| cosmywooz a întrebat:

va rog ajutati-ma nu stiu da maicamea ...nu o suport, face scandal din orice, daca ar putea ar tipa din orice la mine, totusi e ca altele ma lasa sa ies cu fetele... dar mereu gaseste cate un motiv ca sa tipe la mine. nici nu potsa tac..deobicei stau pe net si incepea a tipa, iar nici nu o bag in seama.cum sa fac, sa nu mai tipe si certe?

Răspuns Câştigător
| helen45132 a răspuns:

Aceasta este o perioada prin care treci, ia incearca sa pleci la tara pe ceva timp, doar tu, si o sa vie dor, si tie de ea si ei de tine.Se mai intampla, dar daca nu-ti place varianta asta cu tara mai bine incearca sa citesti mai mult, decat sa stai pe net, o sa te vada si o sa becure, iar certurile o sa se reduca...cred eu. Sper ca te-am ajutathappy

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se poate că este obosită, prea muncită, prea ocupată şi regretă că nu are timp să işi petreacă vremea relaxându-se. Poate se gândeşte că dacă ai ajuta-o puţin şi ai asculta-o mai mult n-ar mai ţipa nici ea la tine pentru că n-ar avea motive. Tu crezi că ignorând-o faci bine şi crezi că nu-i motiv să ţipe la tine, în fapt chestia este că asta le enervează la culme pe mame. Spui că altfel este de treabă, te lasă să ieşi cu fetele, deci nu ai interdicţii serioase. Poate este bine să-i spui şi ei că preferi să te pedepsească decât să ţipe la tine şi să vezi cum va merge în felul asta. Pe de altă parte sunt multe boli care le fac pe oameni foarte irascibili. Spre exemplu eu, altfel o persoană foarte calmă şi veselă, sunt foarte irascibilă decând am ulcer. La fel pot şi bolile de glande să dea acest efect - pur şi simplu nu te poţi abţine, pentru că vezi roşu în faţa ochilor laughing
Eu zic că este bine să-ţi asculţi mai mult mama, să încerci să o înţelegi, să te pui în locul ei, să vezi din punctul ei de vedere pentru 5 minute. Eu am o varstă destul de matură, totuşi în fiecare zi ma simt, în interior, tot ca la 20 de ani, uneori chiar mai bine. De ce spun asta - pentru că în mintea noastră nu suntem numai părinţi, suntem oameni cu nevoi şi aspiraţii. Obosim şi vrem o pauza. Este greu să faci acest lucru când ai un copil adolescent care are toane şi de pe faţa căruia vezi că te desconsideră, că te ignoră şi că nu apreciază nimic din ceea ce faci pentru el. Deci, indiferent din ce motiv ţipă mama ta la tine, eu zic că ai partea ta de vină. Sunt convinsă că şi tu îi răspunzi înapoi ori prin vorbe, ori prin felul în care reacţionezi dându-i un "ignore" pe faţă. Fii mai bun cu ea şi ea va reacţiona pozitiv. În plus gândeşte-te cum ai vrea să fie copilul tău cu tine când vei fi mare. În felul ăsta poate vei fi mai întelegător cu mama ta.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

In primul rand: Ai putea sta de vorba cu ea...cand se mai linisteste! In al doilea rand: Ascult-o si vezi daca mai are vreun motiv sa tipe la tine.In al treilea rand: Daca vezi ca nu are rezultat ceea ce ti-am scris mai sus...inseamna ca are probleme cu nervii(scuze de expresie - nu as vrea sa o jignesc pe mama ta)

| cosmywooz explică (pentru ღLiFeHaSMeAiNgღ):

Nu e problema eu o zic in fiecare zi

| micutta a răspuns:

Buna! Incearca sa vorbesti cu ea, sa ii zici ce simti tu cand tipa la tine, spune-i ca daca te iubea cu adevarat nu te certa si tipa la tine. din niciun motiv! Daca nu, du-te la un prieten care ti aproape intotdeauna. si stai o noapte la el si vezi ce reactie o sa aiba. Sper ca te-am ajutat!:*