fiu cu o astfel de fetișcană.

Cred că este greu sa îți găsești jumătatea, aceea adevărată zic eu, dar cred că la un moment dat o să apară în viața mea. Vă mulțumesc încă o dată pentru răspunsuri.

O seara frumoasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar daca te iau eu cu exprimari ca astea, nu e ok si sunt nesimtit, asa e? Daca as fi gay, nu as astepta avansuri de la fete, luminatia ta.

99% din cazuri? Hai da-ma dracu'. De unde ai preluat informatia asta asa de interesanta?
Te asigur ca da respectivul este un domn, un gentleman asa cum ai zis, sub nicio forma nu se va amuza si nu-si va bate joc. Daca respectiva a salivat dupa un badbou ca o parasuta, atunci merita tot, si-a facut-o cu mana ei.

"Cazuri in care baiatul o respinge" - dar cazuri in care fata il respinge nu exista, sau cum? Ea nu are voie sa fie respinsa? Unde scrie?
Mare pacat ca exista prosti care accepta fandosite cu figuri. Daca ar fi barbatii mai destepti, sa vezi cum s-ar schimba situatia. Dar poate e mai bine asa, sa traga prost la prost. Pentru mine, fetele care considera ca ele nu au voie sa faca primul pas, sunt cretine, iar daca au avut ghinionul sa fiu eu cel de la care asteapta ceva, pot astepta muuuuullltt si bine.

Mi se pare perfect normal sa faca si ea ceva, sa vad efort din partea ei, ca nu e vreun trofeu pentru care trebuie doar eu sa ma strofoc. Trofeul e relatia in sine, castiga de ambii, nu ea personal e premiul. Daca se considera asa... mi-e mila.
Banuiesc ca habar nu ai ce inseamna gentleman, dar in fine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Două greșeli.
1. Te referi la ce ți s-a întâmplat până acum, și faci extrapolare în viitor.
2. Te uiți la ce pățesc alții și ai grija lor.
Cum te cheamă, de unde ești, câți ani ai, nu contează. Ești un pic mai frumos ca dracu? E mai mult decât suficient.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Hai ca, de data asta, ai nimerit-o. Sunt de acord.

| anonimg a răspuns:

Vei privi lucrurile și mai bine dacă vei citi o astfel de carte:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Bizon95 a răspuns:

22 de ani
https://www.matrimoniale.ro/
site-urile de genul asta au niste algoritmi care incearca sa potriveasca oameni care sunt cel putin compatibili unul cu celalalt

in plus, daca ai ajunsa sa ceri ajutorul aici, CE MAI AI DE PIERDUT daca intrii pe un site ca ala, in afara de putin timp;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva ti-e predestinat, ai un suflet pereche pe care-l vei intalni intr-o zi, chiar nu ai absolut niciun motiv sa-ti faci griji.
Alea care saliveaza dupa badbou, nicidecum nu sunt fete de treaba, ci cu.rve. Nu ai nevoie de scursurile alea, crede-ma. De asemenea, nu te ajuta cu nimic frustrarea.

Nu te mai concentra pe treaba asta. Daca iti impui sa adormi, n-o sa reusesti niciodata. Concentreaza-te pe viata, pe tine, relatia vine pe parcurs cand e momentul, nu trebuie sa fortezi asta, nu trebuie sa te gandesti la asta.

| GouDidodino a răspuns:

Dacă nu merge cu fetele, poate ai mai mult succes cu baieti. Încearcă, nu ai nimic de pierdut si decat sa rămâi singur toata viata mai bine iti faci un iubit

| Michael11 a răspuns:

Roaga-te lui Dumnezeu si asteapta. Ajutorul vine de la Dumnezeu.La varsta de 22 de ani, nu cred ca ar trebui sa intri in panica daca inca nu ai o prietena.

| Michael11 a răspuns:

In primul rand, eu nu vorbeam cu tine, ci cu baiatul de 22 de ani care a scris acest mesaj. A cerut ajutor. I-am dat un sfat crestinesc. Eu asa mi-am cunoscut sotia. M-am rugat si la momentul potrivit am intalnit-o. Dumnezeu m-a ajutat. Ma inteleg foarte bine cu ea. Dupa felul cum vorbesti, ai toate sansele sa ajungi tu acolo unde m-ai trimis pe mine.

| Rouyou a răspuns:

Socializeaza, ca sa iti faci o iubita trebuie să vorbești cu acea fata care o placi, spune-i ca o placi spune-i intentiile. Dacă doar taci si nu ii dai de inteles sau nu faci primul pas, cu siguranță nu te va cere ea de iubit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rouyou):

Dar ea de ce nu poate sa-i spuna intentiile ei? Pacat ca va baga cineva in cap neroziile astea.