| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! va rog sa ma ajutati! am o gasca de prietene cu 2 ani mai mari ca mine si mai am un an cu ele dupa care pleaca la facultate si voi ramane singura. eu mai am o colega cu care mai ies destul de rar...ce sa ma fac? nu sunt o persoana cu prea multi prieteni! va rog ajutati-ma nu vrea sa raman singura!(sunt in clasa a10a)

Răspuns Câştigător
| imagummybear a răspuns:

Buna happy. Sper ca te voi ajuta. Uite cativa pasi simpli pentru a ti face prieteni noi:1. Fii tu insuti

Este cel mai important lucru. Nu are rost sa minti in legatura cu cine esti tu de fapt, de unde esti si ceea ce faci. Prietenii adevarati ar trebui sa stie cine esti tu cu adevarat, iar daca ii inseli, la un moment dat, vor realiza acest lucru si n-o sa fie prea placut.

Pentru inceput, invata sa te placi, apoi cauta sa-ti faci prieteni.

2. Zambeste

Un lucru normal pe care trebuie sa-l faci atunci cand incerci sa-ti faci prieteni; la scoala sau la munca. Daca esti mereu suparat si nervos nimeni n-o sa-si doreasca sa discute cu tine. Celorlalti le plac persoanele vesele si amuzante, iar daca tu stai toata ziua suparat, o sa-i fie greu cuiva sa se apropie de tine.

3. Intalneste persoane noi

Ca sa-ti faci prieteni intr-un oras nou, e nevoie sa te duci in locuri cu multe persoane. Daca stai in casa si te uiti la televizor, te joci la calculator sau te izolezi de ceilalti, n-o sa ajungi nicaieri. Cauta persoane care gandesc la fel ca tine, cu interese comune si o sa vezi cum cercul tau de prieteni o sa creasca.

4. Socializeaza

Incearca sa-ti faci o retea de prieteni. Poti intalni persoane noi cu ajutorul prietenilor existenti. Pentru asta, te poti folosi de site-uri precum facebook.com, dar la fel de bine te poti cunoaste personal cu prietenii prietenilor tai la o petrecere sau o mica intalnire in oras. Nu exagera cu viata sociala virtuala pentru ca acest lucru poate duce la izolare.

5. Ia initiativa

Nu trebuie sa-ti fie teama sa iei initiativa si sa organizezi o intalnire sau o petrecere pentru a intalni noi persoane. Daca ti-e teama sa comunici cu persoane pe care nu le cunosti, n-o sa reusesti niciodata sa-ti faci prieteni noi.

6. Pastreaza legatura

Acesta este un aspect pe care multi il scapa din vedere. Mentine legatura cu prietenii tai, deoarece lipsa contactului intre doua persoane duce, deseori, la ruinarea prieteniei.

Daca vrei sa iti poti face prieteni noi dupa ce termini facultatea, trebuie sa ramai in constanta legatura cu vechii colegi. Calitatile unui prieten adevarat sunt niste lucruri pe care le vei observa doar daca mentii legatura cu persoana respectiva.

La sfarsit, trebuie sa retii ca este relativ usor sa-ti faci noi prieteni, daca doua persoane se plac si au aceleasi interese comune. Daca una dintre persoane simte ca cealalta se preface in vreun fel, prietenia dintre ele are inca de la inceput sanse mici de supravietuire.Succes! fundita? te rog? :3

| andenda a răspuns (pentru imagummybear):

Chiar as vrea sa-ti dau fundita dar nu stiu de ce nu pot.

| imagummybear a răspuns (pentru andenda):

Lasa nu e nimic! Ma bucur ca te am ajutatwinking

3 răspunsuri:
| millyca a răspuns:

Lasa ca si eu am ramas aproape singur si nu am murit. Daca vrei sfaturi ma poti gasi prin Parcul Carol, in zilele insorite.