| MariukaMari a întrebat:

Imi urasc viata sunt clasa a10a si nu am avut deloc prieteni nici la liceu si nici in gimnaziu nu inteleg ce au toti cu mine????????????m-am saturat sa ma simt tot timpul singura si sa nu am cu cine vorbi

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca alti se iau de tine inseamna ca nu au incercat vreodata sa fie prietenii tai, daca zici ca au ceva cu tine una din probleme poate fii faptul ca ii pui mai presus de tine, intr-un colectiv se simte cand nu ai incredere in tine astfel te dau la margine. Indreapta-ti atentie spre ce poti face pentru tine, poti incepe sa faci putin sport, sa alergi, sa descoperi lucruri care te fac sa te simti bine cum ar fi muzica preferata, locurile preferate, poate ceva prieteni online sa mai schimbi o vorba, daca nu poti avea un timp de calitate cu ceilalti in schimb poti invata sa te bucuri de propria companie.

| Simpatic a răspuns:

Probabil ai o fire introvertita, retrasa, in orice caz ai ceva care ii face pe ceilalti sa nu se apropie de tine
Fii tare mai asteapta pana la facultate, acolo oamenii sunt diferiti de cei de la liceu, sunt mai maturi putin! Dar trebuie si tu sa faci ceva in acest sens!
Totusi ar trebui sa iti faci o retrospectie a comportamentului tau si de acolo sa vezi care ar putea fi motivul principal pentru care nu ai prieteni.

prieteni poti gasi si in alte activitati si hobbyuri, unii nu au prieteni de la scoala dar au prieteni din vecini sau alte locuri etc

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nimeni nimic cu tine, atata vreme cat esti cea care nu saluti si nu vrei sa vorbesti cu nimeni.
Totul porneste de la tine... asa cum tratezi oamenii asa te trateaza si ei, inapoi.

| MariukaMari explică (pentru Violleta2022):

Ma cunosti in realitate de zici chestiile astea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariukaMari):

Raspuns extras din ceea ce ai declarat tu in topicul initial!

| dullcat a răspuns:

Buna.Prieteniile se formeaza in timp si necesita efort reciproc.Cum ai incercat pana acum sa-ti faci prieteni, mai exact? Mi-e greu sa cred ca nu ai avut colege sau colegi care iti puteau deveni apropiati.

| MariukaMari explică (pentru dullcat):

Am incercat sa vorbesc cu ei dar majoritatea sunt nesimtiti...am avut doar prietenii care durau maxim o luna

| dullcat a răspuns (pentru MariukaMari):

Pai atunci e mai bine sa cauti in alta parte.Ce-ai zice sa te inscrii la diverse activitati extrascolare? Iti va fi mai bine sa iti gasesti prieteni care nu sunt din aceeasi clasa cu tine deoarece se evita in acest mod multe situatii si scenarii urate.Bafta!