| Anonima64832u63 a întrebat:

Efectiv nu mai suport. Deci nu ma inteleg deloc cu bunica mea. Tin sa mentinez ca parintii mei vor sa divorteze, eu cu mama si sora mea stam in casa bunicii mele (mama tatalui) si de fiecare data imi gaseste nod in papura orice as face nu e bine. Daca stau pe telefon nu e bine ca stau si vorbesc cu nu stiu ce pularai, daca invat ma pune sa fac n lucruri si o rog sa ma lase sa invat nu ca hai sa ma ajuti ca ai timp sa inveti. Daca imi e rau sau o data am avut febra si daca nu era mama care m-a lasat sa stau acasa mergeam la scoala cu febra dupa bunica mea care incepea sa tipe la mine ca cica ma prefac. Daca stau in casa ma face cadana si cand vreau sa ies imi zice ca sunt curva si ca ma duc cu vagabonti nu ma lasa sa ies ca cica ma duc sa ma *** si chestii de genul. Si nu mi se pare normal daca nu fac ce zice ea sau daca incerc sa o ignor si sa nu vorbesc cu ea vine si tipa si zbiara ca daca nu vorbesc cu ea sa plec din casa ei si chestii de genul. M-am gandit sa plec dar nu am unde sa ma duc, m-am saturat sa ma faca cum vrea ea la gura si daca ma enerveaza si injur incepe sa ridice bastonul la mine si chiar sa dea in mine, sa ma traga de par, sa ma zgarie. Am si cicatrici pe mana de cand m-a zgariat. Am avut poze in care ma invinetise pe picior, m-a zgariat pe burta pe maini si spate, nu stiu ce sa fac.

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La vocabularul pe care il ai, nu ma mira deloc purtarea bunicii tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Poate asa a invatat din casa... Acum e treaba cu oul sau gaina...

| Freya1 a răspuns:

Pai mama ta de ce sta la soacra ei si nu la mama ei sau in alta parte? Poate bunica are boala pe tine pentru ca are o problema cu mama ta.
Explicai mamei tale ca nu trebuie sa stati sa suportati comportamentul asta.E o femeie in varsta, bolnava ce poate nu are rabdare cu voi.Grija pentru voi trebuie sa fie exclusiv a parintilor, ei sa va ofere casa, masa nu bunica.
Propune-i sa va mutati altceva nu ai ce sa faci.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Poate era mai bine sa citesti intai intrebarea, si apoi sa dai raspunsul.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Scuza-ma da ce nu am inteles? Ca ai ei vor sa divorteze si ea cu mama ei si cu sora ei stau la bunica, mama tatalui ei nu a spus ca e si tatal ei e acolo poate e in strainatate sau si acolo sa fie daca divorteaza de ce nu pleaca...Iar restul ca vorbeste urat se injura se cearta etc.Ce e de neanteles sau ce nu am inteles eu.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Dac a ajuns sa stea la soacra cu un copil, in timpul divortului, este pentru ca nu are unde, e un aranjament temporar care nu convine nimanui, iar tu spui ca grija copiilor trebuie sa fie exclusiv a parintilor, asta a cazut de mult in cazul lor. Da, bunica da dreptate copilului ei si de-abia e de acord sa ii tina in casa ei, solutia ta e sa ii dea in strada? Eleganta solutie ai gasit.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Persoana iti spune clar ca nu are unde sa plece, iar tu ii recomanzi sa plece totusi, cu mama cu tot. Usor de spus. Nu au unde.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Bai da ce ti se pare ca am zis e obligatoriu sa mearga de acolo ca am zis eu? Ce ai fi vrut sa zic dai doua in barba babei sa te lase in pace esti culmea.
Daca asa se manifesta femeia aia ca nu o suporta pe maicasa ce sa faca? Treptat sa isi caute sau sa isi rezolve sa se mute ca nu a ramane dupa divort la soacrasa.
Te ataci aiurea jur.Nu stiu ce rau am spus sau de ce ti s-a parut ca o acuz.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Dar nu ma atac. Tu crezi ca stau la soacra din neglijenta, ca nu au vrut sa isi caute? Daca isi vor cauta vor gasi cazare gratuita? Dupa divort o sa vada cu ce ramane fiecare. Deocamdata nu au ce face.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Pai asta am spus ca e singura solutie pana atunci nu are ce sa faca.Vad ca nu ne intelegem nici cum.
Pai munceste si mama ei, poate au de impartit si ceva bunuri si o sa se schimbe situatia.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Aceasta singura solutie este eliminata in enunt, motiv pentru care am considerat ca nu ai inteles enuntul. Daca isi permiteau sa plateasca chirie, nu mai ajungeau la mana soacrei. Pana la impartirea bunurilor mai este procesul de divort, apoi procesul de partaj.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Da am spus ca e singura si sigura solutie dar nu ca neaparat trebuie sa faca asta maine.

| Anonima64832u63 explică (pentru Freya1):

Bunica din partea mamei e plecat in belgia iar ambii bunici ai mei au murit si mama are o problema si nu are posibilitatea sa se mute

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Poate modul ironic in care am semnalat problema a fost deplasat, cine stie, nu as vrea sa crezi ca am ceva contra ta, eu de fapt te apreciez. Nu au sa faca asta deloc, pentru ca nu isi pot permite, dar dupa divort si partaj se vor muta, chiar daca nu se vor alege decat cu pensia alimentara.

| Anonima64832u63 explică (pentru Freya1):

Cand a plecat tata a vorbit sa ne lase sa stam aici pentru ca stie ca 9mama e singura cu 2 copii si nu poate sa isi gaseasca un loc de munca si nu are posibilitatea sa ne mutam de aici pentru ca nu avem unde

| Anonima64832u63 explică (pentru minrest):

Nu prea au ce sa imparta pentru ca nici unul dintre ei nu are mai nimic pentru ca sunt surdo muti si nu au avut posibilitatea sa isi cumpere mare chestii

| Freya1 a răspuns (pentru Anonima64832u63):

Da dar vezi tu ca nu e bine nici asa. Bunica ta nu o suporta pe mama ta si va poate face si voua rau.
Poate sa inceapa de acum treptat sa isi gaseasca de munca si sa strangeti orce sursa cat de mica si cu timpul sa va mutati.Plus ca tatal tau ar trebui sa va plateasca o pensie alimentara o data ce vor divorta.

| minrest a răspuns (pentru Anonima64832u63):

Toti suntem fortati sa ne incadram in posibilitatile noastre. Daca o sa poti sa inveti, o sa iti fie tie mai bine macar. Daca cineva iti asigura casa si masa, nu ai ce sa ii faci. Vad ca multi s-au grabit sa te trimeata la Politie sau la Protectia Copilului, astia cel mult te trimit la casa de copii, iar acolo e mai rau decat oriunde.

| anonimg a răspuns:

Am impresia ca bunica nu iti suporta parintii (sau macar pe unul din ei), si ca sa se razbune iti face rau tie.
Oricum ar fi, parintii tai sunt de vina pentru toata situatia. Pentru ca toti oamenii au dreptul sa de-a nastere la copii, dar nu toti au posibilitatea de a-i creste. Tocmai de aceea nu trebuie ca oricine sa de-a nastere la copii. Daca parintii nu au casa lor, daca ei nu se inteleg, daca nu au un servici, daca ei nu stiu sa iubesca, daca nu stiu sa aplaneze conflictele care se invesc in familie; deci daca le lipseste unul din aceste lucruri, atunci omul nu trebuie sa dea nastere la copii -nici macar nu trebuie sa se casatoareasca.
Bunica ta a fost o femeie rea chiar din tineretea ei. Caracterul ei a crescut stramb ca si un pom. Si daca nu a avut cine sa il indrepte cand a fost tanara de varsta ta, acum mai indreapta un pom batran daca mai poti. Este imposibil ca la batranete un om sa-si mai schimbe caracterul si sa indeparteze defectele din acesta. Raul s-a lipit atat de mult de bunica ta incat ea nici nu mai poate constientiza ca se poate trai si in dragoste, in buna intelegere. De ce in unele familii bunicii isi iubesc nepotii, iar in altele (ca si in cazul tau) si-i urasc?

Cu toate cele de mai sus, noi trebuie sa-I multumim lui Dumnezeu pentru ca exista speranta si sprijin pentru fiecare problema. Pentru ca la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta.
Pentru ca pana la urma, chiar daca parintii ti-au dat nastere, totusi, Dumnezeu te-a adus la existenta -prin parintii tai. El iti cunoaste toti perii din cap, stie absolut toata situatia ta, prin tot ce treci si tot ce simti. Nimic nu este necunoscut de El. Ba inca este interesat de binele tau.
Acum stiu ca vine si intrebarea: "Daca Dumnezeu este interesat de binele meu, atunci de ce toate imi merg rau?"
Raspuns: Este metoda divina prin care Tatal ceresc ne poate educa. Da, ai citit bine. Am zis educatie, si nu am zis rau. Aceasta este spre binele nostru, pentru a ne scapa pe noi de defectele de caracter. Daca nu vom scapa de ele, vom ajunge la fel de rai ca bunica ta. Sunt sigur ca si ea a zis in tineretea ei ca atunci cand o sa fie mare o sa se poarte altfel cu copii ei. Dar de la zis la facut este drum lung -si multi din cei cei ce au mers pe drumul acesta l-au abandonat.
Supunerea, ascultarea -este cea mai mare, cea mai importanta educatie pe care o poate avea un om. Toate facultatile din lume sunt o nimic daca omul nu stie sa se supuna.
Nu vorbesc de supunerea aceea care ataca personalitatea omului; in privinta aceasta noi trebuie sa ramanen integri. Domnul Hristos a fost batjocorit, umilit; dar El Si-a pastrat personalitatea. El nu a raspuns cu aceeasi moneda. El S-a rugat pentru cei vinovati, pentru ca stia ca daca omul nu-si indeparteza defectele de caracter va pierde cerul pentru totdeauna.
Oamenii au facut ce au vrut cu El, dar nu mai mult decat le-a ingaduit Dumnezeu Tatal. Tot asa, Dumnezeu ingaduie starea in care ne gasim, dar pana la limita pe care El o cunoaste mai bine ca noi ca o putem suporta.
Ceea ce trebuie sa inveti tu este ascutarea, si sa nu o mai graiesti de rau pe bunica ta.
Dar ca sa faci asta, trebuie sa ajungi ca sa asculti de Dumnezeu. Pentru ca numai atunci cand stim ca lui Dumnezeu nu-I plac defectele noastre de caracter atunci cand le manifestam prin ganduri, cuvinte si fapte, numai atunci vom avea un motiv temeinic, solid ca sa nu le facem.
Deci in tot ceea ce stii ca este bine inaintea lui Dumnezeu, fa asa cum iti va spune bunica. Daca trebuie sa asculti de ea, atunci trebuie sa faci asta pentru ca este placut inaintea lui Dumnezeu. Daca trebuie sa inveti pentru scoala, atunci faci asta pentru ca asa este placut inaintea cerului. Si Dumnezeu va rasplati ascultarea de El. Cum si in ce fel va face asta, o sa iti dai seama singura de lucrul acesta. Iar pe deasupra vei dobandi si un caracter pe care oamenii il vor admira.
Trebuie deci sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu. Prezenta Lui in viata ta, nu doar ca iti va da putere sa faci fata dificultatilor si problemelor; ba inca vei plina de pace si bucurie chiar in mijlocul necazurilor.
Este adevarat ca atunci cand vom ajunge sa ne incredem in Dumnezeu vom deveni mai vulnerabili, pentru ca nu mai putem sa ripostam. Dar este bine pentru noi, deoarece atunci cand ripostam nu facem altceva decat sa dezvoltam defectele de caracter in loc sa le indepartam. Daca vom ajunge sa ne incredem in Dumnezeu, atunci putem sa ne descarcam sufletele inaintea Lui. Putem sa stam de voba cu El in rugaciune si sa-I spunem tot ce avem pe suflet; si El poate sa ne vorbeasca atunci cand vom deschide Biblia. Nici nu va fi nevoie de cineva sa ne invete cu sa ne rugam, pentru ca Dumnezeu ne va invata.
Fara efort nimic bun nu se poate realiza in viata. Aceasta este lupta pe care trebuie sa o ducem in viata fiecare. Si merita efortul.

Iti recomand sa citesti de aici https://m.egwwritings.org/ro/folders/216 cartea "Calea către Hristos".

| Anonima64832u63 explică (pentru anonimg):

Nu stiu daca e asa din totdeauna ca toti verisori mei care au stat cu ea cand era in viata bunicul meu nu zic nimic de ea chiar o ridica in slavi si nu ma asculta nimeni si pe mine daca am incercat o data sa ii iau bățul din mana ca dadea cu el lana mine si mia dat si in telefon si s-a lovit am avut scandal cu matusa mea ca cica dc am lovit o si cand i am aratat ca m-a lovit is ea ca nu ca m-am lovit mai de mult si ca acum dau vina pe ea tin sa mentionez ca ma invinetesc destul de greu aaa da si bunicul meu a murit cu cateva luni inainte sa ma nasc si intr-un fel simt ca e cu mine si ca ma susține pentru ca a murit in america unde muncea si trebuia sa vina cu o săptămână dupa ce a murit in Romania ca sa ramana pana ma nasc eu

| anonimg a răspuns (pentru Anonima64832u63):

Poate că bunica ta se poartă frumos cu verii tăi, dar asta nu înseamnă că ea nu este rea.
Dintr-un izvor nu poate să iasă si apă dulce și apă sărată. Ori e una ori e alta. Ea este rea chiar daca se poartă frumos cu ceilalți. Sa fie ea "călcată pe coadă" de către verii tăi, să vezi cum se va întoarce către ei.
Dar nu despre defectele de caracter trebuie să vorbim, ci despre înlăturarea lor, asa cum am scris în prima postare.
Si nu prezenta bunicului trebuie să o simti -îmi pare rău că nu mai este în viață-; ci prezenta lui Dumnezeu care este viu, care te poate ajuta, si care ne ține în viață.
Încrederea în Dumnezeu este o altă educatie pe care părinții trebuia să o aducă în viața copiilor lor. Pentru că în felul acesta, atunci când copii vor sta față în față cu greutățile vieții, ei să le poate face față. Ei Îl pot avea pe Dumnezeu alături; vor avea încredere că nu sunt parasiti. Se vor încrede în promisiunea lui Dumnezeu care spune: "Nu te voi lăsa, cu nici un chip nu te voi părăsi."

| minrest a răspuns:

Deocamdata nu ai ce sa faci, probabil este un aranjament temporar, pana la divort. Se incadreaza fiecare in ce are, voi nu aveti unde sa stati si ea v-a primit in casa.

| Crackman a răspuns:

Daca tot se despart. Ej zic sa dai un tel la protectia copilului. pana la urma ce mai ai de pierdut.

| ziftode a răspuns:

Filmeaza-o, ai telefon (telefonul poate fi tinut intr-o pozitie de filmare cu carlige de rufe, apoi acoperit cu haine sa ramana numai gaura de la camera video), sunt sigur ca te descurci tu
apoi fa-ti un cont separat pe google, si pune filmarile pe google drive http://drive.google.com... iar, te descurci tu
apoi arata parintilor, mai ales cand te bate sau macar sare la bataie si intreaba-i pe ei daca e cazul sa mergi la Piulitie (nume chinuit din "respect" pentru institutia romana plina de abuzuri), si nu spune la nimeni de contul de pe google drive, doar ca sa fi sigura ca nu ti le sterge cineva... eventual fa 2 conturi, just in case

cat pentru ce au spus ceilalti, asculta ce iti spun eu: PARINTII TREBUIE SA SE INTELEAGA CU COPII, nu sa ii tina continuu in scandal, cu atat mai putin in teroare, INDIFERENT CE FAC COPII, pentru simplul motiv ca sunt copii, NU ADULTI!

| Anonima64832u63 explică (pentru ziftode):

Mama stie ca ma bate si stie cum face mama stie ca nu putem sa ne intelegem de nici o culoare dar nu prea are ce sa faca

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AlexSalling a răspuns:

Mama ta cum o lasa sa se poarte asa cu tine? Ignora batrana, nu te intereseaza ce spune ea. Evit-o. Altfel, nu vad cum ai putea ramane in casa ei.

| artemidak a răspuns:

Chiar imi e mila de tine!
Trista poveste!
Îți recomand sa o ignori și sa deci imună la durere, cum fac eu...
Sau sa te aperi, și eu fac asta și merge(deși nu ni se compara cazurile).
Dar cu sora ta cum e?

| Anonima64832u63 explică (pentru artemidak):

E la fel si pnm hai sa zic de mine da ea are 6 ani nu conștientizează prea mult ce face

| artemidak a răspuns (pentru Anonima64832u63):

A! Ma gândeam ca poate erați și voi prietene mai bune sau ceva...
Și eu de la 6 ani imi amintesc totul...
Lăsând asta la o parte,
fi imună la durere și nu ii arată ca te doare(poate merge)și lasă timpul sa treacă dar o prietena buna ai pe la școala?
Sa te mai duci pe la ea sau ceva?

| Alex20125 a răspuns:

Incerca sa vorbesti cu bunica ta deschis si sa ii explici ca te deranjeaza felup in care se comporta cu tine. Cred ca felul ei de a se manifesta nu are legatura directa cu tine, ci mai degraba altceva sau altcineva e cauza. Daca nu vei putea sa rezolvi nimic nu ezita sa ii ceri ajutorul mamei tale. Ea iti poate fi cel mai bun aliat! Nu dispera si ai nadejdea ca va fi mai bine!